Recenzia: Asus Strix GL533VE-FY081T: Pätnástka nielen pre streamera
Notebooky s procesormi Kaby Lake sú na trhu už nejaký čas, no ASUS túto konfiguráciu obohatil novinkou v podobe grafiky GeForce GTX 1050 Ti, ktorú má stále iba zopár modelov. Šasi je vyrobené prevažne z plastu. Hliníkové je iba pevné veko, ktoré nepodľahlo ani našim pokusom o deformáciu. Okrem toho sa pýši efektným červeno podsvieteným logom ROG. Maximálny uhol otvorenia je 140°, čo je na herné notebooky mierny nadštandard, umožňujúci pohodlné používanie i na kolenách.
Klávesnica typu chiclet má britské rozloženie klávesov (teda dvojriadkový Enter a krátky Shift), pričom pravá kurzová šípka už zasahuje do ľavého rohu numerického bloku, kde býva obyčajne kláves 0, čo môže miasť a viesť k preklepom. Stisk jednotlivých klávesov je inak istý a s výnimkou medzerníka aj tichý. Podsvietenie RGB mierne presvitá aj cez obrysy klávesov. Regulovať jeho jas sa dá v troch krokoch. Chvályhodné sú biele, dobre kontrastné nápisy, vďaka ktorým možno cez deň klávesnicu pohodlne používať aj bez podsvietenia. Naopak, výhrady máme k prehýbaniu, paradoxne najvýraznejšie v oblasti WASD, kde dochádza k najväčšiemu náporu. Clickpad (103 × 72 mm) je však už veľmi slušný, tlačidlá reagujú spoľahlivo po celej svojej ploche. Stisk je príjemný, nejde ani príliš stuha, ale zase ani ľahko, tak akurát.
Výborná skladba komponentov...
Zvolená kombinácia procesora a grafickej karty má naozaj hlavu a pätu. Vysoký výkon CPU Core i7-7700HQ uľahčí život i hráčom, ktorí svoj audiovizuálny obsah zároveň naživo vysielajú. A osem vlákien nájde takisto využitie pri renderovaní a pri postprocesingu videa. Herný výkon sme testovali v rôzne náročných hrách. Drvivou väčšinou hier prejde grafická karta ako nôž maslom. Typické hry MMO a MOBO, ktoré sa bežne streamujú, idú na notebooku v natívnom rozlíšení full HD ideálne.
Náročnejšie hry síce už vyžadujú mierne zníženie detailov, no v každom prípade si ich zahráte v peknom vizuálnom kabátiku i plynulosti. Vo vysokých (nie najvyšších) detailoch bežia bez AA nad 40 fps aj hry ako Rise of the Tomb Raider, The Witcher 3: Wild Hunt B&W či Battlefield 1.
Špecifikom tejto konfigurácie je univerzálnosť použitia, perfektná je takisto pre používateľov, ktorí hry nehrajú, napríklad na strih videa, na CAD pre strojárov a pod. Grafici, fotografi či 3D modelári asi nebudú nadšení z menej presného podania farieb, najvýraznejšiu odchýlku od farebného priestoru sRGB (9,8) má zelená. Displej je typu IPS a svojou farebnou šírkou pokrýva sto percent tohto spektra.
Povrchová úprava panela je matná, kontrast sme namerali priemerný – 995:1, zato nadpriemerný rozsah má jas podsvietenia LED, od 19 po 320 cd/m2. Úložný priestor na dáta je typicky rozdelený do dvoch častí. V úlohe primárneho disku je SSD od Sandisku. Formátovo ide síce o M.2, no komunikuje cez pomalšiu zbernicu SATA III. Čítanie je rýchle, ale zápis je na pomery SSD už pomalý (sekvenčne max. 170 MB/s). Na rýchlosti reakcií systému to však nijako nespoznáte, tie sú bleskové. Obmedzujúci je však priestor, dostupných 118 GB je pomerne stiesňujúca hodnota. Na ostatné dáta je k dispozícii rýchly HDD so 7200 ot./min.
... s poddimenzovaným chladičom
Na atraktivite celého konceptu uberá slabší systém chladenia. Ten pozostáva z dvoch heatpipes odvádzajúcich teplo do pomerne malého rebrovania, ktoré na celkovú záťaž evidentne nestačí. Vo výsledku 47,5 dBA z pol metra je naozaj dosť. Toto by však bolo ešte riešiteľné slúchadlami na ušiach. No nedostatok chladiaceho výkonu sa premieta i do automatického pretaktovania CPU, ktoré v dôsledku vysokých teplôt v priemere nedosahuje ani základnú frekvenciu 2,8 GHz, špecifikovanú Intelom. Tá sa po dlhšej záťaži v priemere pohybovala okolo 2,4 GHz, pričom sme pri bežnom hraní a spotrebe 80 W zaznamenali priemernú teplotu CPU 87 °C (testované pri teplote okolia 23 °C).
S využívaním potenciálu grafického čipu je to lepšie, ten sa zahrial na 76 °C a deklarovanú frekvenciu boostu s konečnými 1658 MHz už celkom slušne presahuje. No tieto čipy sú s lepším chladením schopné bežať ešte pokojne o sto megahertzov rýchlejšie. Hukot utícha až v nečinnosti, pri práci v textovom editore sa vetráčik vypína a chod notebooku je takmer bezhlučný, čo pri nočnej práci určite oceníte. Jediné, čo počujete, je šum rotujúcich platní magnetického disku. Na webe a aj pri sledovaní videa, teda pri trochu vyššej spotrebe sa však už ventilátor zapne. Regulácia je plynulá a dobre vyladená (adekvátne nárastu tepla).
Výdrž aj na dlhšie trate
Spotreba v idle je okolo 6,5 W, čo popri batérii s kapacitou 48 Wh dáva použiteľnú výdrž aj na cesty, v praxi pri polovičnom jase a zapnutom Wi-Fi dosiahnete pri kancelárskej práci vyše 6 hodín. Na jedno nabitie stihnete aj celovečerný film vo vysokej kvalite. Hranie na batériu je pri plnom výkone ako obvykle chvíľková záležitosť, počítajte maximálne tak s trištvrte hodinou.
Multimediálny zážitok v každom prípade umocňujú skvelé reproduktory. Zvuk je hlasitý a pritom neskresklený, má všetko – od výšok cez stredy po basy. Skrátka po dlhom čase notebook s poriadnymi (stereo) reproduktormi.
Hmotnosť a rozmery sa vzhľadom na 15,6" nijako nevymykajú. V najširšom bode má notebook 29 mm a hmotnosť je 2,55 kg.
Ku všetkým komponentom sa dostanete odskrutkovaním spodného krytu. Ako môžete vidieť na fotke, miesto sa našlo aj na optickú mechaniku
Parametre:
• Konektivita: 1× HDMI 2.0b, 1× USB 2.0, 2× USB 3.1 gen 1, 1× USB 3.1 typ C,1× RJ-45 (1 Gb/s), Wi-Fi ac (2,4/5 GHz), bluetooth 4.0, čítačka kariet SD, 1× zdieľaný jack 3,5 mm, DVD-RW, operačná pamäť DDR4 16 GB (v jednom module, použitý je jeden z dvoch slotov)
• Cena: 1215 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Veľmi vysoký procesorový výkon, úsporná a výkonná grafika, nízka hodnota minimálneho jasu, špičkový zvuk
- Malá kapacita SSD, neefektívne chladenie, v dôsledku čoho trpí hlavne výkon CPU, prepadávajúca sa klávesnica, ľubovoľná farba podsvietenia klávesov
HODNOTENIE:
Výkon: 90 %
Prev. vlastnosti: 80 %
Vyhotovenie: 80 %
Výbava: 90 %
Celkovo: 85 %
Zobrazit Galériu