Zmeny v Obchodnom zákonníku

Archív NXT
0

Od 1. februára 2013 nadobudol účinnosť zákon č. 9/2013 Z. z., ktorým sa novelizoval Obchodný zákonník. Táto novela prináša zásadné zmeny do vzťahov medzi subjektmi obchodného práva a ustanovuje prísnejšie podmienky pri niektorých rozhodnutiach prijímaných valným zhromaždením spoločnosti s ručením obmedzeným.

Významná zmena je zavedenie lehoty plnenia pri peňažnom záväzku dlžníka. Zmluvne určená lehota na splnenie peňažného záväzku dlžníka z dodania tovaru alebo poskytnutia služby nesmie presiahnuť 60 dní odo dňa doručenia faktúry alebo inej výzvy veriteľa podobnej povahy, ktorou požaduje splnenie peňažného záväzku, alebo 60 dní odo dňa, keď veriteľ plnil (podľa toho, čo nastalo neskôr). To však neplatí, ak sa strany dohodnú o dlhšej lehote splatnosti. Súčasne však dohoda nesmie byť v hrubom nepomere k právam a povinnostiam vyplývajúcim zo záväzkového vzťahu pre veriteľa podľa § 369d Obchodného zákonníka. To znamená, že strany si môžu dohodnúť aj dlhšiu splatnosť, ako je 60 dní. No ak osobitný zákon ustanovuje kratšie lehoty splatnosti, použije sa takýto zákon určujúci kratšiu splatnosť záväzkov. Ak je však dlžník subjektom verejného práva, splatnosť je len 30 dní a možno ju predĺžiť maximálne na 60 dní. Zákonodarca pamätal aj na typickú slovenskú kreativitu pri obchádzaní zákona a explicitne určil, že so subjektom verejného práva sa nemožno dohodnúť o tom, kedy bude faktúra doručená.

Novo je upravené aj omeškanie dlžníka. Dlžník, ktorého záväzok spočíva v peňažnom plnení, je v omeškaní, ak nesplní riadne a najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia dokladu alebo do 30 dní odo dňa poskytnutia plnenia veriteľom (podľa toho, čo nastalo neskôr), ak zo zmluvy nevyplýva iná lehota splatnosti. Ak je deň doručenia dokladu neistý, dlžník je v omeškaní uplynutím 30. dňa odo dňa poskytnutia plnenia veriteľom. Dlžník je v omeškaní, a to až do doby poskytnutia riadneho plnenia alebo do doby, keď záväzok zanikne iným spôsobom.

Výška úrokov z omeškania je stanovená nariadením vlády, dohoda o inej výške je však prípustná. Na ochranu dlžníka je zo zákona neplatné zmluvné dojednanie týkajúce sa splatnosti peňažného záväzku, sadzby úroku z omeškania alebo paušálnej náhrady nákladov spojených s uplatnením pohľadávky, ktoré je v hrubom nepomere k právam a povinnostiam vyplývajúcim zo záväzkového vzťahu pre veriteľa bez toho, aby naň existoval spravodlivý dôvod.

Zmeny sa týkajú aj formy zápisnice z valného zhromaždenia spoločnosti s ručením obmedzeným v prípade, ak valné zhromaždenie rozhodlo o:

  • zvýšení alebo znížení základného imania,
  • o nepeňažnom vklade,
  • vymenovaní, odvolaní a odmeňovaní konateľov,
  • o zrušení spoločnosti alebo o zmene právnej formy, ak to spoločenská zmluva pripúšťa,
  • o schválení zmluvy o predaji podniku alebo zmluvy o predaji časti podniku a
  • vymenovaní a odvolaní prokuristu.

Vo všetkých uvedených prípadoch musí byť podpis predsedu valného zhromaždenia na zápisnici úradne osvedčený. Povinnosť osvedčenia podpisu pri všetkých uvedených rozhodnutiach platí aj pre jednoosobové spoločnosti s ručením obmedzeným, pri ktorých pôsobnosť valného zhromaždenia vykonáva jediný spoločník. V takom prípade musí byť na rozhodnutiach jediného spoločníka jeho osvedčený podpis.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať