S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement

Batéria využívajúca zinok a lignín ponúka extrémne lacnú alternatívu

1

Výskumníci zo švédskej univerzity v Linköpingu vytvorili efektívnu batériu, ktorú možno použiť viac ako 8 000-krát bez toho, aby klesla pod 80 % svojich výkonových možností. Na tento účel použili zinok a lignín. Lignín, ktorý je prirodzene sa vyskytujúci polymér, nachádzajúci sa v bunkových stenách rastlín, sa môže kombinovať so zinkom. Výsledkom tejto kombinácie je batéria s podobnou hustotou energie, akú majú olovené batérie, ale bez škodlivých toxínov. Na rozdiel od iných batérií na báze zinku, ktoré sa vybijú v priebehu niekoľkých hodín, kombinácia zinok-lignín vydrží približne jeden týždeň bez potreby nabíjania.

ASBIS_L Precision

Vďaka prijateľnej cene zinku a lignínu je táto batéria cenovo výhodnou alternatívou lítiovo-iónových batérií. Ziyauddin Khan, výskumník z univerzity, uviedol, že batéria sa stáva „extrémne lacnou“, keď sa prepočítajú jej náklady na jeden cyklus používania. Okrem toho, že batéria je cenovo dostupná, je ľahko recyklovateľná.

V súčasnosti sa lítiovo-iónové batérie vo veľkej miere používajú v elektrických vozidlách a pri skladovaní energie z obnoviteľných zdrojov. Švédski výskumníci sa domnievajú, že ich udržateľná batéria ponúka sľubnú alternatívu tam, kde hustota energie nie je rozhodujúca. Na plné využitie potenciálu batérií na báze zinku je potrebný ďalší výskum, ale tento vývoj predstavuje významný krok smerom k čistým a cenovo dostupným energetickým riešeniam pre rozvojové krajiny.

Zdroj+foto: thecooldown.com

1 komentár

Novinka reakcia na: Batéria využívajúca zinok a lignín ponúka extrémne lacnú alternatívu

31.7.2024 14:07
Pozerám že sa už nepodpisuje redakcia pod automaticky harvestované a strojovo prekladané články ktoré neprešli korektúrou. To je pozitívne.

Smutné je to ale v tom, že nikto také články nečíta pred ich publikáciou. Napríklad zle preložená veta:
"Na rozdiel od iných batérií na báze zinku, ktoré sa vybijú v priebehu niekoľkých hodín"
hovorí o samovybíjaciom efekte, ktorý ale pri zinkových elektrických článkoch nie je.Inak by sa toľko desaťročí nepredávali zinkovo burelové batériové články. Ani by ich nedoviezli, a boli by nepoužiteľné.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať