Zvukové signály podporujú počas spánku rozvoj nových motorických zručností
Výskum uskutočnený vedcami z Northwestern University prehlbuje naše chápanie vzťahu medzi spánkom a mozgovými funkciami tým, že demonštruje, ako môžu zvukové signály počas spánku s pomalými vlnami zlepšiť osvojovanie si nových motorických zručností. V predchádzajúcej štúdii z roku 2019 tím skúmal myšlienku, že spánok nám môže pomôcť dospieť k riešeniu komplexného problému. Konkrétne sa zamerali na to, ako by zvukové podnety počas hlbokého spánku mohli pomôcť subjektom vyriešiť skladačky.
Úloha vyriešiť tieto skladačky bola spojená s jednotlivými zvukovými signálmi, ktoré sa subjektom prehrávali počas noci, keď sa dostali do spánku s pomalými vlnami alebo hlbokého spánku. Viedlo to k pozoruhodným výsledkom, subjekty dokázali na druhý deň vyriešiť oveľa viac skladačiek. Nová štúdia prispôsobuje túto techniku, nazývanú cielená reaktivácia pamäte (targeted memory reactivation – TMR), aby preskúmala jej účinky na motorické schopnosti.
Účastníci mali za úlohu hrať počítačovú hru, ktorá o ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH