SAMSUNG_0425_02 Advertisement SAMSUNG_0425_02 Advertisement SAMSUNG_0425_02

Jadrová batéria veľkosti malej mince umožní dronom lietať nepretržite bez nabíjania

Inovácie
4

Čínsky výrobca batérií Beijing Betavolt New Energy Technology vyvinul malú mincovú batériu napájanú rádioaktívnym izotopom niklu, ktorý sa rozpadá na stabilnú meď. Hoci článok je relatívne slabý, môže byť ľahko vrstvený, aby poskytoval viac energie.

Miniatúrna jadrová batéria BV100  sa už dostala do masovej výroby. Inovácia stavia Betavolt do pozície globálneho lídra v pretekoch o komercializáciu jadrových batérií, čo je oblasť, v ktorej si navzájom tvrdo konkurujú spoločnosti z Číny, USA a Európy.


Zdroj Foto: Beijing Betavolt New Energy Technology

BV100 využíva energiu z rádioaktívneho rozpadu jadra z niklu-63. Jadro s hrúbkou 2 mikrónov, vložené medzi dva diamantové polovodiče s hrúbkou 10 mikrónov, účinne premieňa rozpad izotopu na elektrinu. Jeho modulárna štruktúra umožňuje použitie viacerých jednotiek kombinovaných v sérii alebo paralelne na vytvorenie batérií rôznych veľkostí a kapacít.

Kompaktná, ale výkonná batérie BV100 má veľkosť malej mince a poskytuje výkon 100 mikrowattov pri 3 voltoch. Jej súčasná kapacita je síce nedostatočná pre zariadenia, ako sú smartfóny alebo notebooky, no Betavolt si predstavuje aplikácie kombinujúce viacero batérií. Spoločnosť plánuje koncom tohto roka uviesť na trh výkonnejšiu jednowattovú verziu s využitím od spotrebnej elektroniky až po drony schopné lietať nepretržite bez nabíjania.

SAMSUNG_04_2 Advertisement

Výhody jadrovej batérie však presahujú dlhú životnosť a kompaktnosť. Na rozdiel od bežných chemických batérií sa môže pochváliť hustotou energie viac ako desaťkrát vyššou ako ternárne lítiové batérie, pričom ukladá 3300 miliwatthodín na gram. Je veľmi odolná proti extrémnym podmienkam, spoľahlivo funguje pri teplotách od -60 °C do +120 °C bez samovoľného vybíjania alebo rizika požiaru či výbuchu.


Zdroj Foto: Beijing Betavolt New Energy Technology

Spoločnosť tvrdí, že vplyvy na životné prostredie sú minimálne, pretože jadro z rádioaktívneho niklu-63 sa časom rozpadá na stabilnú meď, čím sa eliminuje potreba nákladných recyklačných procesov. Betavolt poznamenáva, že jeho technológia má prakticky neobmedzené využitie. Možno ju použiť v leteckých pohonoch, zariadeniach umelej inteligencie, zdravotníckych prístrojoch, malých dronoch, mikrorobotoch a ďalších. Potenciálnym trhom je prakticky čokoľvek, čo si vyžaduje dlhodobé napájanie.

Zdroj: techspot.com.

Zdroj Foto: Beijing Betavolt New Energy Technology

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Genbater reakcia na: Nová jadrová batéria umožní dronom lietať nepretržite bez nabíjania

10.4.2025 05:04
Divide et impere. Rozdeluj a opanuj. Do videnia,( odluka,rozdelenie), a to, im vni pere- naper vraz udri , ,,,,ba bacni uder ,,,,,teria zem zemina trava trhanina pre domace,,spotrebiče,, dobytok,sliepkyatd. Stačí si len toto uvedomit v realii tej ktorej baterky atomovej na urovni femtometrov a obycajna velkost,zrejme podla mojho nazoru asi najpouzivanejsia - trojáčkova šulcová , znacky povedzme vymyslim : atom,,,,,za 52€ kus v nemenovanom francuzskom obchodnom retazci v roku 2032 ,ma proklamovanu kapacitu 5000amperhodin. ,,,,,,,,,že si vymýšľam? Tak si dajte skrinšot a dovi o sedem rokov v hypermarkete.....
Reagovať

RE: Genbater reakcia na: Genbater

13.4.2025 13:04
Prestaň slopať.
Reagovať

Nebol to náhodou 1.apríl? reakcia na: Nová jadrová batéria umožní dronom lietať nepretržite bez nabíjania

8.4.2025 17:04
Originál článok bol zverejnený na prelome marca a apríla. Nebol to náhodou len vydarený "ftípek" niektorej redakcie?
Reagovať

nadpis reakcia na: Nová jadrová batéria umožní dronom lietať nepretržite bez nabíjania

8.4.2025 08:04
Odkedy potrebujete taketo click-bait nadpisy? Navyse vyslovene klamuce. Priamo v clanku sa uvadza aky je realny vykon ktory tato bateria dokaze poskytnut, pre napajanie dronu by to nebola "bateria velkosti malej mince"...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať