V MIT vyrobili revolučný fotonický procesor pre ultrarýchlu AI
Vedci z MIT prišli s riešením, ktoré by mohlo spôsobiť revolúciu v oblasti hlbokého učenia a umelej inteligencie: plne integrovaný fotonický procesor, ktorý vykonáva výpočty pomocou svetla namiesto elektrónov. Tento čip vykonal zložitú úlohu strojového učenia s pôsobivou presnosťou a oneskorením menším ako jedna nanosekunda, čím ponúka rýchle spracovanie informácií pri nižšej spotrebe energie. Predstavuje to významný pokrok v oblasti umelej inteligencie a hlbokého učenia.
Procesor vyniká nielen rýchlosťou, ale pri svojich operáciách vykázal aj viac ako 92-percentnú presnosť. Efektívne zvládol základné výpočtové úlohy hlbokých neurónových sietí, ktoré si často vyžadujú lineárne aj nelineárne spracovanie. Na riešenie výziev, ktoré predstavujú nelineárne procesy, výskumníci vytvorili nelineárne optické funkčné jednotky (nonlinear optical function unit – NOFU), aby zvýšili schopnosti čipu a zároveň ušetrili energiu.
Tím plánuje masovú výrobu tohto čipu, pretože využíva komerčné výrobné techniky podobné tým, ktoré sa používajú pri výrobe tradičných počítačových čipov CMOS. Cieľom je integrovať v budúcnosti túto technológiu do bežnej elektroniky a vyvinúť nové algoritmy na využitie výhod optiky. Táto technológia sľubuje revolúciu v aplikáciách strojového učenia – od autonómnych systémov až po globálne komunikačné siete, čo podčiarkuje jej strategický význam.
Zdroj: hoodline.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.