CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

BeQuiet! Silent Loop 280 vs. Akasa Venom A20 vs Noctua NH-U14S: Voda alebo vzduch?

0

Zaužívaná deľba na vodné a vzduchové chladiče je tak trochu zavádzajúca, pretože kvapalina ako médium odvádzajúce teplo do radiátora je prítomná v obidvoch typoch. Ibaže pri „vodníkoch“ cirkuluje v okruhu pomocou čerpadla a v útrobách „vzduchových“ chladičov v trubičkách na odvod tepla mení svoje skupenstvo na plynné. Radiátory sú ochladzované ventilátormi takisto v oboch prípadoch. Držať sa však ­bu­deme zabehnutého názvoslovia.

Lacné súpravy nemodulárnych vodníkov sa v ostatnom čase tešia obrovskej popularite a zatieňujú tak svoju technologickú konkurenciu. Raz darmo, voda znie atraktívnejšie a veľký záujem podporuje aj prijateľná cena. Otázka do testu znie, ako sú na tom s účinnosťou.

Na porovnanie sme vybrali tri chladiče, z toho dva za podobnú cenu – vodný chladič Akasa Venom A20 (v obchodoch od 78 eur) a vzduchový chladič Noctua NH-U14S, postavený na báze heatpipe, lacnejší o desať eur. A do tretice podstatne drahší vodný chladič BeQuiet! Silent Loop 280, ktorý stojí okolo 150 eur, teda viac než predošlé dva chladiče dovedna.

Detaily chladičov

Oba vodné chladiče sú pre svoju značku prvotinou. Venom A20 v skutočnosti vyrába Asetek, ktorý má v koncepte vodného bloku s integrovanou pumpou niekoľko patentov a nebojí sa ­púšťať do súdnych sporov s kdekým. Preto bol Alphacool (strojca Silent Loopu) prezieravý a v spolupráci s BeQuiet! vytvoril sofistikovanejší systém na cirkuláciu, hovorí o spätnom toku.

Ochladená kvapalina sa cez blok k heatspreaderu vracia bočnými kanálmi, od ktorých je pumpa odizolovaná, a miesto stretu, odkiaľ ohriate médium putuje naspäť cez pumpu znovu do výmenníka radiátora, je nad mikrokanálikmi nad jadrom procesora, kde je tepelná výmena najintenzívnejšia. Údajne by mala takáto konštrukcia prenášať na procesor menej vibrácií, čo však nemôžeme potvrdiť. Minimálne v porovnaní s Akasou, ktorá na styčnú plochu prenáša ­citeľne menšie vibrácie.

Radiátor Venom A20 má formát 240 mm, čiže je o niečo menší (aj o 3 mm tenší), čo sa však snaží dohnať hustejším rebrovaním. BeQuiet! už nemá hliníkový, ale medený radiátor, čo znamená, že sa nemusíte obávať galvanickej korózie a spoliehať sa na kvality prí­davného spomaľovacieho prípravku ako pri Akase. Ako z výstavnej ­vitríny sú i ventilátory všetkých troch chladičov. Akasa má lopatky v tvare vlniacich sa plutiev, BeQuiet! má po plášti zase drážky eliminujúce nežiaduce turbulencie. Sklamalo nás však použitie lacných modelov Pure Wings s podpriemernými ložiskami. Úplne iná pesnička je to pri Noctue, ktorá má preukázateľne najtrvácnejšie a fyzikálne najefektívnejšie návrhy. Tá je však tak trochu akoby z iného sveta, tvorí ju trištvrtekilový poniklovaný pasív pretkávaný šesticou trubíc na odvod tepla.

Čo, prečo a ako testujeme

Testy prebiehajú na procesore Core i7-5930K s TDP 140 W zaťažovaním v Intel Burn Teste. Impulznú reguláciu testujeme na jeho východiskových nastaveniach, pretaktovaný profil (4,2 GHz s 1,15 V) zapíname až pri manuálnej regulácii, keď v odhlučnenom boxe použitím skalibrovaného hlukomeru Volcraft SL-100 pri všetkých chladičoch hľadáme otáčky zodpovedajúce 34, 37, 40, 43 a 46 dBA, pri ktorých meriame výkon. Z týchto testov ľahko zistíte, ktorý chladič má aký výkon pri rovnakej, nižšej alebo vyššej hladine hluku. Nakoniec v tabuľke nechýbajú ani merania pri maximálnych otáčkach na 12 V.

Výsledky testov

Chod čerpadiel oboch „vodníkov“ je v porovnaní s konkurenciou nadpriemerne tichý, v skutočne tichých zostavách však bude v každom prípade najotravnejšou zložkou zvuku počítača.

Účinnosť čiže pomer chladiaceho výkonu k hlučnosti je pri Venom A20 oveľa nižší ako pri cenovo príbuznom modeli NH-U14S, strata 10 – 15 °C je naozaj výrazná. Prepad výkonu pri znižovaní produkovaného hluku po 3 dBA je priamočiary (klesanie je v krokoch po 1 – 2 °C) od maximálnych po minimálne otáčky. To isté platí pre BeQuiet! Silent Loop 280.

Výkonnejší z dvojice  „vodníkov“ je účinnosťou na úrovni chladiča NH-U14S či ho dokonca pri veľmi nízkej hlučnosti (34 dBA) predbieha, pretože masívne rebrovanie modelu Noctua nie je príliš vhodné na slabý prietok nízkoobrátkového ventilátora. Problémom je však veľmi vysoká cena BeQuiet! a to, že Noctua rozhodne nepatrí k výrobkom, ktoré by charakterizoval priaznivý pomer cena/výkon, ako to v tomto prípade vyzerá. To z dôvodu, že si vždy priplácate za luxusné spracovanie, skvelý montážny systém a hlavne špičkový ventilátor. Napríklad chladiče Scythe sú lacnejšie a účinnejšie než Noctua a v porovnaní s nimi by už Silent Loop dopadol neslávne.

Záverečný verdikt

Je dôležité vedieť, že vodné chladiče AIO nenadväzujú na pôvodnú myšlienku konfigurovateľného vodného chladenia, ktoré výrazne posúvalo hranice (nielen výkonnostne, ale i cenovo), ale sú zo všetkých stránok aj zásluhou ­nevýkonného čerpadla horšou alternatívou k tradičným vzduchovým chladičom. Negeneralizujeme náhodou, z minulosti už máme niečo otestované a výnimky v tomto prípade, žiaľ, neexistujú.

Komu sú tieto chladiče určené? Obyčajne tým, ktorí si potrpia na pekný interiér svojho počítača a považujú „vodníkov“ za vzhľadovo krajších ­(napríklad blok Akasy zvrchu okolo loga efektne svieti na bielo). Z praktického hľadiska majú zmysel v malých skrinkách, kde sa požaduje poriadny chladiaci výkon a zároveň sa nad procesor už nezmestí vysoký pasív (NH-U14S má až 165 mm), ale vždy nízky blok bez problémov. Prípadne vodný blok s podstatne nižšou hmotnosťou oceníte pri častom prenášaní PC z kinetických dôvodov. To sú okrajové situácie, ktoré bežnú prax príliš nereflektujú. Keď sa z nejakého dôvodu ­rozhodnete pre vodný chladič, nezabúdajte na obmedzenú životnosť používateľsky nevymeniteľného čerpadla, to tak jednoducho ako ventilátor na pasíve neprehodíte.

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Akasa Venom Noctua NH-U14S BeQuiet! Silent Loop

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať