Vu+ UNO4K SE: 4K z najlepšej spoločnosti
Spoločnosť AB-COM, výhradný zástupca highendovej značky satelitných prijímačov Vu+, uviedla začiatkom roka na trh dvojicou nových satelitných prijímačov so 4K rozlíšením Vu+ UNO 4K SE a Zero 4K. Ich predstavenie ste si mohli pozrieť aj vo videu na našej stránke, teraz sa nám však dostal na test vyšší z modelov UNO 4K SE, ktorý je už v sériovej verzii.
Nový hardvér ponúka nové možnosti
Ak poznáte sériu 4K satelitných linuxových prijímačov Vu+, budete vedieť, že model UNO 4K sa v nej už nachádza, rozdiel predstavujú písmená SE na konci, ktoré v tomto prípade neznamenajú Second Edition, ako by ste si mohli myslieť, ale Strongly Enhanced, teda niečo ako Výrazne zlepšené. Po teste musím výrobcovi dať za pravdu, že v tomto prípade naozaj ide o výrazné zlepšenie. Prijímač poháňa dvojjadrový procesor ARM s frekvenciou 1,7 GHz, doplnený o 2 GB operačnej pamäte DDR4 a 4 GB flash pamäte.
Vo výbave nájdete jeden slot na vymeniteľný tuner, ktorý je v základe osadený novým satelitným FBC duálnym tunerom DVB-S2, schopným prijímať signály v normách DVB-S a DVB-S2. Tuner má 8 demodulátorov, takže umožňuje súčasné nahrávanie kanálov až z 8 frekvencií. Počet nahrávaných kanálov je obmedzený polarizáciou, pásmom a voľbou DiSEqC. Predný panel v ľavej strednej časti zdobí 2,4“ farebný LCD displej, ktorý disponuje aj funkciou Mini TV. V zadnej časti zase nájdete praktický šuplík na 2,5“ HDD, ktorý poznáme už napríklad z modelu Solo 4K. Umožňuje v priebehu niekoľkých sekúnd bez použitia náradia nainštalovať pevný disk. Geniálne riešenie. Ak už náhodou vlastníte Solo 4K, môžete si dokonca HDD jednoducho prehodiť a pozrieť nahrávky na ňom.
Zdalo by sa, že použitie vymeniteľného tunera pri jednotunerovom prijímači je zbytočné. Toto riešenie však umožňuje rýchlu konverziu prijímača na DVB-T2 či DVB-C iba výmenou tunera. Výrobca navyše pripravuje aj verziu tunera pre najnovší štandard satelitného vysielania DVB-S2X, takže v prípade potreby jednoducho vymeníte tuner a ste pripravení, zatiaľ čo iní budú musieť meniť celý prijímač. Iba na spresnenie, prijímač používa nový typ tunerov FBC a nie je kompatibilný so staršími typmi. Z ďalšej výbavy môžem spomenúť univerzálnu čítačku kariet aj slot spoločného rozhrania na použitie dekódovacích modulov. Z výstupov zaujme gigabitový eternet či dvojica portov USB vo verzii 3.0, takže sa nemusíte spoliehať iba na interný HDD. Môžete napríklad z USB kľúča alebo pevného disku prehrávať hudbu či videá. Vďaka spomínanému gigabitovému eternetu je to možné aj z rôznych sieťových úložísk. Vu+ UNO 4K SE má aj jednu zaujímavosť prevzatú z najvyššieho modelu Ultimo 4K. Je ňou vstup HDMI, ktorý umožňuje nahrávanie z externého zdroja cez HDMI. Uskutočňuje sa v rozlíšení 720p, napriek tomu ide o pomerne unikátnu funkciu.
Tradičná Enigma 2 s novými funkciami
Rovnako ako všetky prijímače VU+ používa operačný systém Linux s grafickým rozhraním Enigma 2. Jeho najväčšia výhoda sú obrovské možnosti konfigurácie a personalizácie. Na jednej strane umožňuje rýchlu a nenáročnú konfiguráciu a uvedenie nového prijímača do prevádzky. Na druhej strane pre používateľov, ktorí si chcú všetko prispôsobiť, umožňuje nastavovať veľké množstvo parametrov a vlastností – od vzhľadu menu až po podrobné nastavenie jednotlivých funkcií. Systém je otvorený, takže zdatnejší si môžu vytvárať aj svoje prídavné moduly, prípadne si ich môžu jednoducho sťahovať cez menu prijímača. Takisto si možno upravovať zoznamy kanálov aj s obľúbenými skupinami. Pri rozsiahlejších zoznamoch si ich môžete stiahnuť do PC a tam kompletne upravovať. Takýto zoznam potom môžete nahrať aj do ďalších prijímačov v domácnosti alebo poslať priateľom. Vďaka eternetovému pripojeniu môžete využívať najrôznejšie internetové služby či po sieti nahrávať a prehrávať multimédiá.
Rozpisovať sa o nastaveniach prijímača a možnostiach rozhrania Enigma 2 by bolo nosením dreva do lesa. Ak ste čítali recenzie ďalších modelov z VU+ 4K, ponuka funkcií je rovnocenná, no vďaka výkonnému hardvéru sú tu niektoré vychytávky, ktoré ma zaujali. Gigabitová sieťová karta umožní bezproblémové prehrávanie najrôznejších médií po sieti alebo jednoduché nahrávanie programov namiesto interného disku na sieťové úložisko. To síce dokážu aj staršie linuxové prijímače, rozdiel je však v počte programov. Tu vďaka tuneru FBC môžete nahrávať súčasne niekoľko 4K, FHD aj SD kanálov súčasne. S tunerom FBC súvisí aj jedna zaujímavá funkcia, s ktorou som sa ešte nikde nestretol. Spočiatku som s ňou trochu bojoval, ale keď som prišiel na jej ovládanie, považujem ju za jednu z najväčších vychytávok. Ide o režim Quad PiP. Ako názov napovedá, je to súčasné zobrazenie štvorice obrazov na obrazovke.
Nepracuje však ako bežný PiP. Tu si môžete štvoricu kanálov predvoliť, takže vždy pri jej zapnutí (zelené tlačidlo a číslo 3) sa vám zobrazia obrazy zo 4 kanálov v reálnom čase. Takýchto štvoríc si však môžete navoliť viac, skúšal som ich 7 a neviem, aký limit funkcia má. Keď je štvorica kanálov zobrazená, posunom kurzora označujete, ktorý kanál bude prehrávať zvuk, a ak niektorý chcete sledovať, červeným tlačidlom ho zvolíte. Funkciu využijete hlavne na rýchly prehľad obľúbených kanálov. Ak máte pripojený 4K televízor, ide o 4 full HD obrazy (ak sú kanály vo full HD), takže kvalita je výborná. So 4K kanálmi funkcia nepracuje, ale vzhľadom na ich množstvo to ani netreba. Funkcia má rovnaké limity ako nahrávanie, dané možnosťami tunera, takže každá štvorica kanálov musí byť z rovnakého satelitu, polarizácie a pásma. Neprekáža to, keďže štvoríc môžete mať nastavených viac. Aj z vlastných skúseností viem, že ak už sa dostanem k TV, mám asi 6 – 10 kanálov, ktoré pozerám najčastejšie, a na tie táto funkcia postačuje. Výhodné je, že prednastavené kanály sú tam napevno a vždy sa zobrazia rovnaké bez ohľadu na to, čo ste sledovali. Ak žiadny z nich nezvolíte, vráti sa prijímač na kanál, ktorý ste predtým sledovali. Nový typ tunera v kombinácii s výkonným procesorom umožňuje aj veľmi rýchle prepínanie kanálov. Samozrejmosť je aj možnosť streamovania programov po sieti do iného prijímača alebo z neho a vďaka aplikáciám pre iOS aj Android aj do mobilných zariadení.
Kvalita obrazu je tradične špičková, či už sledujete 4K, FHD, alebo SD vysielanie, prijímač má aj viacero možností úpravy a zlepšenia obrazu, tie však neboli potrebné. Vysoká kvalita je aj pri prehrávaní videí z HDD či siete. Výhodná je tradičná podpora množstva internetových služieb vrátane internetového prehliadača, čo zvyšuje už aj tak bohatú ponuku funkcií. Novinkou je podpora štandardov pre obraz s vysokým dynamickým rozsahom HDR10 aj HLG – Hybrid Log Gamma. UNO 4K je skutočne Strongly Enhanced. Radí sa do absolútnej špičky medzi satelitnými multimediálnymi prijímačmi.
Parametre:
• VU+ UNO 4K SE, procesor ARM V7 2-jadrový 1,7 GHz, 2 GB RAM, 4 GB flash eMMC, HDMI 2.0 s podporou HDCP 2.2, CEC, 2160 50/60p, vstup HDMI, S/PDIF optický, 1× slot na duálny FBC DVB-S/S2/S2X/T2/T/C, (1× duálny tuner FBC DVB-S/S2 dodávaný), 1× CI, 1× Smart Card, 2× USB 3.0 vzadu, pripojenie gigabitový LAN, HDD voliteľný interný 2,5” SATA III, TFT LCD 2,4”, napájací zdroj externý
• Zapožičal: AB-COM
• Cena: 249 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalita obrazu a zvuku, podpora HDR10 a HLG, výbava, jednoduchá montáž HDD, Quad PiP
- Nič podstatné
HODNOTENIE:
Obraz a zvuk: 100 %
Vybavenie: 90 %
Ovládanie: 100 %
Celkovo: 98 %
Zobrazit Galériu