S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

3× notebook pre biznis aj na zábavu

Archív NXT
0

Prvý model z nášho testu ASUS VivoBook S550CA je krásny ultrabook, vhodný na prácu aj zábavu. Z nášho pohľadu je to hybrid medzi pracovným strojom a multimediálnym počítačom. To všetko v tele, ktoré na stole poskytne pohodlie, v batohu zase reálnu prenášateľnosť. Dell Latitude 3540 je pracovný nástroj. Za rozumné peniaze získate počítač na pracovný stôl s možnosťou napojenia na dokovaciu stanicu. Lenovo IdeaPad U430 Touch je zase dizajnový krásavec na čokoľvek. Či už pracujete s multimédiami, alebo si chcete zahrať hru, U430 ustojí všetko.

ASUS VivoBook S550CA

Asus_Vivobook_S550-9.jpg

Ide o rozmernejší ultrabook s vlastným numerickým blokom a optickou mechanikou. Je to dobrá voľba pre každého, kto chce tenký počítač, ale zároveň pohodlný kancelársky nástroj. Je dostupný v troch farebných vyhotoveniach vrátane červenej farby krytu displeja. Samozrejmá je funkcia Instant On prebúdzajúca notebook do režimu plnej pripravenosti do dvoch sekúnd.

Dizajn

S registrovanou značkou Ultrabook sa u používateľov spája predstava veľmi tenkého notebooku, ktorý sa dá veľmi ľahko prenášať. Tento model je o niečo väčší, ale stále spĺňa požiadavky spojené s týmto označením. Má navyše numerický blok a optickú mechaniku. Séria VivoBook od Asusu patrí medzi to lepšie, čo na trhu nájdete. Nejde síce o supervýkonný stroj (len prípad našej konfigurácie), ale zato máte pod rukami dizajnovo zladený notebook s aktuálnymi trendmi. Nám sa páčilo ovládanie Instant Functions. V numerickej časti klávesnice je tlačidlo spúšťajúce špeciálne rozhranie na nastavenie základných vlastností, ako účtov, jasu, informácií o systéme, myši atď. Skrátka taký ovládací panel s prispôsobením na rýchlu dostupnosť volieb a dotykové ovládanie. Efektné a užitočné rozšírenie. Škoda, že výrobca ušetril na pár LED diódach, ktorými by podsvietil klávesnicu. Inak je klávesnica pohodlná, mohla by však byť pri písaní tichšia. Signalizačné LED diódy sú umiestnené na prednej hrane. Kompromis medzi ich prítomnosťou a nerušivou plochou okolo klávesnice sa podaril. Telo je plastové v kombinácii s hliníkovým krytom displeja. Základňa sa mierne prehýba, no vnímame to skôr ako výhodu pri písaní.

Výzbroj a výkon

Základom je procesor Intel Core i5-3317U 1,7 ÷ 2,6 GHz, vhodný aj na náročnejšie výpočtové operácie. Nielen platforma Haswell, ale aj pretaktovanie má svoje plusy. Základná pamäť s kapacitou 4 GB je štandardná. Menej spokojní sme boli v praxi s pevným diskom. Ten má síce kapacitu 500 GB, no je len 5400-otáčkový a pri práci s dátami to jednoducho cítiť. Chválime teda aspoň 24 GB systémový disk SSD na inštaláciu operačného systému. Jeho nábeh je rýchly a notebook tak kombinuje rýchly štart systému s multimediálne ladenou kapacitou úložného priestoru. K dispozícii je základné HD rozlíšenie, čiže získate veľké prvky na 15,6-palcovom displeji. Je to vhodné pre tých, ktorí nepotrebujú vysoké rozlíšenie na náročné aplikácie a radšej ocenia rozmernejšie prvky s minimálnym dosahom na únavu očí. Navyše to ovplyvnilo aj cenu. Plusom je však kvalitné vyhotovenie tzv. all-glass systémom. Po celej ploche je displej pevný a dobre sa dá používať na dotykové ovládanie. Pánty mohli byť pevnejšie, pretože pri dotyku sa displej rozkýval. Základom je OS Windows 8 Pro s možnosťou upgradu na 8.1. VivoBook hodnotíme ako multimediálny notebook. Hrať hry na ňom v princípe možno, pôjde však o staršie tituly. Výrobca zapracoval na gestách ovládania cez displej a technológia SonicMaster je ideálna na počúvanie hudby a pozeranie filmov.

Portová výbava zodpovedá telu. Je tu teda štandardný VGA, HDMI aj eternetový konektor. No len jeden port USB 3.0 a dva porty USB 2.0. Výhodné je pridanie optickej DVD mechaniky.

Hodnotenie

Dizajnové vyhotovenie, 24 GB systémový oddiel SSD, Instant Function, SonicMaster, sklený povrch displeja
Pomalší disk, telo nie je celohliníkové

Cena:

od 550 EUR

Zapožičal: ASUS

DELL Latitude 3540

Dell3540.jpg

Pracovných nástrojov je na trhu dnes pomenej, no ten, kto počítač častejšie využíva na prácu než na zábavu, by mal zbystriť pozornosť. Tento model je pracant a najväčší záujem oň bude medzi podnikovými používateľmi. Aj za „normálnu" cenu si tak môžete dopriať záruky Dellu a prepracovaný stroj do kancelárie.

Dizajn

Vzhľad počítačov z radu Dell Latitude je orientovaný pracovne. Nebudeme preto kancelársky počítač orientovaný na výkon a dostupné technológie hodnotiť zo stránky vzhľadu. Ten je umiernený a má poskytnúť pohodlie pri každodennej práci. Vyskúšali sme ho a počas testovania aj v tomto prípade chválime klávesnicu. Dobre sa na nej píše, ostatne ako sa väčšine klávesníc tohto výrobcu. Touchpad mohol byť aj väčší a pokojne by sme prijali zlúčenie tlačidiel myši do jedného prvku. Má to však aj svetlejšiu stránku, ktorou je orientácia na používateľov hľadajúcich klasiku: dve tlačidlá myši a tradičné ovládanie. Mnohí tak budú spokojní a nemusia zisťovať, kde sa na touchpade začína aplikovať pravé tlačidlo myši. Samozrejme, pri 15,6-palcovom displeji nechýba na základni numerický blok. V našom prípade mala konfigurácia HD rozlíšenie displeja. Má vrstvu, ktorá zabraňuje odrazom. To je jeho najväčšia výhoda. Ocenili sme teda displej, kde konečne vidíme predovšetkým zobrazovaný obsah, a nie samých seba pri práci.

tab1.jpg

Tabuľka technických parametrov testovaných notebookov

tab2.jpg

Tabuľka výkonnostných testov notebookov

Výzbroj a výkon

Hardvérová výbava notebooku je štandardná. Je tu procesor štvrtej generácie Intel Core i3-4010U 1,7 GHz, teda bez možnosti adaptívneho pretaktovania, operačná pamäť s kapacitou 4 GB a 500 GB 5400-otáčkový disk. Grafická karta je integrovaná, postačuje však na všetky bežné kancelárske činnosti. Presne na toto je Latitude 3540 určený. Nechce sa hrať na multimediálne delo, ale je to spoľahlivý nástroj v podnikovej infraštruktúre. Aj preto má technológie, ktoré poskytnú sledovanie využiteľnosti času a nákladov pri práci s notebookom a podporu dokovacej stanice Dell D3000 SuperSpeed USB 3.0 Docking Station. Treba počítať s tým, že notebook sa nedodáva s diskom SSD, no maximálna kapacita bežného disku môže byť až 1 TB. V rámci určenia sme ocenili optickú mechaniku DVD, ktorá má vo firemnom prostredí ešte stále využitie. Ak porovnáte cenu a pozriete sa na technické parametre, vynára sa otázka, či nie je tento stroj trochu pridrahý. V rámci ceny však máte ročnú záruku na vaše dáta, čo je komodita cenená nielen vo firemnom prostredí. Znamená to neobmedzený počet záchran dát zo zlyhaného hardvéru. Pozor teda na vlastnú chybu a neželané vymazanie, na toto sa záruka nevzťahuje.

Po bokoch notebooku sú okrem optickej mechaniky umiestnené porty VGA a klasický eternetový, ďalej dva porty USB 3.0, jeden USB 2.0 s nabíjaním zariadení aj pri vypnutom notebooku. Vedľa mechaniky sa zmestil už len jeden port USB 2.0.

Hodnotenie

Protiodrazová vrstva na displeji, podpora dokovacej stanice, ročná garancia záchrany dát z HDD, podarená klávesnica, počet portov USB
Vyššia cena vzhľadom na technickú výbavu

Cena:

708 EUR

Zapožičal: ASBIS SK

Lenovo IdeaPad U430 Touch

LenovoU430.jpg

Toto je ultrabook s dobrým technologickým základom a poriadnym výkonom. Ak ešte aj dobre vyzerá, je to len ďalšie plus. IdeaPad U430 sa môže pochváliť výbornou klávesnicou, vysokým výkonom a multimediálnymi funkciami navyše. Okrem malých výhrad k portovej výbave je to stroj, ktorý môžeme len odporúčať. Výrobca udáva výdrž 10 hodín, my sme sa na túto hranicu nedostali, v tabuľke však vidíte použiteľnú výdrž, ktorá je vhodná na bežnú prácu. Nejde o výdrž za každú cenu.

Dizajn

Telo v striebornej farbe, vyrobené z hliníka, je ťahákom, na ktorý používatelia reagujú veľmi dobre. Notebook sa tak odlišuje od klasických pracovných strojov, kde sa viac používa zliatina horčíka na zvýšenie odolnosti. Odrazí sa to však aj na hmotnosti a hliník je v tomto smere v nevýhode. Vcelku ide o zaujímavý kúsok, ocenili sme aj dobrú výbavu. Špecialitou IdeaPadov je klávesnica: klávesy veľmi príjemné na dotyk, tvarované tak, aby sa na nich dobre písalo. Na 14-palcovom tele chválime priestor na vertikálne usporiadanie klávesov ako Home, End atď. Zmestili sa aj šípky v štandardnom rozmere. Klávesnica má podsvietenie a aktivujete ho klávesom Fn a medzerníkom. Trochu si treba zvyknúť na obrátenú funkciu ovládania hlasitosti, jasu a iných funkcií, ktoré bývajú štandardne dostupné práve cez kombináciu FN a klávesu F. Lenovo nešetrilo na komforte, a tak ako k rozmernej klávesnici pridalo rozmerný touchpad. Ním sa dá ultrabook ovládať aj bez myši a tento spôsob sme si pochvaľovali. Telo je úhľadne spracované a okrem tlačidla na ľavej strane základne slúžiaceho na zapnutie tu nenájdete žiadny rušivý element. Konečne je tu ďalší model, kde výrobca pochopil, že prioritou je pohodlná práca, nie blikajúca LED dióda signalizujúca aktivitu disku.

Výzbroj a výkon

S procesorom Intel Core i7-4500U 1,8 ÷ 3 GHz ide o výkonný stroj. Je tu síce len 5400-otáčkový disk, no 8 GB RAM nás presvedčilo, že dostanete okamžitý výkon aj na náročnejšie programy. Na takomto počítači možno prevádzkovať virtuálny stroj a hrať hry. Grafická karta NVIDIA GeForce GT730M patrí medzi výkonnejšie v segmente mobilných kariet pre prenosné počítača. Dead Space 3 v takmer najvyšších detailoch a natívnom rozlíšení 1600 × 900 pixelov pobeží bez „zakopnutia". Ochranu našej budúcej planéty si tak pokojne vychutnáte na tomto notebooku. O ďalších hrách nehovoriac. Svoj podiel má na tom práve táto karta s technológiou PhysicX. Na multimediálne využitie, ako je úprava fotografií alebo strih videa, sa takisto tento stroj hodí. Konverzia videa cez technológiu CUDA výrazne zrýchli celý proces. Máme to vyskúšané. Displej je dotykový, podporuje až desať bodov dotyku, no pokojne môžete notebook ovládať aj lasom cez funkciu Lenovo Voice Control. Komu by trénovanie povelov prekážalo, je tu systém Motion Control. Napojený je na webovú kameru a cez gestá ovládate jednoduché príkazy, napríklad v prehrávači hudby. Páčilo sa nám aj zvukové rozšírenie Dolby Home Theater 4. Pri hraní hier alebo pozeraní filmov je to výborné, najmä pri použití slúchadiel. Portová výbava nás mierne sklamala. Len jeden port USB 3.0 a dva USB 2.0, ďalej je tu čítačka pamäťových kariet a aspoň port HDMI s klasickým rozmerom. Aj keď výrobca zvolil len 100-megabitovú sieťovku, sme radi, že sa na pravú hranu zmestila.

Hodnotenie

Dizajn a hliníkové spracovanie, príjemná klávesnica, vysoký výkon aj na hry
Len jeden port USB 3.0, slabšia sieťová karta

Cena:

869 EUR

Zapožičal: Lenovo

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať