V laserovom tranzistore budú elektrónom pomáhať fotóny. Prenos dát tak môže byť 100× rýchlejší
Výskumníci vyvinuli nový druh laserového tranzistora, ktorý dokáže prepínať medzi dvoma stabilnými energetickými stavmi – elektrickým a fotonickým (svetelným). Táto súčiastka by mohla umožniť 100-krát rýchlejší prenos dát ako bežné digitálne zariadenia.
Prototyp tranzistora sa vyznačuje bistabilitou – schopnosťou striedať medzi optickým a elektrickým signálom. „Zabudovanie tranzistora s elektrickou a optickou bistabilitou do počítačového čipu významne zvýši rýchlosť spracovania dát, pretože zariadenia môžu komunikovať bez výskytu interferencií. Tie vznikajú v tranzistoroch, ktoré prenášajú signál iba pomocou elektrónov,“ vysvetlil vedúci výskumu Milton Feng z Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign.
V bežných elektronických zariadeniach sú čipy tvorené miliardami malých prepínačov, nazývaných tranzistory, ktoré slúžia ako brány na usmerňovanie toku elektrónov cez integrovaný obvod.
Problém s týmto modelom, ktorý dobre fungoval pre elektronické zariadenia po niekoľko desaťročí až ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH