
Ochrnutý muž začína chodiť po injekcii upravených kmeňových buniek
V prvej klinickej štúdii svojho druhu vedci z tokijskej univerzity Keio vyvinuli liečbu kmeňovými bunkami, ktorá podľa nich umožnila ochrnutému mužovi po poranení miechy opäť stáť na vlastných nohách. Liečba kmeňovými bunkami zahŕňala injekciu približne dvoch miliónov preprogramovaných alebo indukovaných pluripotentných kmeňových (induced pluripotent stem – iPS) buniek, ktoré sa vytvárajú upravením dospelých buniek do stavu podobného embryu.
Výskumníci tieto bunky v laboratóriu premenili na nervové prekurzory a potom ich vstrekli do miesta poranenia pacientov. Cieľom je, aby sa z týchto buniek vyvinuli neuróny a gliové bunky, ktoré podporujú a chránia neuróny. Výskumný tím vedený Hideyukim Okanom univerzity Keio oznámil, že dvaja zo štyroch účastníkov s poranením miechy zaznamenali zlepšenie svojej motorickej funkcie.
Podľa vedcov neboli po roku sledovania pozorované žiadne závažné nežiaduce vedľajšie účinky. Okano a jeho kolegovia vykonali prvý zo zákrokov koncom roka 2021, ďalšie tri nasledovali v rokoch 2022 a 2023. Testujú sa aj ďalšie spôsoby liečby pomocou iPS buniek vrátane pokusov na obnovu zraku zvrátením poškodenia rohovky a dokonca aj na zvrátenie cukrovky 1. typu pomocou preprogramovaných kmeňových buniek, ktoré dokážu produkovať inzulín.
Zdroj: futurism.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.