SAMSUNG_0425_03 Advertisement SAMSUNG_0425_03 Advertisement SAMSUNG_0425_03

Wi-Fi 7 prichádza. Oplatí sa modernizovať?

Magazín
0

Bezdrôtová komunikácia je neoddeliteľnou súčasťou našej každodennej existencie. Od prvého zavedenia technológie Wi-Fi sme boli svedkami niekoľkých generácií, ktoré postupne zvyšovali rýchlosť, stabilitu a spoľahlivosť bezdrôtového prenosu dát. S príchodom nového štandardu Wi-Fi 7, označovaného aj ako IEEE 802.11be, prichádza aj nová éra v prenose dát. Sľubuje dramatické zlepšenia v oblasti rýchlosti, latencie a celkového výkonu siete. V tomto článku sa pozrieme na to, čo Wi-Fi 7 prináša, aké sú jeho hlavné rozdiely oproti predchádzajúcim verziám, a napokon zodpovieme otázku danú v úvode.

SAMSUNG_04_2 Advertisement

Než sa ponoríme do detailov Wi-Fi 7, je dôležité pochopiť kontext jeho predchodcov. Wi-Fi 5 (IEEE 802.11ac) prinieslo výrazné zvýšenie rýchlosti a zaviedlo technológie ako MU-MIMO (Multi-User, Multiple-Input, Multiple-Output), ktoré umožnili efektívnejšiu komunikáciu s viacerými zariadeniami súčasne. Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax) a jeho rozšírenie Wi-Fi 6E predstavili ďalšie zlepšenia, ako je OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) na lepšie využitie frekvenčného spektra, zvýšenie kapacity siete a zníženie latencie. Wi-Fi 6E navyše otvorilo nové 6 GHz pásmo, čo výrazne rozšírilo spektrum dostupné na bezdrôtovú komunikáciu.

Tu je krátky prehľad hlavných noviniek a rozdielov Wi-Fi 7.

Šírka kanála rozšírená na 320 MHz

Je to jedno z najvýznamnejších zlepšení Wi-Fi 7. Oproti Wi-Fi 6 so šírkou kanála 160 MHz je teraz k dispozícii 320 MHz. Toto zdvojnásobenie umožňuje prenášať viac dát súčasne, čo vedie k výraznému nárastu teoretických maximálnych rýchlostí až na 46 Gb/s. Na porovnanie, Wi-Fi 6 dosahuje maximálne rýchlosti okolo 9,6 Gb/s.

Podpora modulácie 4096-QAM

Wi-Fi 7 zavádza 4096-QAM (Quadrature Amplitude Modulation), čo je ďalšie zlepšenie oproti 1024-QAM vo Wi-Fi 6. Vyššia úroveň modulácie umožňuje prenášať viac bitov na symbol, čo zvyšuje celkovú dátovú priepustnosť. Táto technológia však vyžaduje silnejší signál a je citlivejšia na rušenie, takže jej efektívnosť je najlepšia v prostrediach s minimálnym rušením a na krátke vzdialenosti.

Multi-Link Operation (MLO)

Jedna z prelomových funkcií Wi-Fi 7 je Multi-Link Operation. MLO umožňuje zariadeniam simultánne komunikovať na viacerých frekvenčných pásmach (2,4 GHz, 5 GHz a 6 GHz) naraz. Táto technológia zvyšuje rýchlosť prenosu dát a zlepšuje spoľahlivosť spojenia. Ak je jedno pásmo preťažené alebo rušené, dáta môžu plynulo prejsť na iné pásmo bez prerušenia spojenia.

Znížená latencia a podpora pre Time-Sensitive Networking (TSN)

Wi-Fi 7 prináša výrazné zlepšenia v oblasti latencie, čo je kľúčové pre aplikácie ako online hry, virtuálna realita či priemyselné riadiace systémy. Podpora pre Time-Sensitive Networking umožňuje deterministické správanie siete, čo znamená, že prenos dát môže byť presne načasovaný a predvídateľný. To je obzvlášť dôležité pre priemyselné aplikácie a komunikáciu vozidiel.

Zlepšené MU-MIMO a OFDMA

Wi-Fi 7 zdokonaľuje technológie MU-MIMO a OFDMA. MU-MIMO teraz podporuje až 16 streamov súčasne, čo je dvojnásobok oproti Wi-Fi 6. To umožňuje efektívnejšie obslúžiť viacero zariadení naraz, čo je nevyhnutné v prostrediach s vysokou hustotou zariadení, ako sú kancelárie alebo verejné priestranstvá. Zdokonalená technológia OFDMA zlepšuje rozdelenie frekvenčného spektra medzi viaceré zariadenia, čo zvyšuje efektivitu siete.

Spätná kompatibilita

Aj keď Wi-Fi 7 prináša mnoho nových funkcií, zachováva si spätnú kompatibilitu s predchádzajúcimi štandardmi. To znamená, že staršie zariadenia budú môcť komunikovať v sieti Wi-Fi 7, aj keď nebudú schopné využívať všetky jej výhody.

Príchod Wi-Fi 7 má potenciál transformovať spôsob, ako využívame bezdrôtovú komunikáciu. Pre bežných používateľov to znamená rýchlejšie a spoľahlivejšie pripojenie, schopné zvládnuť náročné aplikácie ako 8K streaming, cloudové hranie hier, prípadne rozšírenú realitu bez výpadkov či oneskorenia. Pre podniky a priemysel prináša Wi-Fi 7 možnosť nasadiť pokročilé riešenia IoT, automatizáciu a analýzu dát v reálnom čase s minimálnou latenciou. V oblastiach ako zdravotníctvo, logistika alebo výroba môže Wi-Fi 7 umožniť implementáciu kritických systémov, kde sú spoľahlivosť a presnosť prenosu dát absolútne nevyhnutné, ako napríklad v chirurgických robotických systémoch alebo autonómnych vozidlách v továrňach.

Prvé merania Wi-Fi routerov na trhu ukazujú, že táto technológia v praxi zvláda prenosové rýchlosti oboma smermi na úrovni 3500 – 3700 MB/s, čo sú naozaj úctyhodné hodnoty. Na výslednú rýchlosť má, samozrejme, vplyv veľké množstvo faktorov – od kvality hardvéru, softvérového vyladenia zariadení, externého rušenia či prekážok až po vzdialenosti prenosu. V každom prípade však Wi-Fi 7 už je reálne tu a v súčasnosti si môžete kúpiť aj viacero zariadení s podporou tohto štandardu. Žiaľ, nepotešíme majiteľov starších zariadení. Prechod na Wi-Fi 7 nemožno vykonať iba updatom firmvéru, potrebný je nový hardvér. Takže pri routeroch, mesh systémoch, smartfónoch a mnohých ďalších zariadeniach pomôže iba prechod na novšie modely. Majitelia PC a notebookov majú možnosť výmeny, respektíve inštalácie nového modulu Wi-Fi. Pri notebookoch to, samozrejme, závisí od konkrétneho modelu.

Wi-Fi 7 rozhodne predstavuje významný krok vpred v evolúcii bezdrôtových sietí. S dramatickým zvýšením rýchlosti, zlepšenou spoľahlivosťou a zníženou latenciou má potenciál podporiť nové generácie aplikácií a služieb, ktoré boli doteraz obmedzené technickými možnosťami predchádzajúcich štandardov. Ako sa technológia bude ďalej vyvíjať a bude široko implementovaná, môžeme očakávať, že Wi-Fi 7 sa stane základom pre budúce inovácie v oblasti komunikácie a prepojenia zariadení a aj cena koncových zariadení bude klesať. Pre používateľov to znamená pripraviť sa na novú úroveň konektivity, ktorá umožní plynulejšie a bohatšie digitálne zážitky. Pre podniky a priemysel to otvára dvere k novým, efektívnejším a pokročilejším riešeniam.

Pochopiteľne, zostáva nám ešte odpoveď na úvodnú otázku, či sa oplatí modernizovať. Tá v tomto prípade nemusí byť jednoznačná. Pokiaľ ste s vašou súčasnou sieťou Wi-Fi spokojní a v ničom vás neobmedzuje, je to na zváženie. Nakoniec každý skúsený „ítečkár“ by vám povedal, ak to funguje, nerýp do toho. To sa, samozrejme, týka tak domácich používateľov, ako aj správcov sietí. Na druhej strane, ak pociťujete nedostatočnú kapacitu siete, prípadne máte rýchle optické alebo káblové pripojenie k internetu s rýchlosťou 1 Gb/s a viac, môže byť práve Wi-Fi úzkym hrdlom, nový Wi-Fi router preto bude určite prínosom. Čo sa týka koncových zariadení, ak majitelia PC a notebookov potrebujú rýchlejšie bezdrôtové pripojenie, majú možnosť pridať novú sieťovú kartu. Samozrejme, ak budete kupovať nový PC, je veľká pravdepodobnosť, že v ňom Wi-Fi 7 už nájdete. Pri mobilných zariadeniach by som asi počkal na prirodzenú obmenu, ktorú veľa majiteľov hlavne vlajkových lodí absolvuje po jednom či dvoch rokoch. Pre tieto zariadenia nie je prínos novej technológie až taký markantný, aby stál za rýchlu výmenu smartfónu.

Foto zdroj:  depositphotos.com/

NWA130BE

Prístupový bod NWA130BE štandardu Wi-Fi 7 je navrhnutý pre moderné pracoviská a vybavený štvorjadrovým procesorom Qualcomm. Ponúka rýchlosť až 11 Gb/s a vyššiu kapacitu. V spojení s cloudovou platformou Zyxel Nebula, ktorá poskytuje funkcie na správu a zabezpečenie sietí, zaisťuje spoľahlivú konektivitu. Wi-Fi 7 prináša vyššiu rýchlosť, nižšiu latenciu, väčšiu kapacitu a lepšie využitie spektra, čo je ideálne pre moderné podniky.

Link: https://www.zyxel.com/cz/cs/products/wireless/be11000-wifi-7-triple-radio-nebulaflex-access-point-nwa130be
Cena: 199,99 EUR

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať