Ako vznikajúce megatrendy formujú našu udržateľnú budúcnosť?
Pri príležitosti osláv 30. výročia Americkej obchodnej komory na Slovensku sa koná jedinečný Festival budúcnosti, ktorý prináša pohľad na to, ako vznikajúce megatrendy formujú našu udržateľnú budúcnosť. Od prelomových zelených stratégií a najnovších udržateľných ekonomických modelov až po transformačnú silu vesmírnych technológií je naša budúcnosť závislá od inovatívnych riešení a nových regulácií.
V čase, keď sa svetové ekonomiky snažia zotaviť z následkov globálnych kríz a prispôsobiť sa rýchlym technologickým a environmentálnym zmenám, je nevyhnutné hľadať nové ekonomické modely, ktoré podporujú udržateľnosť a zároveň zabezpečujú rast a prosperitu. Ekonomická stabilita musí ísť ruka v ruke s environmentálnou zodpovednosťou, pričom kľúčovú úlohu v tomto procese zohrávajú financie. Udržateľnosť financií znamená nielen optimalizáciu investícií do zelenej infraštruktúry, ale aj zabezpečenie toho, aby boli naše finančné systémy odolné voči rizikám spojeným s klimatickými zmenami. Investície do zelených projektov musia byť nielen ekonomicky výhodné, ale aj dlhodobo prínosné pre spoločnosť a planétu.
Ako hovorí Jason Channell zo spoločnosti CITI: „Jednou z hlavných výziev v oblasti udržateľného financovania je financovanie zníženia uhlíkových emisií v sektoroch náročných na dekarbonizáciu. Úloha (a ambícia) je obrovská, potrebujú sa nasadiť bilióny dolárov. Pre niektoré spoločnosti nebude možné financovať ich potreby len z ich vlastnej súvahy. Avšak alternatívne riešenia financovania, ako je projektové financovanie, vládne granty, spoločné podniky a získavanie kapitálu, by mohli pomôcť financovať energetickú transformáciu v týchto sektoroch.“
Téma energie a klímy predstavuje ďalší kľúčový prvok tejto rovnice. Balansovanie medzi energetickými potrebami a klimatickými záväzkami je náročné, no nevyhnutné. Ako môžeme dosiahnuť ciele v oblasti znižovania emisií, keď je energetická spotreba na vzostupe? Riešením je efektívne využívanie obnoviteľných zdrojov energie a inovácie, ktoré umožnia, aby sa priemysel a energetika stali hnacími silami pozitívnych klimatických zmien. V tomto kontexte sa Zelená dohoda javí nielen ako ekologická stratégia, ale aj ako kľúčový ekonomický stimul, ktorý môže spojiť priemyselný rozvoj s cieľmi udržateľnosti a zabezpečiť prosperitu pre budúce generácie.
Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, reaguje: „Európska zelená dohoda je viac než len plán pre čistejšiu planétu. Je cestou k modernému priemyslu budúcnosti, ktorý spája ekologické inovácie s ekonomickým rastom. Dosiahnutie klimatickej neutrality a obehového hospodárstva však vyžaduje maximálne zapojenie priemyslu, pričom zásadnú úlohu zohrávajú všetky odvetvia vrátane energeticky náročných sektorov. Prechod na udržateľné hospodárstvo je kľúčový pre to, aby sa Európa stala technologickým lídrom s čistým, moderným a konkurencieschopným hospodárstvom.“
Lawrence Krauss, teoretický fyzik a spisovateľ, ktorý výnimočne pricestoval do Bratislavy vďaka Festivalu budúcnosti, vo svojej knihe The Physics of Climate Change, tvrdí, že súčasný prístup ku generovaniu energie, ktorý sa ešte vždy zakladá na spaľovaní fosílnych palív, je neudržateľný. V tejto súvislosti je alarmujúce, že „za dvesto rokov budú ľudia schopní emitovať minimálne dvakrát viac CO2, než aké množstvo existovalo v atmosfére počas väčšiny geologického záznamu.“
To jasne ukazuje na potrebu okamžitých a zásadných zmien v našich energetických praktikách. Krauss tiež zdôrazňuje, že: „Ak signifikantne nezmeníme spôsob, akým generujeme energiu, počas nasledujúcich 150 rokov, ľudstvo bude emitovať ďalších 1 000 až 4 000 gigaton uhlíka do atmosféry, čo je až sedemkrát viac, než celkové množstvo CO2, ktoré existovalo v atmosfére pred nástupom modernej civilizácie.“
Tieto varovania nás vyzývajú, aby sme sa zamerali nielen na technologické inovácie, ale aj na zásadné politické a ekonomické reformy, ktoré umožnia prechod na udržateľné energetické modely a zabezpečia, že naše ekonomiky budú odolné voči klimatickým rizikám.
Erika Vitálošová, predsedníčka AmCham ESG výboru vysvetľuje, prečo sú ESG témy kľúčové pre členov Americkej obchodnej komory, ktorí sa dnes stretli na konferencii. „Dosiahnutie cieľov v oblasti udržateľnosti je do veľkej miery závislé od podnikov, ktoré majú potenciál implementovať efektívne riešenia a nové ekonomické modely pre dosiahnutie udržateľného rastu a dlhodobej prosperity, tak aby eliminovali vyčerpávanie obmedzených zdrojov a minimalizovali negatívne vplyvy. AmCham Slovakia ESG výbor je komunitou firiem vnímajúcich urgentnú potrebu rýchlej akcie na zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti. Prostredníctvom tejto platformy sa vzájomne inšpirujeme, podporujeme, zdieľame a hľadáme riešenia s cieľom dosiahnutia pozitívnej zmeny.“
ESG deň na AmCham Slovakia Festivale budúcnosti podporili Partners of the Future: Citi, Hurricane Event Production & Design, McDonald's, Philip Morris Slovakia, Swiss Re; Premium Partners: PwC, Sustainova; Partners: IBM, Ness Digital Engineering, Salesforce; a Main Partners: Circular Slovakia, CMS, EY, Glocco, SPP, Wolf Theiss.
---
Kontakt pre média:
Natália Spodniak, Americká obchodná komora v SR, natalia.spodniak@amcham.sk, +421 902 912 000
O Americkej obchodnej komore v SR
Americká obchodná komora na Slovensku je nezávislá nezisková organizácia financovaná výhradne z príspevkov svojich členov. Na Slovensku pôsobí už 30 rokov s cieľom prinášať pozitívnu zmenu v rámci podnikateľského prostredia v Slovenskej republike. Medzi kľúčové piliere aktivít komory patrí vymožiteľnosť práva, zdravotníctvo, školstvo a regionálny rozvoj. Americká obchodná komora v SR združuje v súčasnosti približne 300 slovenských a zahraničných firiem. Medzi ne patria najväčší zamestnávatelia v krajine, ale aj malé a stredné podniky, ktoré sú kľúčovým pilierom ekonomiky každej krajiny, ale aj neziskové organizácie a vzdelávacie inštitúcie. Viac informácií o AmCham môžete získať na https://amcham.sk/ a na sociálnych sieťach: LinkedIn, Instagram, Facebook, či YouTube.