Vedci vytvorili tekutinu so zápornou hmotnosťou, ktorá zrýchľuje opačným smerom
V každodennom svete tlačený objekt zrýchľuje v smere sily, ktorá naň pôsobí. Tento vzťah opisuje druhý zákon pohybu Isaaca Newtona. No vedcom z Washingtonskej štátnej univerzity sa podarilo vytvoriť kvapalinu, ktorá zrýchľuje opačným smerom, vykazuje teda „negatívnu hmotnosť“. Tento fenomén opísali v časopise Physical Review Letters.
Profesor Peter Engels z Washingtonskej štátnej univerzity (WSU) a kolegovia schladili atómy rubídia tesne nad teplotu absolútnej nuly (približne -273 °C), čím vytvorili takzvaný Boseho-Einsteinov kondenzát.
V tomto stave sa častice pohybujú extrémne pomaly a správajú sa ako vlny. Zosynchronizujú sa a spolu sa pohybujú v takzvanej supratekutine, ktorá tečie bez straty energie (bez vnútorného trenia).
Na vytvorenie podmienok na vznik negatívnej hmoty vedci použili lasery, pomocou ktorých „strkali“ atómy rubídia tam a späť, čím menili ich spin, vnútorný moment hybnosti. Keď sa atómy, ktoré boli dovtedy držané v maličkej miske, vypustili, niektoré z nich vy ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH