DJI Air 3 / Dve sú viac ako jedna
Ako z názvu vyplýva, novinka je pokračovaním radu DJI Air, v ponuke v podstate nahradzuje modely Air 2 a Air 2S a prichádza s viacerými zásadnými zmenami a zlepšeniami, ktoré sme dosiaľ videli iba vo vyššom rade Mavic 3.
Najväčšia a zároveň najviditeľnejšia novinka je dvojica kamier. Rapídne sa zvýšila výdrž batérie, a to až na 46 minút, zariadenie dostalo systém snímania prekážok zo všetkých smerov a prenos videa najnovším systémom Ocusync 4. Dron tak umožňuje zachytávať nádherné detaily pomocou 48 Mpx fotografií z oboch kamier a 4K HDR videa. Noviniek je však ešte viac.
DJI Air 3 je v rade Air prvým dronom s duálnym systémom kamier. Obe kamery majú rovnaké snímače CMOS s veľkosťou 1/1,3" a rozlíšením 48 Mpx, ale rozdielnu ohniskovú vzdialenosť, čo prináša konzistentnú kvalitu obrazu a väčšie možnosti dynamického zobrazovania. Širokouhlá kamera, známa aj z modelu Mini 3 Pro, s ekvivalentným ohniskom 24 mm má svetelnosť f/1,7. K nej teraz pribudla kamera so stredným, 3× zoomom s ekvivalentným ohniskom 70 mm a svetelnosťou f/2,8. Obidve kamery majú dobré predpoklady aj na filmovanie nočných scén.
Oba 1/1,3-palcové snímače CMOS kamier Air 3 podporujú duálnu natívnu citlivosť ISO na priamy výstup videa 4K/60fps HDR bez nutnosti úprav. Túto technológiu sme donedávna mohli vidieť iba na profesionálnych zariadeniach a v tejto kategórii je unikátna. Znamená to, že zábery z oboch kamier majú bohaté farby, vysoký dynamický rozsah a prirodzené svetelné prechody. Veľká výhoda je, že obe kamery podporujú 10-bitové farebné režimy D-Log M a 10-bitový HLG. Desaťbitový režim D-Log M pomáha zachovať viac detailov svetla a tieňov na väčšiu flexibilitu pri úpravách a umožňuje pokročilejšie farebné úpravy videa vrátane aplikácie rôznych tabuliek LUT. Vďaka tomu sa dá dron zaradiť do produkčného reťazca, kde možno aj vďaka využitiu tabuliek LUT zladiť farebné podanie s ďalšími kamerami na scéne. Desaťbitový režim HLG zasa ponúka vyšší dynamický rozsah, čím dosahuje vynikajúce výsledky bez farebnej gradácie. V ponuke je aj natáčanie spomalených videí (Slow motion) s frekvenciou až 4K/100p, ktoré sa ukladajú ako Slow motion.
S novým firmérom dostal Air 3 aj rozšírenú realitu, ktorá pri návrate domov zobrazuje plánovanú trasu letu
DJI Air 3 umožňuje až 46 minút letu, čo je o 48 % viac ako pri predchádzajúcej generácii. To vám poskytne dostatok času na preskúmanie, úpravu kompozície a obstaranie požadovaných záberov. Samozrejme, v praxi je podľa konkrétnych podmienok výdrž o niečo kratšia, ale pri bežných letoch sa bez problémov dostanete cez 40 minút. Pokiaľ práve nefotíte hyperlapse záznamy, zväčša vás lietanie omrzí skôr, než by došla batéria. Nový nabíjací hub na nabíjanie trojice batérií má teraz veľmi zaujímavú funkciu. Stačí podržať funkčné tlačidlo a zostávajúca energia z dvoch batérií sa prenesie do batérie s najvyššou zostávajúcou energiou, vďaka čomu získate nabitú batériu v situáciách, keď sú možnosti nabíjania obmedzené. Nabíjanie batérií je navyše veľmi rýchle. V hube ich možno nabíjať s výkonom až 100 W výkonnou nabíjačkou s USB-C a podporou Power Delivery.
Nová funkcia Waypoints umožňuje podrobné nastavenie letu aj akcií na jednotlivých traťových bodoch
Novinka rovnako ako séria Mavic 3 využíva najnovšiu generáciu všesmerového systému APAS 5.0, ktorý vďaka ôsmim širokouhlým kamerám pokrývajúcim celé okolie dronu dokáže bezpečne detegovať väčšinu prekážok a vyhnúť sa im, a tak je schopný objekty sledovať aj pri pohybe lesom alebo vegetáciou. Senzory môžu snímať okolie až do vzdialenosti 200 metrov. Je tak menšia šanca na nehodu a citlivejšie senzory zlepšujú aj automatizovaný návrat domov. Dron môže lepšie mapovať prostredie a tieto údaje využíva na plánovanie inteligentnejšej cesty späť domov, počas ktorej sa dokáže vyhýbať prekážkam (stromom, budovám a podobne), ktoré by mu prekážali v ceste. Je to veľmi dôležité, pretože napríklad pri strate signálu sa dron chvíľu vracia po predtým letenej trase, a pokiaľ nedôjde k obnoveniu signálu, spustí sa režim automatického návratu (RTH – Return to Home) a dron sa vracia na miesto štartu najkratšou cestou. Pokročilý režim RTH tak zaručí bezpečný návrat domov. Po najnovšom update softvéru dron navyše dostal nové funkcie rozšírenej reality pri návrate. Len čo sa spustí režim RTH, priamo v obraze na displeji sa zobrazí trajektória, po ktorej sa bude dron vracať. Počas pristávania sa kamera skloní dole a zobrazuje virtuálny tieň dronu na mieste, kde plánuje pristáť. Za letu sa okrem toho v AR zobrazuje poloha miesta štartu. Tieto funkcie prispievajú k bezpečnejšiemu letu dronu.
Ovládač DJI RC2 je vybavený novým prenosovým systémom Ocusync 4 a využíva až 6 antén oproti dvom v staršej verzii
Zlepšené boli aj automatizované funkcie na fotenie a natáčanie. Funkcia Focus Track je teraz vo verzii Active Track 5.0 a spolu s funkciami Spootlight 2.0 a Point of Interest 3.0 zabezpečuje kvalitné sledovanie osôb alebo objektov. To je dostupné aj v režime 4K 60p, umožňuje na obrazovke označiť objekt, ktorý budete sledovať. Systém automaticky rozlíši, či ide o auto, bicykel, osobu, alebo loď. Na zobrazenej kruhovej ružici si môžete určiť smer, z ktorého vás má dron sledovať. Zaujímavé je, že sledovanie je dostupné aj s tele kamerou, vďaka čomu možno snímať veľmi zaujímavé zábery, ktoré širokouhlou kamerou nenakrútite.
Okrem bežného fotenia sú, samozrejme, k dispozícii aj režimy panoráma, 360° pohľad a ďalšie. Ďalej sú tu špeciality ako Timelapse a Hyperlapse (časozberný záznam s pohybom). Pri tom je možných niekoľko režimov – od krúženia okolo objektu cez priamu trasu s uzamknutým objektom záujmu až po naprogramovanie niekoľkých bodov, ktoré dron automaticky pri zázname obletí. Nájdete tu aj obľúbené režimy Quick Shots, čo sú predprogramované jazdy kamerou na dosiahnutie špecifických efektov. Pri nich možno meniť jednotlivé parametre pohybu. Na rozdiel od starších modelov sú všetky tieto režimy dostupné v plnom rozlíšení 4K. Vrcholom týchto režimov je Mastershots, ktorý vykoná sériu rôznych pohybov na natočenie okolia určeného objektu alebo lokality. V aplikácii Light Cut si potom môžete vybrať niektorú z množstva prednastavených scén a aplikácia vám ju zostrihá z vašich záberov. Určite to stojí za vyskúšanie! Novinkou je 2,7K vertikálne snímanie z oboch kamier s pomerom strán 4:3.
Z ďalších špeciálnych režimov možno spomenúť nočný režim s možnosťou natáčania v rozlíšení až 4K/30 fps aj v prostredí so slabým osvetlením alebo v noci, Hyperlapse, teda časozberné zábery v rozlíšení až 4K horizontálne alebo 2,7K vertikálne, Slow Motion 4K/100 fps alebo 1080p/100fps na priamy záznam 4× slow motion videa. V režime fotenia jednotlivých snímok používa Air 3 v predvolenom nastavení funkciu SmartPhoto 3.0, ktorá dokáže automaticky vyberať medzi HDR, presvetlením a rozpoznaním scény podľa danej situácie na lepšie výsledky snímania. Vo formáte HDR DNG dokáže kamera zaznamenať väčší dynamický rozsah so vstavaným zlepšením kontrastu. Obrazový súbor môže v softvéri na následnú úpravu snímok dosiahnuť kvalitu na úrovni formátu JPG, čo znižuje náročnosť postprodukcie.
DJI Air 3 dostal aj dve úplne nové funkcie. Funkcia Waypoint umožňuje pokročilé plánovanie trasy. Trasy si môžete uložiť, aby ste mohli rovnaký pohyb s presnosťou zopakovať neskôr, čím sa vám otvárajú možnosti robiť dlhé časozberné zábery, ktoré zachytávajú prechody, napríklad zo dňa na noc alebo z ročného obdobia na ročné obdobie. K dispozícii je aj funkcia Cruise Control. Umožňuje namapovanie jej zapnutia na niektoré programovateľné tlačidlo. Po zapnutí možno udržiavať prednastavenú rýchlosť letu na plynulé zábery.
Okrem kamier je najzásadnejším zlepšením nový prenosový protokol Ocusync 4, ktorý umožňuje prenos videa v rozlíšení 1080/60p a má dosah až 20 km. Na jeho využitie sú k dronu k dispozícii nové diaľkové ovládače DJI RC2 s 5,5" full HD displejom a DJI RC N2 na použitie so smartfónom.
Oproti starším modelom je aj podľa našich testov prenos signálu podstatne lepší aj v zastavanom území s množstvom prekážok. Testovali sme s ovládačom DJI RC2. Ten po novom umožňuje pripojiť cez USB-C pomocou adaptéra USB-C/HDMI aj externý monitor, má aktívne chladenie, rýchlejší prenos cez Wi-Fi 6, ale v aktuálnej verzii na rozdiel od ovládača DJI RC nie je kompatibilný so súpravou mikrofónov DJI Mic. Kvalita videa je veľmi dobrá a na maximálnu kvalitu odporúčam využívať režim D-Log M. Samozrejme, v takomto prípade musíte vždy video upravovať minimálne aplikovaním tabuľky LUT zo stránky DJI.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Výbava, kvalita video a foto, výdrž, jednoduchá obsluha, ovládač bez potreby mobilu
- Nič podstatné
PARAMETRE:
Kategória podľa EASA: C1, hmotnosť 720 g, dve kamery 1/1,3" CMOS, efektívnych bodov 48 Mpx, ekv. ohnisková vzdialenosť (širokouhlá kamera) 24 mm, svetelnosť f/1,7, (tele kamera) 70 mm, svetelnosť f /2,8, elektronický čas uzávierky 2 s – 1/8000 s, záznamové formáty fotky JPG/DNG (RAW), video H.264, H.265, max. rozlíšenie videa 3840 × 2160, max. 60p, Slow Motion 4K/100p (záznam je ukladaný priamo ako slow motion so snímkovou frekvenciou podľa nastavenia), max. dátový tok H.264, H.265 150 Mb/s, rozlíšenie foto 4:3: 8064 × 6048 (48 Mpx), 4032 × 3024 (12 Mpx), 16:9: 4032 × 2268 (12 Mpx), gimbal: 3-osový motorizovaný, batéria Li-Po 4241 mAh (62,6 Wh), 267 g, čas nabíjania 80 min v drone, 60 min v nabíjacom hube, DJI RC2: výdrž batérie 4 hodiny, protokol Ocusync 4
Cena: DJI Air 3 + DJI RC N2: 1099 EUR
DJI Air 3 + DJI RC2 Fly More Combo 1549 EUR
DJI Air 3 + DJI RC N2 Fly More Combo 1349 EUR
Ceny sú uvedené bez servisného programu DJI Care (109 EUR/rok, 189 EUR/2 roky)
Viac info: https://eshop.smartwear.sk/dji-air-3/
HODNOTENIE: 10/10
Zobrazit Galériu