S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

MSI GT83VR 6RF TITAN SLI: Extrém s GTX 1080 v SLI

0

Pri hrúbke sedem centimetrov a šírke bezmála pol metra by v kontexte s počítačom človek povedal, že sa bude v takomto tele ukrývať nejaké sympatické HTPC. V tomto prípade je to však obrovský notebook s hmotnosťou 5,5 kg, ktorý napája dvojica 330-wattových adaptérov. Tie sa do jedného konektora cez redukciu združujú iba na strane notebooku, potrebovať budete dve voľné zásuvky.

Grafický výkon vyrážajúci dych...

V dvojici spolunažívajú aj grafické čipy na doskách MXM. Osadené sú GeForce GTX 1080, ­označenie Titan v názve je preto trochu mätúce. Skôr než GTX Titan X malo vyjadrovať asi to, že ide o naozaj drahú konfiguráciu. Výbava grafík zodpovedá plnohodnotným desktopovým variantom. To znamená, že jadro má aktívnych 2560 stream procesorov.

Na otestovanie výkonu sme vybrali hry Rise of the Tomb Raider a Assassin's Creed Syndicate, ktoré majú pri maximálnych nastaveniach mimoriadne krvavé hardvérové nároky. Pre tento notebook sú však veľmi jednoduchou úlohou a zárukou 60 fps, nech sa deje, čo sa deje. Perfektná je aj pripravenosť na hranie vo virtuálnej realite, to dá kartám zabrať viac než rozlíšenie displeja. Nešetrilo sa ani na zapojení SSD NVMe do RAID 0 v konfigurácii 2× 256 GB SSD (M.2). Výsledkom je priepustnosť čítania okolo 2,7 GB/s a zápisu 2,2 GB/s. Na archiváciu dát, pri ktorých sa nepožadujú bleskové časy, je 7200-otáčkový HDD s kapacitou 1 TB.

... ale displej iba obyčajný

Použitý panel full HD nás trochu zarazil. Nižšie rozlíšenie by sme vedeli pochopiť v prípade ­podpory adaptívneho obnovovania G-Sync s rýchlejšou frekvenciou, 60 Hz je skutočne neprimeraných. Využitie extrémneho grafického výkonu je tak výrazne priškrtené. V prípade, že by bola osadená iba jedna grafická karta, nemali by sme výhrady. Predsa len ani dve GTX 1080 nie sú vždy schopné renderovať v 3840 × 2160 px všetky hry v najvyššej kvalite pri 60 fps. To však absenciu displeja 4K neospravedlňuje. Z Ultra HD zmenšený a roztiahnutý obraz na 1440p či dokonca i 1080p na uhlopriečke 18,4" vyzerá subjektívne lepšie než natívnych 1080p s viditeľnejšou rastrovou mriežkou. Displeje s UHD v tejto veľkosti sa na trhu OEM sériovo vyrábajú, síce nie v závratných objemoch, ale možno ich dostať.

Úplne obyčajný panel LCD je najväčšia slabina tohto inak úctyhodného stroja. Neprilepšuje mu ani pomalšia reakcia, ktorú sprevádza i mierny ghosting. Nie je to síce nič strašné, ale rozmazanie pri dynamických pohyboch je pomerne otravné, o ničom lepšom než priemere sa nedá hovoriť. To platí tak pre statický kontrast (915:1), ako aj percentuálne plné, ale pomerne nepresné pokrytie farebného priestoru sRGB s výrazne skresleným zeleným kanálom. Chvályhodný je však široký rozsah jasu 21 – 295 cd/m2. To znamená, že intenzitu podsvietenia možno znížiť na pohodlné hodnoty i v temnej noci, ale nenechá vás v štichu ani vo svetlej miestnosti s presvitajúcimi slnečnými lúčmi.

Uhol otvorenia je 135°, kĺby sú pevné, nadštandarde dobre si svoju polohu držia aj pri otrasoch. Priestorové reproduktory 4.1 (5× 3 W) sú na základni pod displejom a kvalitu zvuku môžeme len pochváliť. Zo všetkých stránok je v rámci mobilných riešení vynikajúca – nechýbajú basy ani výšky, výkon je výborný, problém s nízkou hlasitosťou mať nebudete a ani pri vyššej hlasitosti nedochádza ku skres­leniu či k iným typickým neduhom plynúcim z nedostatku priestoru.

Netradičná základňa

Klávesnica s touchpadom je centrovaná natesno k spodnej hrane notebooku, čo má racionálne odôvodnenie – pri bežnom umiestnení pod dis­plej by bol jej uhol pre vysoký zdvih zadnej časti neergonomický.  Zvláštna je realizácia numerického bloku. Ten je síce v štandardnej pozícii, ale je dotykový a delí sa o plochu s touchpadom. V kombinácii s mechanickými spínačmi tento návrh pôsobí pomerne protichodne. Na druhej strane je pravda, že hráči samostatné numerické klávesy veľmi nepoužívajú. V každom prípade sa tu ponúkalo aj elegantnejšie riešenie vo forme modulárneho bloku, ktorý má na jednej strane mechanické klávesy a na druhej dotykovú plochu. Voľba použitých spínačov padla prekvapivo na Cherry MX Brown. Tie majú na dráhe svojho stisku hmatovú spätnú väzbu, ktorá pri hraní hier nie je dôležitá a pre prsty je namáhavejšia. Novšieho modelu 7RF s procesorom Kaby Lake sa to však už netýka. Ten má už lineárne Cherry MX Silver, ktoré sú podobné MX Red s tým rozdielom, že spínače Silver zaznamenajú stisk po kratšom stlačení, a v tomto prípade aj podsvietenie RGB.

Základňa a veko sú inak hliníkové, všetko perfektne lícuje, dielenské spracovanie je ukážkové.

Prevádzkové vlastnosti 

Spotreba v záťaži sa pohybuje okolo 370 W, preto ani na batérii s kapacitou 75 Wh si nezahráte ani hodinu, mimo záťaže počítajte s výdržou 2,5 hodiny.  Chladenie je, pochopiteľne, hlučné, 51 dBA zo vzdialenosti zhruba 60 cm, teda takej, ako bežne pri notebooku sedíte, je naozaj dosť. S headsetom na ušiach alebo hlasitejším zvukom si sťažovať najskôr nebudete. V idle spadne hladina hluku na 36 dBA. Touto hodnotou sa takisto neradí k najtichším modelom a pri takom masívnom chladiacom systéme, aký tento notebook má, sa to dalo vyladiť v úsporných režimoch komponentov aj na tichší chod. Grafické čipy sme zahriali v hrách na maximálnych 81 °C a procesor Intel Core i7-6920HQ s TDP 45 W sme v syntetickej záťaži vyhnali až k 90 °C a aj pri tejto záťaži si držal stabilné frekvencie.

Parametre:

• Konektivita: 1× HDMI 2.0b, 1× Mini DisplayPort, 5× USB 3.1 gen 1, 1× USB 3.1 typ C (DisplayPort + Thunderbolt), 1× USB 3.1 typ C, 1× RJ-45 (1 Gb/s), Wi-Fi ac (2,4/5 GHz), bluetooth 4.1, čítačka kariet SD, 3× 3,5 mm jack (z toho jeden HiFi), 1× výstup S/PDIF.  Operačná pamäť DDR4 má  64 GB.
• Cena: 5340 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Jedinečný výkon všetkých komponentov, skvelý zvuk, masívna konštrukcia, mechanická klávesnica
- Displej s neprimerane nízkym rozlíšením, veľké rozmery, vysoká hmotnosť, hlučnosť

HODNOTENIE:

Výkon: 100 %
Prev. vlastnosti: 70 %
Vyhotovenie: 90 %
Výbava: 80 %
Celkovo: 85 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
GTX Titan

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať