Dell Alienware 13
Dobrý nástroj pre aktívnych hráčov počítačových hier, predovšetkým pre študentov a ľudí, ktorí veľa cestujú a chcú si kdekoľvek vychutnať herný pôžitok. Po dokúpení „grafického zosilňovača", čo je de facto slot na grafickú kartou pre stolové počítače, získate výkon porovnateľný s klasickými hernými PC. Samozrejme, musíte si zaň priplatiť.
Nevšedný dizajn
Zrezané hrany, podsvietenie a logo, to sú len niektoré z dizajnových prvkov, ktoré potvrdzujú príslušnosť notebooku k rodine herných produktov Alienware. Imidž prístroja pôsobí atraktívne, no zároveň seriózne, bez zbytočných okrás typických pre lacné herné počítače. Displejová časť má tendenciu ohýbať sa pri menej šetrnom uchopení, no vďaka kombinácii plastu a uhlíkových vlákien sa toho zrejme netreba obávať. Použité materiály prispievajú k relatívne nízkej hmotnosti. Pochváliť musíme nielen dizajn, ale hlavne ergonómiu atraktívne podsvietenej klávesnice. Hráči aj bežní používatelia ocenia dostatočný zdvih aj presnosť mechanickej konštrukcie klávesov. Stále sme sa nedostali k hlavnému lákadlu klávesnice, ktoré smelo nazveme softvérovo definované podsvietenie. Pre každú zo štyroch zón môžete nadefinovať farbu podsvietenia. Zóny môžu rotovať a podsvietenie klávesnice sa dá zladiť s podsvietením tlačidla na zapínanie či tváre mimozemšťana.
Displej IPS s uhlopriečkou 13,3 palca má rozlíšenie full HD s hustotou pixelov za hranicou rozlíšenia. Zobrazenie farieb je príjemné v širokom rozsahu pozorovacích uhlov. Problémom bolo trochu nerovnomerné podsvietenie. Kladne hodnotíme aj dostatočný rozstup portov USB. Naproti tomu konštruktéri skrinky externej grafickej karty sa príliš nevyznamenali. Do žiadneho zo štyroch portov HDMI karty GeForce GTX 970 sme pre presahujúci kryt nezasunuli ani jeden z množstva káblov, ktoré máme v redakcii. Napokon nezostávalo nič iné ako obrúsiť plastový kryt konektora na stolovej brúske tak, aby prečnieval nad kovovou časťou maximálne pol milimetra.
Kone pod kapotou aj vedľa kapoty
Výkon alebo energetická úspornosť. Túto dilemu riešia všetci konštruktéri herných notebookov. Alienware 13 stavil na dvojjadrový Intel Core i5-4210U, čo je nízkonapäťový úsporný procesor. Dell deklaruje automatické prispôsobenie taktu aktuálnej záťaži v širokom rozmedzí 1,7 na 2,7 GHz. Kapacita 16 GB RAM je viac než dostatočná, rovnako aj 512 GB disk SSD. Vďaka polovodičovému disku Windows 8.1 nabootuje extrémne rýchlo. Pri bežnom kancelárskom používaní vydrží batéria približne 5 hodín.
Nad integrovanou grafikou HD 4400 by hráči iba mávli rukou, preto notebook disponuje čipom nVidia GeForce GTX 860M s 2 GB GDDR5 VRAM. Grafika aj procesor majú samostatné ventilátory. Takto konštruktéri vyriešili paradox úsporného procesora a relatívne výkonného grafického čipu, ktorého teplo nezaťažuje procesor. Ani pri roztočení obidvoch ventilátorov nepresiahla hlučnosť prijateľnú hodnotu, nehovoriac o tom, že k hrám zvuk ventilátorov predsa patrí - vytvára tú správnu kulisu, subjektívne podporujúcu dojem z výkonu. Tepelný manažment hodnotíme pozitívne, teplota v oblasti klávesnice neprekročila 39 stupňov. No pri hraní náročných hier neodporúčame používať notebook na kolenách.
Zabudovaná grafika GTX 860M je na notebook dobrá, no pre extrémneho hráča a full HD rozlíšenie to nie je ktoviečo. Preto Dell umožňuje dokúpiť a pripojiť atraktívne príslušenstvo Alienware Graphics Amplifier, čo je skrinka so strojom, do ktorej môžete umiestniť externú grafickú kartu, akú používajú stolové počítače. Uhádli ste, kartu si musíte dokúpiť samostatne. My sme mali k dispozícii kartu GeForce GTX 970 s dostatočným výkonom, takže najslabším miestom celej zostavy sa stal procesor. Keďže grafickú kartu použije každý podľa svojho výberu, výsledky testovania konkrétneho typu nie sú relevantné.
Praktické skúsenosti
Vzhľadom na malé rozmery sme tušili, že konštruktéri viac vnútorného priestoru venovali elementom na chladenie procesora a grafiky než reproduktorom, takže zvuk je v dolnom pásme plochý, bez basov a naopak, vyššie stredy sú až neprimerane zvýraznené. Pre dobrý herný pôžitok preto odporúčame externé reproduktory. Pri hraní na notebooku bez externej stolovej grafickej karty by sme zážitok prirovnali k tavenému syru. Síce zasýti, ale nenadchne. Ak máte Alienware Graphics Amplifier s výkonnou grafickou kartou, situácia sa radikálne mení a vášmu zážitku z hry už nič nestojí v ceste.
Verdikt PC REVUE
Dell Alienware 13 je dobrá voľba pre študentov, ktorí striedavo bývajú doma a v internáte, či mladých ľudí pracujúcich na týždňovkách. V lokalite, kde sa zdržujú častejšie, môžu mať stolovú grafickú kartu a externý monitor. Na cestách musia vystačiť s výkonom grafickej karty zabudovanej v notebooku. Nevieme, či je to čaro okamihu alebo to Dell takto naladil, v benchmarku PCmark.com sme bez externej grafiky dosiahli presne 5000 bodov, v 3DMarku 3035 bodov.
Hernému notebooku by skôr pristal štvorjadrový procesor i7 než použité dvojjadro, no rozmery 13-palcového prístroja zrejme neumožnili zabudovať batériu s dostatočnou kapacitou na rozumnú dobu prevádzky takéhoto nabitého dela.
Hodnotenie:
Imidžový dizajn, dobrý tepelný manažment |
Nerovnomerné podsvietenie displeja |
Technické parametre:
Procesor |
Intel Core i5-4210U (Haswell) |
Pamäť: |
16 GB RAM, 512 GB disk SSD |
Grafika: |
NVIDIA GeForce GTX 860M s 2 GB pamäte GDDR5, možnosť pripojenia externej stolovej grafickej karty |
Zvuk: |
Digitálny zvukový výstup 7.1 pri pripojení cez výstup HDMI |
Displej: |
13,3" full HD (1920 × 1080) |
Komunikácia: |
Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0 |
Konektivita: |
3× USB 3.0, Mini DisplayPort a HDMI, port na pripojenie Alienware Graphics Amplifier |
Výdrž batérie: |
11 hodín |
Rozmery a hmotnosť: |
328 × 235 × 27,9 mm, 2 kg |
Cena: podľa konfigurácie, testovaná zostava - 2000 EUR, skrinka na externú grafiku - 241,99 USD
Zapožičal: Dell