Vodíkové strešné panely prinesú nové možnosti do výroby čistej energie
Vedci z KU Leuven urobili dôležitý krok k priemyselnej výrobe panelov, ktoré dokážu získavať zelený vodík zo vzduchu. Po otestovaní niekoľkých prototypov sú teraz pripravení na priemyselnú výrobu. Dúfajú, že do roku 2030 budú môcť panely inštalovať na strechy domov. Plynný vodík je nosičom energie, ktorý dokáže uchovávať a vyrábať elektrickú energiu aj teplo. Bude teda dôležitý ako energetické riešenie budúcnosti. Pritom nemá škodlivý vplyv na životné prostredie.
Pri používaní vodíka sa neuvoľňujú skleníkové plyny ani toxické látky. Podmienkou je, aby ste vodík vyrábali pomocou čistej energie. Bioinžinieri Jan Rongé a Tom Bosserez od roku 2011 pracujú na vodíkovom paneli, ktorý premieňa vlhkosť vzduchu priamo na vodík. Panel zachytáva dve veci: vzduch a svetlo. Vzduch obsahuje vodnú paru a vodíkový panel využíva slnečnú energiu (svetlo) na štiepenie molekúl vody na vodík a kyslík.
Vodík sa skladuje pod tlakom (pomocou kompresora) alebo sa prepravuje potrubím a potom sa môže používať ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH