Výskumníci z MIT navrhli „živé tetovanie“ pomocou geneticky naprogramovaných baktérií
V budúcnosti by sme chemické snímače mohli nosiť na svojom tele. Vedci z MIT predviedli dočasné „tetovanie“ vytvorené z geneticky naprogramovaných živých buniek.
Prototyp vyzerá ako náplasť so vzorom podobným stromu. Časť tohto stromu tvoria baktérie, ktoré pri styku s niektorými zlúčeninami začnú fluoreskovať. Keď je koža pod náplasťou vystavená týmto látkam, príslušná časť stromu sa rozsvieti.
Výskumníci pracujú na vývoji inteligentných materiálov už desiatky rokov. Napríklad materiál, ktorý reaguje na teplo, sa dá použiť na vytvorenie robotov, ktoré sa skladajú samy, alebo pohyblivých robotov; materiál reagujúci na chemikálie zasa môže byť použitý ako chemický senzor.
A keďže 3D tlač je prístupný spôsob na vytváranie prispôsobených objektov pri nízkych nákladoch, stáva sa hojne používanou metódou na tvorbu experimentálnych objektov v laboratóriu vrátane materiálov reagujúcich na rôzne podnety.
Tím inžinierov, ktorý vedie profesor Xuanhe Zhao, si uvedomil, že v takomto 3D tlače ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH