Vesmírny solárny panel bude získanú energiu posielať kdekoľvek na Zem podľa potreby
Vedci pracujúci pre Pentagón úspešne otestovali vo vesmíre solárny panel vo veľkosti škatule na pizzu, ktorý bol navrhnutý ako prototyp budúceho systému na získavanie a prenos energie z vesmíru do ktoréhokoľvek bodu na Zemi. Panel označovaný ako fotovoltický rádiofrekvenčný anténny modul (Photovoltaic Radiofrequency Antenna Module – PRAM) bol v máji 2020 pripojený k dronu Pentagonu X-37B, aby zbieral slnečné svetlo a premieňal ho na elektrickú energiu. Dron obieha Zem každých 90 minút.
Panel je navrhnutý tak, aby čo najlepšie využil svetlo zo Slnka, ktoré neprechádza atmosférou, a tak obsahuje aj energiu modrých vĺn. Je preto výkonnejšie ako slnečné svetlo, ktoré dopadá na Zem a z ktorého sa modré svetlo rozptyľuje do atmosféry, čo spôsobuje, že vidíme modrú oblohu. Posledné experimenty ukazujú, že panel s rozmermi 12 × 12 palcov je schopný produkovať na prenos asi 10 wattov energie, čo stačí na napájanie tabletu.
Projekt však predpokladá pole desiatok panelov a po zväčšení by moho ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH