Dokážu vesmírne bubliny zastaviť globálne otepľovanie?
Výskumníci z MIT skúmajú uskutočniteľnosť boja proti klimatickým zmenám pomocou kombinácie viacerých „vesmírnych bublín“, ktoré by sa vznášali nad Zemou a odrážali slnečné lúče. Výskumný projekt Space Bubbles navrhuje vyrobiť „plť“ zo zamrznutých bublín v Lagrangeovom libračnom bode L1, čo je bod medzi Zemou a Slnkom, kde sa rušia ich gravitačné sily. Bubliny by boli vyrobené z tenkovrstvového materiálu a zhotovené vo vesmíre, kde by po prepojení pokryli plochu približne vo veľkosti Brazílie.
Space Bubbles je variáciou bežnej geoinžinierskej myšlienky slnečného štítu, ktorý by fungoval tak, že by blokoval časť prichádzajúceho slnečného žiarenia, aby sa teoreticky znížili účinky globálneho otepľovania. Kľúčový rozdiel je však v tom, že pri vesmírnom slnečnom štíte by nemalo hroziť žiadne riziko zásahu do biosféry Zeme. Projekty rozmiestnené v stratosfére Zeme toto riziko predstavujú.
Výskumníci z MIT zdôrazňujú, že Space Bubbles bol navrhnutý tak, aby nenahrádzal súčasné snahy o zmi ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH