
Najmenší lietajúci robot na svete sa dokáže pohybovať aj bez batérie a elektroniky
Vedci vytvorili najmenší lietajúci robot na svete, ktorý meria len 9,4 mm a má hmotnosť 21 mg. Robot vyvinutý profesorom Liweiom Linom a jeho tímom na Kalifornskej univerzite v Berkeley napodobňuje let čmeliakov tým, že sa vznáša a pohybuje rôznymi smermi. Jeho malé rozmery sú výsledkom premiestnenia napájacích a riadiacich systémov mimo jeho tela.
Zdroj Foto: Adam Lau/Berkeley Engineering
Polymérové telo robota zhotovené 3D tlačou pozostáva zo štvorlistovej horizontálnej vrtule, ktorá je obklopená „vyvažovacím krúžkom“. Zo stredu vrtule vyčnieva malý zvislý krúžok, ktorý drží dva neodýmové permanentné magnety v tvare puku – každý má šírku 1 mm a hrúbku 0,5 mm. Robot je poháňaný a riadený striedavým magnetickým poľom, ktoré je externe generované pozdĺž jednej osi.
Keďže dva magnety robota sú súčasne priťahované a odpudzované týmto poľom, spôsobujú, že sa pripojená vrtuľa otáča a vytvára zdvih. Keď sa robot dostane do vzduchu, jeho vyvažovací krúžok pridá rotačnú zotrvačnosť, čím sa vytvorí gyroskopický efekt zvyšujúci stabilitu.
Rovnomerným zvyšovaním alebo znižovaním sily magnetického poľa sa robot pohybuje nahor alebo nadol tým, že sa otáča rýchlejšie alebo pomalšie. A zmenou sily magnetického poľa v horizontálnej vzdialenosti možno pohybovať robotom dopredu, dozadu alebo do strán.
Zdroj Foto: Adam Lau/Berkeley Engineering
Jeho potomkovia by jedného dňa mohli vykonávať úlohy, ako je opeľovanie plodín alebo skúmanie priestorov príliš malých na to, aby sa k nim dostali bežné drony. Výskumníci plánujú pridať senzory na lepšiu stabilitu letu, ako aj zmenšiť zariadenie, aby sa znížila spotreba energie. Tento výskum bol nedávno uverejnený v časopise Science Advances.
Zdroj: newatlas.com.
Zdroj Foto: Adam Lau/Berkeley Engineering
Zobrazit Galériu