Vedci prvýkrát priamo manipulovali s antihmotou pomocou lasera
Výskumníci oznámili, že vôbec prvýkrát manipulovali s antihmotou pomocou špecializovaného lasera v rámci projektu Antihydrogen Laser Physics Apparatus (ALPHA). Ide o medzinárodnú spoluprácu pod vedením Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) v Ženeve. Nová technika úspešne spomalila vodíkové antičastice ich ochladením na teploty blízke absolútnej nule, čo je inovácia, ktorá „má ďalekosiahle dôsledky pre štúdium antihmoty“, uvádza sa v článku zverejnenom v časopise Nature.
Predpokladá sa, že častice antihmoty sú totožné s časticami, ktoré tvoria bežnú hmotu, ibaže nesú presne opačný náboj. Náprotivkom elektrónu je v antihmote pozitrón, protónu zase antiprotón atď. Pretože ide o rovnaké, ale opačné formy hmoty, častice a antičastice sa pri zrážke zničia. Reakcia vytvára vedľajšie produkty, ktoré možno zistiť v laboratóriách a ktoré dokazujú, že antihmota existuje. Podľa moderných fyzikálnych teórií mal Veľký tresk priniesť do vesmíru rovnaký počet častíc a antičastíc.
Výsledkom ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH