Čína ohlásila prielom v oblasti využívania jadrovej energie
Prototyp „časticového dela“, ktorý nedávno dokončil Inštitút modernej fyziky Čínskej akadémie vied, síce možno znie ako sci-fi, ale ide o novú technológiu, ktorá sľubuje recykláciu nebezpečného odpadu produkovaného jadrovým reaktorom. Tento prielom by mohol posunúť krajinu smerom k energetickej nezávislosti a ďalej upevniť jej globálne vedúce postavenie v oblasti technológií šetrných ku klíme.
V typickom štiepnom reaktore sa atómy ťažkých izotopov, ako je urán-235, rozbijú, čím sa uvoľní energia. Proces uvoľňuje aj ďalšie neutróny, ktoré sa zrážajú s inými atómami a rozkladajú ich v reťazovej reakcii.Vyhorené palivo sa chladí niekoľko rokov a potom sa niekoľko storočí musí starostlivo skladovať. Navrhovaný nový typ reaktora postavený s týmto „delom“ (v podstate protónovým urýchľovačom) by mohol recyklovať toto vyhorené palivo, čím by bola výroba elektriny lacnejšia a bezpečnejšia.
Urýchľovač vystreľuje protóny na ťažký prvok (najpravdepodobnejšie bizmut) obklopený vrstvou vyhorenéh ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH