ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Ako kúpiť notebook a neísť ho po mesiaci vrátiť

Archív NXT
0

Notebooky definitívne prevzali vládu nad svetom osobných počítačov. V predajniach číhajú desiatky modelov, ktoré sa odlišujú veľkosťou, výkonom, výdržou, ergonómiou, výbavou či servisom. Vyznať sa v nich nie je jednoduché. Ponúkame vám zopár tipov, ako si zaobstarať notebook bez sklamania.


Každý výber by sa mal začať tým, že si odpoviete na otázku, na čo hlavne plánujete notebook používať. Vo všeobecnosti možno notebooky z hľadiska využitia rozdeliť na kancelárske, multimediálne a hráčske. V prípade notebookov je, samozrejme, dôležité aj to, či ho chcete používať prevažne doma ako náhradu za desktop, alebo ho plánujete často nosiť so sebou, napríklad na prednášky do školy.

Aj keď sa odpoveď na túto základnú otázku zdá jednoduchá, opak je pravdou," tvrdí sales manažér Electro Worldu Tomáš Kučera. „Ak si kupujem notebook, chcem predsa, aby som na ňom mohol písať texty a robiť tabuľky, surfovať po webe, prehrávať multimédiá a občas si zahrať aj nejakú hru. Málokto má presne vyhranený názor a hľadá skôr univerzálne riešenie."

Našťastie, väčšina notebookov dnes toto kritérium už spĺňa. Na vás je, aby ste sa pred kúpou rozhodli, na čo väčšinou vám bude notebook slúžiť. Môže vám to ušetriť nemalý peniaz, pretože ak ste zarytým odporcom hier, nemá význam, aby ste si priplácali za dedikovanú grafickú kartu. Rozhodne však nepodceňujte ani veľkosť notebooku, pretože pri dlhšom nosení pocítite každý gram navyše.

Uhlopriečka

Práve od tohto parametru by ste sa mali odraziť, než začnete premýšľať nad jednotlivými modelmi. Zatiaľ čo 11,6" a 13,3" modely sú vhodné na časté prenášanie, 15,6" a 17" modely slúžia ako náhrada za stolný počítač. Kategória 14" notebookov stojí niekde na rozhraní. „Najpopulárnejšie sú stále 15,6" modely, a to najmä vďaka dostatočne veľkému displeju, numerickému bloku na klávesnici a najlepším pomerom ceny k výkonu," hovorí T. Kučera.

Procesor

Od procesoru sa odvíja rýchlosť prehrávania videí a hudby, svižnosť aplikácií a taktiež výdrž notebooku. Ako minimum možno v súčasnosti odporučiť procesory Intel Celeron a Pentium z rodiny Sandy Bridge, u ktorých nepocítite žiadne výraznejšie oneskorovanie. Na trhu sú už niekoľko mesiacov aj úspornejšie Celerony a Pentia z rodiny Ivy Bridge. Ak budete pracovať s náročnejšími aplikáciami, ako je napríklad strih videa, potom určite voľte aspoň procesor Core i3, alebo ešte lepšie Core i5, ktorý je vybavený funkciou automatického pretaktovania Turbo Boost. Jednotkou vo výkone je procesor Core i7. U konkurenčného výrobcu AMD pomaly nastupuje platforma Trinity, ktorá dosahuje procesorový výkon Pentií, grafický má však oveľa vyšší. Určite už nekupujte notebook s procesorom AMD Brazos.

Grafika

Ak hľadáte notebook na hranie, majte na pamäti, že najväčší vplyv na plynulosť hier má dedikovaná grafická karta. Ak si chcete zahrať hry pri rozlíšení 1920 x 1980 pixelov, minimom by mala byť grafika Nvidia GeForce GT 650M s úsporným grafickým jadrom Kepler. Najvyššiu možnú voľbu pri herných notebookoch dnes predstavuje GeForce GT 680M či konkurenčný Radeon HD 7970M. „Na prehrávanie HD filmov si vystačíte aj s integrovanou grafikou v procesore, ktorá podporuje hardvérovú akceleráciu videa a zvládne aj menej náročné hry," upozorňuje T. Kučera.

Pamäť

Pokiaľ ide o pamäťové moduly, nepísaným štandardom sú 4 GB, ktoré vám budú postačovať prakticky na všetko.

Pevný disk

Vo väčšine notebookov stále nájdete klasické pevné disky s 5400 ot./min. Daňou za rýchlejší disk so 7200 ot./min sú vibrácie, zahrievanie a spotreba. Dobrou voľbou je aj SSD disk bez pohyblivých častí. Budete si však musieť priplatiť a zmieriť sa s nižšou úložnou kapacitou.

Porty

V súčasnosti už sa bez problémov zaobídete bez slotu ExpressCard a portu eSATA, ktoré postupne vytláča rýchle USB 3.0 vďaka svojej univerzálnosti. Rozhodne však trvajte na tom, aby váš notebook mal aj digitálny HDMI port na pripojenie k externému monitoru alebo televízoru.

Výdrž

Úspornejšie procesory, čipové súpravy a LED podsvietenie displeja sa najväčšou mierou podpísali pod to, že súčasné notebooky vydržia byť v chode oveľa dlhšie. Aj v prípade 15" modelov sa dnes môžete stretnúť s desaťhodinovou výdržou na batériu.

Konštrukcia

Pri kúpe notebooku venujte pozornosť aj použitým materiálom a kvalite konštrukcie. Najlacnejším konštrukčným materiálom sú plasty, ich hlavným nedostatkom je však ohybnosť a praskanie v dlhodobo namáhaných častiach, ako sú napríklad pánty. Lepšou alternatívou, najmä v prípade častého prenášania, sú zliatiny hliníka alebo horčíka. Pamätajte tiež na to, že lesklá povrchová úprava je síce elegantnejšia, ale zakrátko na nej budete vidieť všetky vlasové škrabance a odtlačky prstov. Z tohto hľadiska je praktickejšia matná úprava.

Na celkovú svižnosť notebooku má najväčší vplyv procesor a SSD disk. Vďaka úspornejším procesorom sa výdrž batérií v priebehu posledného roka zdvojnásobila. Pri kúpe sa neorientujte len na technické špecifikácie a výkonové parametre, ale venujte pozornosť aj kvalite konštrukcie, ergonómii, zahrievaniu a tichému chodu. Najlepšie je, ak si máte možnosť notebook pred kúpou pozrieť a ohmatať.

EW-1.jpg
www.electroworld.sk

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať