Vízie vývoja IT na rok 2014

Archív NXT
0

Máme tu prvý mesiac roka 2014 a je vhodné na chvíľu sa zastaviť a trochu porozmýšľať, kam sa v oblasti IT posúvame ďalej. Máme čas pozrieť sa aj za chrbát a zrekapitulovať si, čo veľké vlastne priniesol rok 2013 v oblasti IT. Napokon sa dostaneme aj k odpovedi na otázku, čo môžeme čakať v tomto roku.

Výstava CES v roku 2013 priniesla veľa zaujímavého a v postate už v januári definovala vývoj na celý minulý rok. Jasne pomenovala zariadenia, ktoré chcú používatelia najviac - mobilné zariadenie s rýchlym štartom, dostatkom aplikácií, bezdrôtovým napojením a dlhou výdržou na batériu. To všetko za sumu určite pod 700 eur.

V tomto videu sa spolu s vývojármi spoločnosti Microsoft pozrieme na to, kam sa až dostane vývoj IT v nasledujúcich rokoch.

Už v januári sme tak videli najnovšie smartfóny, phablety, tablety a ultrabooky v tom čase s revolučnými parametrami. Intel ukázal prvé procesory Haswell s celodennou výdržou na batériu, ASUS, Lenovo, Samsung a iní prišli so systémom dvoch zariadení v jednom a každý sa snažil zaujať neopozeraným dizajnom. CES bola výstava o 4K rozlíšení, kto nemal 4K televízor, nemal vlastne čo na tejto výstave ukázať. Do televízorov sa už natrvalo nasťahovali aplikácie, prišli kamery, pričom podľa rozpoznanej tváre používateľa systém nastaví pre neho vhodné rozmiestnenie domácej stránky, ako aj preferenciu obľúbených programov.

4K.jpg

Začiatok minulého roka na výstave CES patril rozlíšeniu 4K

V prvej polovici roka 2013 sa objavili tablety s ovládaním aj pomocou dotykového pera, prišli aj zariadenia, ktoré kombinujú 10-palcový tablet a 5-palcový smartfón. Postupom času sa začali objavovať aj tablety pre operačný systém Windows 8 (teda nie Windows RT). Ich nábeh bol však v prvej polovici roka 2013 dosť pomalý. V ďalšej časti roka sa však v ponuke Nokie objavil 10-palcový tablet s operačným systémom Windows RT 8.1. Mobilnú divíziu spoločnosti Nokia pritom počas minulého roka odkúpil Microsoft a po tablete od tejto firmy očakávame smartfón.

NokiaW81RT.jpg

Mobilná divízia Nokie prešla do vlastníctva Microsoftu, no predtým ešte prezident Nokie Stephen Elop uviedol tablet Lumia 2520 s operačným systémom Windows RT 8.1

Na konferencii Google I/O v polovici roka patrila hlavná pozornosť okuliarom Google Glass a je jasné, že ľudia majú o niečo takéto záujem - instantná kamera, trvalé pripojenie na internet, možnosť hlasovej komunikácie, rozpoznávanie osôb, rozšírená realita a pod. Tieto okuliare sa počas minulého roka dostali aj do Bratislavy.

GoogleGlass.jpg

Okuliare Google Glass patrili v minulom roku k najtajomnejším produktom, dostali sa však aj na Slovensko

Počas leta sa už na výstave Computex začali stabilne objavovať prvé ultrabooky s procesorom Haswell, a to s operačným systémom Windows 8.1. Do popredia sa dostala aj 3D tlač, pričom ceny predstavených 3D tlačiarní už poklesli na úroveň akceptovateľnú aj pre bežnú firmu. Po prvý raz sa prezentovalo aj zariadenie s dvoma procesormi a dvoma operačnými systémami - ASUS Transformer Trio. Obrovská revolúcia sa odohrala v oblasti displejov, najlepšie modely od firmy Samsung a Lenovo dosiahli rozlíšenie qHD+ (3200 × 1800 bodov).

3DTlac.jpg

Obrovský potenciál má 3D tlač, pričom ceny tlačiarní a tlače na nich sa dostávajú na prijateľnú úroveň

Špecializované mobilné aplikácie sa objavili prakticky na každý účel a pre každé zariadenie. Smartfóny sú bežne pripojené na televízory, ale aj na najmodernejšie chladničky, kávovary alebo umývačky. Ideálne využitie majú v elektromobiloch na sledovanie kapacity batérie a prepojenie s navigáciou GPS, ktorá obsahuje informácie o nabíjacích staniciach. Postupne sa testujú aj automobily bez vodiča s riadením čisto pomocou IT. Bežní používatelia na Slovensku si už v tomto období zvykli na používanie cloudu, pokojne sem ukladajú aj svoje najväčšie tajomstvá.

V septembri prišiel Samsung s hodinkami Galaxy Gear a od tej chvíle sa o inteligentných hodinkách a vôbec o zariadeniach, ktoré si obliekame, hovorilo často. Inteligentné hodinky tu boli už skôr, ale Gear rozprúdil diskusiu o vhodnosti takýchto zariadení. Zdá sa, že naozaj zaujmú pozornosť používateľov a čakajú na svoju príležitosť. Budú to aj inteligentné vesty, čiapky, okuliare, je možné, že časom sa dostaneme aj k čipom pod kožu.

Samsung-Galaxy-Gear-6-colors-side.jpg

Lenovo-Yoga-2-Pro.jpg

Najzaujímavejšie produkty minulého roka - inteligentné hodinky Samsung Galaxy Gear a notebook/tablet Lenovo Yoga 2 Pro s rozlíšením 3200 × 1800 bodov



Ďalší veľký trend v IT je lepšie využitie senzorov, ktoré v našich zariadeniach už sú alebo budú. Počas roka 2013 sme rozoberali napr. smartfón Samsung Galaxy S4 a je snímačov je v ňom až-až. Prichádzajú aj špeciálne kamery, ktoré dokážu rozpoznávať pozíciu jednotlivých prstov používateľa. To je základ nového spôsobu ovládania zariadení gestami. Pripravujú sa aj snímače naklonenia, vlhkosti, priblíženia, odtlačkov prstov so snímaním nálady používateľa a pod. Budúcnosťou je teda podobná interakcia medzi používateľom a počítačom, ako je to bežne medzi ľuďmi.

BuducnostMysi.jpg

Kamera Creative Senz3D v spolupráci s Intelom umožňuje rozpoznávať pohyby jednotlivých prstov a je to spôsob, ako presne ovládať počítač aj bez myši

Ku koncu roka sa doslova roztrhlo vrece s počítačmi typu 2 v 1, ide o rôzne zariadenia s odnímateľným displejom s IT výbavou, pripojeným k časti s klávesnicou a doplnkovou batériou. Tieto zariadenia budú veľmi populárne aj počas tohto roka. Očakávame, že čoskoro sa objavia v ponuke iných svetových výrobcov také počítače, aké sme doteraz poznali pod názvom Yoga od firmy Lenovo.

Ešte sa na chvíľu vrátime na začiatok minulého roka do Las Vegas. Práve tu Samsung ukazoval ohybné displeje pre smartfóny a vysúvateľné pre tablety. No žiadny takýto produkt sa v komerčnej podobe na svetový trh zatiaľ nedostal. Očakávame, že sa tak stane až v druhej polovici tohto roka. Budú to však už zariadenia, ktoré sa budú dať pretransformovať zo smartfónu na tablet. Tablety si počas tohto roka výrazne polepšia hlavne na úkor tradičných notebookov. Dokonca je možné, že niektoré veľké firmy úplne ukončia produkciu notebookov a budú sa sústreďovať výhradne na tablety.

KonceptTabletu.jpg

Koncept komunikačného zariadenia od firmy Philips umožňuje pohodlné zadávanie znakov cez virtuálnu klávesnicu

Vysnívaným produktom redakcie PC REVUE na rok 2014 je „nezničiteľný" smartfón s ohybným displejom a 4G internetom, ktorý plnohodnotne komunikuje s okolím a vydrží dlho na batériu. K tomu ešte pripočítajte napr. zrolovateľnú klávesnicu.

Plastic-OLED.jpg

Hitom budúcnosti bude zrolovateľný displej OLED, prvé reálne produkty sme videli už počas minulého roka

Podľa analytikov do roku 2020 vzrastie počet smartfónov na neuveriteľných 26 miliárd kusov, pričom inteligentný telefón sa dostane aj do častí sveta, ktoré sú zatiaľ pokryté len málo. Veľký trend budúcnosti je internet vecí (IoT - internet od things). Na internet budú pripojené na dnešnú dobu nepredstaviteľné zariadenia, ako je práčka, chladnička alebo aj kávovar. IoT predstavuje šikovnú interakciu procesov, vecí a ľudí. Prevádzkový stav všetkých zariadení sa pritom bude dať meniť alebo zisťovať na diaľku. O inteligentnej chladničke sa už len nehovorí, Electrolux a Samsung predstavili v minulom roku modely, ktoré dokážu potraviny pri ich vkladaní zaznamenať cez čiarový kód a na diaľku môžu oznámiť aktuálny stav používateľovi napr. vtedy, keď nakupuje v predajni potravín.

SamsungChladnicka.jpg

Chladnička od firmy Samsung umožňuje zobraziť informácie o uskladnených potravinách na transparentnom displeji a zároveň ich oznámiť aj na diaľku používateľovi

Autá sa v tomto roku stanú samostatnými jednotkami prešpikovanými elektronikou, ktorá zabezpečí vzájomnú spoluprácu ich jednotlivých častí. Navyše vozidlá budú komunikovať aj medzi sebou. Ak napríklad zabrzdíte a idete trvalo pomaly, táto skutočnosť sa dá oznámiť vozidlám, ktoré ešte len odbočujú na vašu cestu. Vodiči potom majú možnosť prispôsobiť sa tomu. Výhodná je aj informácia o aktuálnom počasí na niektorých nebezpečných úsekoch na vašej trase. A špeciálne na svoje riešenie cez internet čaká parkovanie v mestách. V budúcnosti nebudete dookola obchádzať parkoviská, ale priamo z vozidla za parkovanie zaplatíte a prídete na konkrétne miesto. Senzory na parkovisku supermarketu ďalej zaznamenajú počty prichádzajúcich a odchádzajúcich áut, resp. z počtu použitých nákupných vozíkov sa odvodí povel na posilnenie počtu pracovníkov v predajni a rýchlejšie dokladanie tovaru. Očakávame aj posilnenie samoobslužných pokladní, keďže predajne takto vlastne šetria na svojich zamestnancoch.

Havaria.jpg

Cez internet sa budú prenášať informácie o probléme na ceste podobne ako v dnešných sociálnych sieťach

Veľká výzva je zefektívnenie zdravotníctva. Pri rastúcom veku obyvateľstva a znižovaní počtu lekárov bude jednoduchšie, ak základné údaje, ako napr. krvný tlak a telesnú teplotu, budú vyhodnocovať senzory a na nevyhnutnú návštevu lekára upozornia v prípade, že si to bude situácia naozaj vyžadovať.

Čaká nás vcelku veľmi zaujímavý rok, plný nových a revolučných IT produktov, poklesu cien v oblasti komponentov a zvýšenia rýchlosti mobilného internetu. Už budúci mesiac prinesieme detailnú reportáž z výstavy CES v Las Vegas a naše predstavy o budúcom vývoji ešte viac zhmotníme. Ostaňte určite s nami.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať