S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Ako urobiť váš router bezpečnejším?

Archív NXT
0

Doma ju máte skoro všetci – „wifinu“. A tú by ste nemali bez routera, na ktorý si môžu brúsiť zuby kyberkriminálnici. Útoky na tieto zariadenia sú na vzostupe, a ak sa podaria, útočník sa dokáže dostať ku všetkým dátam v pripojených počítačoch, prípadne ich pripojiť do botnetu. Bloger na spravodajskom portáli ESETu WeLiveSecurity.com Rob Waugh preto pripravil pre čitateľov PC REVUE niekoľko šikovných tipov, ako zachovať váš router bezpečným.

V prvom rade si určite nenechávajte heslo ako admin, ktoré je často nastavené od výroby. Prvá vec, ktorú urobíte po vybalení routera zo škatule a jeho zapojení, by mala byť zmena hesla. To môžete poľahky urobiť na stránke pri počiatočnom pripojení v položke Nastavenie.

Na ešte lepšie zabezpečenie sa odporúča zmeniť firmvér. Nedávny prieskum napríklad ukázal, že až 80 % klasických routerov pre domácnosti predaných on-line nemá zaplátané tzv. kritické zraniteľnosti, čo ich robí pre zločincov až príliš ľahkou korisťou. Riešením je inštalácia alternatívneho open source firmvéru. Ten je často bezpečnejší ako pôvodný oficiálny. Hoci to nie je činnosť pre začiatočníkov, u skúseného čitateľa PC REVUE sa dá predpokladať, že to zvládne. Alebo si návod na takúto akciu jednoducho nájdete na Google. Medzi najznámejšie open source firmvéry patrí Tomato, DD-WRT alebo Open-WRT.

Používajte bezpečnejšie šifrovanie. Napríklad staršie routery so šifrovaním WEP sú zraniteľné, a ak váš router v nastaveniach používa aj enkrypciu WPA, určite si zvoľte tú. Ak ju nemáte, je čas hodiť starý router do koša a kúpiť si nový. Nie je dobrý nápad hovoriť meno vašej siete susedovi. Keby bol zlý, prezradíte mu aj to, že práve za ním sa skrývajú vaše počítače. A určite si nenechajte prednastavené meno – ním môžete útočníkovi prezradiť, aký typ routera používate, a tým mu situáciu uľahčiť. Vhodné je zvoliť si „tajnú sieť“, čím sa prestane vysielať jej meno. Zvoliť si ju potom budete môcť iba priamym zadaním na vašom počítači a mobilnom zariadení. A keďže meno nebude „zlý“ sused vedieť, nebude ho môcť ani zadať.

Takisto by ste mali vedieť, kto sa na vašu Wi-Fi pripája. V nastaveniach routera si môžete navoliť, ktoré MAC adresy (každé zariadenie má vlastnú) sa budú môcť pripojiť, ostatné budú mať jednoducho smolu. Kde tieto MAC adresy nájdete? V mobilnom zariadení napríklad v sieťových nastaveniach – Network settings.

A teraz sa môžete pustiť do spravovania vášho routera. Začať môžete zmenou hesla, lebo obmieňať heslá je dobrý zvyk. Návod, ako si vytvoriť silné a dobré heslo, si môžete nájsť v niektorom zo starších stĺpčekov. Aj tento mesiac vám želáme príjemné a bezpečné surfovanie na bezdrôtovej alebo akejkoľvek inej internetovej sieti.

Článok vznikol v spolupráci s firmou ESET.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať