SAMSUNG_0425_03 Advertisement SAMSUNG_0425_03 Advertisement SAMSUNG_0425_03

Ako ochrániť rodinu pred mobilnými hrozbami

Bezpečnosť
0

Smartfóny sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho osobného aj pracovného života. Mobilné zariadenia už dávno nie sú len na telefonovanie a posielanie textových správ. Umožňujú nám plánovanie času, sociálnu interakciu, poskytujú zábavu, či už formou hier, alebo multimediálneho obsahu, umožňujú online nakupovanie a podobne.

SAMSUNG_04_2 Advertisement  

Na svete je 4,8 miliardy používateľov smartfónov, čo je viac ako polovica zo súčasnej globálnej populácie. Analytici predpokladajú, že do roku 2029 bude smartfóny používať 6,4 miliardy ľudí. Priemerný používateľ – od detí cez tínedžerov až po dospelých a starších ľudí – dnes strávi takmer štyri hodiny denne pozeraním do mobilného telefónu. Konkrétny čas závisí od veku. Zatiaľ čo boomeri (ľudia narodení v rokoch 1946 až 1964) v USA strávia s mobilom v ruke 3,5 hodiny denne, mileniáli používajú telefón o hodinu dlhšie a generácia Z strávi so smart­fónom v priemere 6 hodín a 5 minút denne.

S rastúcim používaním mobilných telefónov rastie aj náchylnosť používateľov na phishingové útoky. Globálne údaje zozbierané v roku 2022 ukazujú, že výskyt phishingu na smartfónoch vzrástol z 35,46 % v roku 2020 na 53 % v roku 2022 a percento používateľov mobilných telefónov, ktorí v tomto období ťukli na šesť alebo viac phishingových odkazov, sa takmer zdvojnásobilo zo 14,3 % na 27,6 %.

Potenciálne hrozby

Aplikácie, hry, správy, ktoré môžu obsahovať odkazy na webové stránky alebo odkazy na stiahnutie aplikácií mimo relatívne bezpečných aplikačných obchodov, však zároveň predstavujú obrovský priestor pre kyberkriminálnikov, ktorí sa snažia pripraviť nás o peniaze, získať osobné a citlivé údaje, prípadne nám zašifrovať údaje nielen v mobilných zariadeniach, ale aj v cloudových službách, na ktoré sú tieto zariadenia napojené, a za obnovenie prístupu k údajom pýtajú výkupné. Medzi najčastejšie bezpečnostné hrozby patrí malvér čiže škodlivý softvér, ktorý môže infikovať zariadenie prostredníctvom neoficiálnych aplikácií alebo nebezpečných webových stránok. Phishingové čiže podvodné správy, e-maily alebo falošné webové stránky využívajúce sociálne inžinierstvo môžu od používateľa získať citlivé údaje. Staršie verzie softvéru alebo neaktualizovaný operačný systém môžu obsahovať bezpečnostné chyby, ktoré by mohli útočníci zneužiť. Verejné siete Wi-Fi môžu byť monitorované útočníkmi, ktorí odchytávajú prenášané údaje. Ak nie je zariadenie správne zabezpečené, môže človek, ktorý vám smart­fón ukradol alebo ho našiel, získať prístup k uloženým dátam. Aktivity kyberkriminálnikov už dávno nie sú jednoduchými podvodmi, ktoré možno ľahko odhaliť; ide o sofistikované, viacstupňové útoky na báze sociálneho inžinierstva, riadené umelou inteligenciou, ktoré si vyžadujú oveľa silnejšiu ochranu než len pozorné oko a jednoduchý antivírus.

ESET Mobile Security

Na ochranu pred podvodnými a nebezpečnými aktivitami nielen firemní, ale aj domáci používatelia potrebujú spoľahlivé bezpečnostné riešenie, ktoré dokáže zastaviť hrozby v ideálnom prípade skôr, ako stihnú spôsobiť akúkoľvek škodu.

ESET Mobile Security poskytuje spoľahlivú ochranu pred množstvom bezpečnostných problémov na platforme Android, ako sú vírusy, ransomvér, advér a iný malvér alebo nežiaduce povolenia udeľované aplikáciám. Ponúka takisto viacvrstvovú ochranu proti phishingu, smishingu a podvodom.

  • Antivírus – chráni pred inštaláciou škodlivých aplikácií a pred škodlivými aplikáciami stiahnutými z oficiálnych obchodov. Po udelení povolenia môže antivírus kontrolovať aj všetky súbory v mobilnom zariadení.
  • Anti-Phishing – chráni pred škodlivými webovými stránkami, ktoré sa pokúšajú získať citlivé informácie z najpoužívanejších prehliadačov a sociálnych sietí, ako sú Facebook, Facebook lite, Instagram a Messenger. Patria sem aj SMS oznámenia. Zabraňuje aj prístupu na podvodné alebo phishingové stránky, ktoré sa používajú napríklad na distribúciu škodlivých aplikácií.
  • Kontrola odkazov – tento rok spoločnosť ESET predstavila funkciu kontrola odkazov, určenú na kontrolu každého odkazu, ktorý sa používateľ pokúsi otvoriť, nielen odkazov z podporovaných webových stránok a aplikácií sociálnych sietí. Ak napríklad po­užívateľ dostane phishingový odkaz v hernej aplikácii a otvorí ho, odkaz bude najskôr presmerovaný do aplikácie ESET Mobile ­Security, kde sa skontroluje, a až následne sa otvorí v prehliadači.
  • Adware Detector – niekedy používateľ nedokáže určiť, ktorá aplikácia spôsobuje otváranie nežiaducich okien. Funkcia sleduje všetky aplikácie, ktoré sa zobrazujú na obrazovke, takže používateľ môže ľahko identifikovať aplikáciu, ktorá by nemala byť spustená, a odstrániť ju.
  • Ochrana platieb – ide o zabezpečený spúšťač finančných aplikácií, ktorý zabezpečí, že iné aplikácie v zariadení nebudú môcť rozpoznať spustenie citlivej aplikácie, ani nedovolí iným aplikáciám nahradiť alebo čítať obrazovky príslušnej finančnej aplikácie. Používanie finančných alebo iných citlivých aplikácií je tak bezpečnejšie.
  • Anti-Theft – chráni vaše mobilné zariadenie pred neoprávneným prístupom, umožňuje monitorovať cudziu aktivitu a sleduje polohu zariadenia. Môžete takisto zobraziť správu pre potenciálneho nálezcu strateného zariadenia.

Ochrana smartfónov a tabletov Apple

Niektorí používatelia systému iOS sa možno stále držia mýtu, že ich zariadenia sú bezpečné len pre spôsob, akým je systém vystavaný – aplikácie v iPhonoch alebo iPadoch bežia vo vlastnom oddelenom virtuálnom priestore a môžu medzi sebou komunikovať len vo veľmi obmedzenom rozsahu. Toto prostredie zabraňuje aj správnemu fungovaniu externých antivírusových aplikácií pre iOS. Existujú však rôzne kybernetické incidenty, ktoré dokazujú, že iOS nie je nepreniknuteľný. Používatelia tohto systému by preto mali zvýšiť bezpečnosť svojich zariadení pomocou ďalších vrstiev, ako napríklad VPN, ochrana identity a Password Manager. Všetky tieto funkcie sú dostupné pre používateľov iOS aj Android prostredníctvom ESET HOME Security, nedávno aktualizovaného komplexného riešenia vytvoreného pre domácnosti, ktoré sa chcú chrániť pred všetkými druhmi kybernetických hrozieb.

Mobilné zariadenia, ktoré sú nabité množstvom funkcií a schopností, by nám mali uľahčovať život, a nie spôsobovať problémy z dôvodu kybernetických hrozieb. V centre pozornosti by preto mala stáť viacvrstvová ochrana zameraná na prevenciu.   

 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať