S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Canon EOS R6 – full frame bezzrkadlovka pre náročných amatérov

3

EOS R6 je vynikajúcou voľbou pre nadšencov aj poloprofesionálov, ktorí chcú prejsť na bezzrkadlovku. Má snímač s rozlíšením 20,1 megapixelov, s elektronickou závierkou dokáže fotiť rýchlosťou 20 záberov za sekundu (s mechanickou 12 záberov za sekundu). Zvládne nakrúcanie video v rozlíšení 4K pri 60 fps. Najvýznamnejšou novinkou je snímač s päťosovou stabilizáciou obrazu. Fotografov poteší aj podpora dvoch pamäťových kariet. 

Porovnanie základného modelu Canon EOS R a recenzovanej bezzrkadlovky EOS R6, vrátane porovnania účinnosti stabilizácie je vo videu

Ovládanie režimov a výberu bodov zaostrovania sa po experimentoch s novým spôsobom ovládania u bezzrkadlovky Canon EOS R vrátilo ku klasike, čiže k otočnému prvku na prepínanie režimov a multifunkčnému mini joysticku na zadnej strane. Možnosť ostriť prostredníctvom dotykového displeja R6 zostala. Na zadnú stranu sa vrátil aj otočný volič parametrov, pričom horný volič zostal a je na ňom implicitne priradené nastavovanie ISO.  

Porovnanie EOS R (vľavo) a R6 vpravo

Elektronický hľadáčik s uhlopriečkou 0,5" s rozlíšením 3,69 milióna bodov má obnovovaciu frekvenciu 120 sn./s, takže vďaka nepozorovateľnému oneskoreniu je táto bezzrkadlovka vhodná aj na fotenie dynamických športov. Výklopný a otočný LCD displej s uhlopriečkou 3" s rozlíšením 1,62 milióna bodov umožňuje fotenie a filmovanie z nezvyčajných uhlov, napríklad z podhľadu, či s fotoaparátom nad hlavou.

Veľmi pozitívne hodnotím, že po vypnutí prístroja a odobratí objektívu je uzávierka zatvorená, takže počas výmeny objektívu chráni snímač pred prachom. 

Päťosová stabilizácia obrazu priamo v tele prístroja IBIS (n-body image stabilization) spolupracuje so stabilizačným systémom objektívov RF tak, že objektív a snímač spoločne vyrovnávajú vybočenie a stúpanie, korigujú horizontálny a vertikálny posun a klopenie. Tento inteligentný stabilizačný systém dokáže korigovať až 8 stupňov hodnôt. Každý expozičný stupeň v praxi znamená predĺženie času uzávierky na dvojnásobok. Takže ak pre objektív s ohniskovou vzdialenosťou 240 mm bez stabilizácie potrebujeme na ostrý záber bezpečný expozičný čas 1/500 s, tak po znížení o 8 hodnôt (1/250, 1/125, 1/60, 1/30, 1/15, 1/8, 1/4, 1/2) sa dostaneme na teoreticky použiteľný čas ½ sekundy. To umožňuje fotiť z ruky aj pomocou dlhých skiel a taktiež nakrúcať videá bez statívu. Keď na objektíve vypnete stabilizáciu, zároveň sa vypne aj in-body stabilizácia. 

Podobne ako všetky „erkové“ bezzrkadlovky Canon aj R6 má bajonet RF s priemerom 54 mm, vzdialený od snímača 20 mm. Svetlo teda dopadá na celú plochu snímača vrátane rohov, a to aj pri jeho pohybe vplyvom internej stabilizácie obrazu. To znamená, že niektoré objektívy bez vlastnej stabilizácie, napr. RF 85mm F1.2L USM alebo RF 28-70mm F2L USM, môžu využívať veľmi účinnú stabilizáciu. IBIS stabilizácia bude fungovať aj pri fotení, či nakrúcaní videa objektívmi bez stabilizácie. To znamená, že niektoré objektívy bez vlastnej stabilizácie, napr. RF 85mm F1.2L USM alebo RF 28-70mm F2L USM, a samozrejme aj staršie objektívy s EF bajonetom pripojené cez redukciu môžu túto stabilizáciu využívať. Aj v tomto prípade funguje synergia medzi stabilizátorom obrazu v objektíve a tele. 

EOS R6 využíva obrazový procesor DIGIC X – rovnaký, ako u najvyššieho modelu zrkadloviek EOS-1D X Mark III. Výkon procesora využíva hlavne technológia rýchleho automatického zaostrovania Dual Pixel CMOS AF II. AF môže využíva až 6072 obrazových bodov. Bezzrkadlovka dokáže zaostriť za 0,05 sekundy a pre fungovanie automatického ostrenia mu stačia svetelné podmienky na úrovni  -6,5 EV  . Precízne automatické zaostrovanie je účinné aj pri nízkej hladine osvetlenia a pri vysokých svetelných kontrastoch. Na detekciu tváre, či očí využíva algoritmy umelej inteligencie takže záber bude správne zaostrený aj keď sa človek, alebo zviera bude nepredvídateľne pohybovať pri malej hĺbke ostrosti. Systém bude hlavu a telo sledovať dokonca aj vtedy, ak sa na chvíľu otočí. Algoritmy dokážu rozpoznať nielen ľudskú tvár a oči, ale funguje to aj pre psy, mačky či vtáky, tak pri fotení, ako aj nakrúcaní videí 

Samozrejmosťou je možnosť pripojenia cez bluetooth a WiFi (2,4 GHz) a prenášať súbory do počítača, či smartfónu, prípadne snímanie ovládať z aplikácií Camera Connect a EOS Utility. Nová bezzrkadlovka podporuje aj automatický prenos obrazových súborov z fotoaparátu do cloudovej platformy image.canon. 

K dispozícii je rozsah citlivosti ISO 100 -102 400, ktorý sa dá rozšíriť na 50 – 204 800. Pri fotení s objektívom RF 600mm f/11 (odkaz na videorecenziu je v závere článku) automatika pri záberoch v tieni nastavila ISO 22 000 a získané zábery boli stále použiteľné na dokumentárne aj publikačné účely.  Nepatrné množstvo šumu je na rozdiel od pohybovej neostrosti akceptovateľné. Po prepnutí na ISO 12 800 sú už zábery z hľadiska šumu vhodné aj na väčší formát zväčšenín.

Pri nakrúcaní videa sa využíva 94% šírky obrazového snímača. Snímač má pomer strán 3:2 a 5472 x 3648 použiteľných pixelov. Video v rozlíšení 4K, čiže 3840 x 2160 má pomer strán 16:9. Obrazový procesor teda musí surové zábery v reálnom čase prevzorkovať. Maximálna snímková frekvencia pri 4K je 60 fps, pri Full HD 120 fps. Video sa zaznamenáva buď vo formáte H.264 s 8-bitovou farebnou hĺbkou alebo H.265 s 10-bitovou farebnou hĺbkou YCbCr 4: 2: 2 a s možnosťou rozšírenia dynamického rozsahu pomocou Canon Log.  Dva sloty na pamäťové karty umožňujú zapisovať na každú z kariet v rôznom formáte. 

Na testovanie novej R6 som sa obzvlášť tešil, pretože „pilotný“ model bezzrkadlovky Canon EOS R používam takmer dva roky.  Za ten čas som si už zvykol na ostrenie virtuálnym joystickom, keď po priložení k oku pravá polovica dotykového displeja funguje ako touchpad. Pohybom prsta po displeji presúvate štvorček indikujúci bod, na ktorý sa má zaostriť. Napriek tomu som sa veľmi potešil návratu klasického joysticku. Veľký počet zaostrovacích bodov umožňuje ostriť aj na objekty tesne pri okrajoch záberu. Pri manuálnom ostrení vám pomôže indikácia ostrých hrán a funkcia focus peaking. Zbiehajúce sa indikátory ukazujú, či máte zaostrené pred alebo za označený objekt. Táto funkcia je užitočná hlavne pri nakrúcaní videa. 

Čoraz častejšie intuitívne používam mód Fv, ktorý poskytuje dobrú kontrolu nad trojicou expozičných parametrov a kompenzáciou expozície. Pri fotení je pre mňa kľúčovou funkciou kontrola hĺbky ostrosti. Po aktivovaní tejto funkcie sa objektív zacloní na nastavené clonové číslo a vy môžete v hľadáčiku skontrolovať reálny obraz. Zatiaľ čo obraz na matnici v hľadáčiku zrkadlovky pri zaclonení na f/11 a viac je už veľmi tmavý, na displeji bezzrkadlovky sa dajú dobre rozoznať detaily. V porovnaní s EOS R má R6 pri takýchto extrémnych podmienkach obraz viac detailov a je menej zašumený.

Taktiež rád fotím a nakrúcam staršími objektívmi a to aj z kinofilmovej éry, pretože majú zaujímavé optické vlastnosti. Napríklad legendárny a nenapodobiteľný „swirl“ bokeh ruského objektívu Helios 44M. Mám ho pripojený cez dva adaptéry 42mm závit / EF a následne EF/RF. Hlavne pri nakrúcaní video záberov objektívmi bez stabilizácie je stabilizácia v tele obrovskou výhodou. 

Pri nakrúcaní statických záberov samozrejme preferujem manuálne zaostrovanie. Pri hands-on recenziách, kde pohybujem predmetmi a chcem nakrútiť dlhší záber bez preostrovania, alebo pri prezentáciách pre nepredvídateľný pohyb prednášajúceho sa pri použití objektívov s mechanizmom zaostrovania STM, alebo USM môžem spoľahnúť na automatiku. 

Test objektívu RF 600 mm F11 s bezzrkadlovkou EOS R6.

Verdikt: 

Bezzrkadlovka pre náročných používateľov s komfortným ovládaním s stabilizáciou obrazového snímača

Technické parametre:  

Snímač 35,9 x 23,9 mm CMOS, 20,1 Mpx; veľkosť obrazu: (3:2) 5472 x 3648, citlivosť snímača ISO: ISO 100 – 102 400, obrazový procesor DIGIC X, sekvenčné snímanie: 8 obr./s; uzávierka: 30 – 1/8000 s; video 3840 × 2160 (4K UHD): 30 obr./s; FHD 1920 × 1080 50/60 obr./s; hľadáčik 0,5-palcový OLED 3,69 milióna bodov (1280 × 960); LCD displej 3" dotykový, 1,62 milióna bodov, dotykový, otočný v dvoch rovinách, pamäťová karta 2× SD/SDHC/SDXC a UHS-II; komunikácia: Wi-Fi 2,4 GHz, bluetooth, USB-C; bajonet na objektív: RF (objektívy EF a EF-S sa dajú použiť s adaptérom); batéria: LP-E6NH; rozmery: 138,4 × 97,5 × 88,4 mm, hmotnosť 508 g (680 g s kartou a batériou)

Plusy, mínusy:

+ Kvalita fotografií, 4K video, stabilizácia obrazu rýchle zaostrovanie, vysoká kadencia záberov
- Nič podstatné 

Hodnotenie: 10


                                         

Zobrazit Galériu
Canon EOS R6 EOS R

3 komentáre

Test, just a test reakcia na: Canon EOS R6 – full frame bezzrkadlovka pre náročných amatérov

19.12.2022 20:12
Hello. And Bye.
Reagovať

.......................... reakcia na: Canon EOS R6 – full frame bezzrkadlovka pre náročných amatérov

12.10.2020 11:10
si hovorim, ze narocny amater, cena bude do tisicky... ale toto :)
Reagovať

RE: .......................... reakcia na: ..........................

12.10.2020 19:10
Ja ako redaktor, ktorý fotí a robí videá som si pred rokom kúpil EOS-R telo za 2100 eur. Za profesionálneho fotografa ani videotvorcu sa nepovažujem. R6 si určita eko druhé telo kúpi aj hodne profesionálnych fotografov,
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať