Do srdca cloudu

Archív NXT
0

Mnohí z vás využívajú cloudové služby Microsoftu určené pre bežných používateľov, napríklad SkyDrive, Hotmail, Outlook.com či Office 365. Fyzicky pri tom využívate služby niektorého z globálnych dátových centier. Robia tak prakticky aj všetci používatelia Windows, ktorí majú nastavenú automatickú aktualizáciu.


Navštívili sme dátové centrum firmy Microsoft v Dubline. Vo videu prinášame pohľad na to, ako vyzerajú takéto moderné úložiská našich dát a prevádzkovatelia populárnych služieb.

Príležitosť nahliadnuť do „útrob" moderného dátového centra a oboznámiť sa s jeho infraštruktúrou sa naskytne málokedy, preto sme využili exkluzívne pozvanie na exkurziu do dátového centra Microsoftu v írskom Dubline.

dc1.JPG

Pohľad na časť areálu dátového centra

Prístup do dátového centra je chránený veľmi prísnymi bezpečnostnými opatreniami. Sprevádzajúci expert nám vysvetlil, že dátové centrum je náročný investičný projekt s veľkými prevádzkovými nákladmi. Stačí si predstaviť plochu siedmich futbalových štadiónov (15 700 m2) s vysokou koncentráciou serverov, pamäťových priestorov a podpornej infraštruktúry.

V projektovej fáze sa do úvahy berie geologická stabilita (možnosť zemetrasení, povodní...), možnosť pádu lietadla, dokonca aj politická a ekonomická stabilita regiónu. Až potom sa zvažuje dostupnosť a spoľahlivosť energetickej a komunikačnej infraštruktúry. Írsko je pre svoje chladné počasie a vzdelané pracovné sily hovoriace po anglicky ideálna lokalita na dátové centrum. Mimochodom, aj druhé obrovské dátové centrum Microsoftu je vybudované na severozápade Európy - v Amsterdame. Spolu s dublinským centrom vytvárajú pár na georedundantnú zálohu vašich údajov a dokumentov.

Srdcom dátového centra sú sály, v ktorých je umiestnená serverová, disková a sieťová infraštruktúra. Komponenty sa nachádzajú v takzvaných rackoch - stojanoch umožňujúcich zabudovanie modulov. Racky sú v sále umiestnené čelnými stenami oproti sebe tak, aby striedavo vytvárali uličky. Ulička medzi čelnými stenami je širšia a odtiaľto sa nasáva do stojanov chladný vzduch, preto sa nazýva aj „chladná". Zadné steny stojanov, kam ventilátory odvádzajú teplý vzduch, ústia do uzavretých úzkych takzvaných „teplých" uličiek.

Teplota v nich dosahuje okolo 30 °C. Fyzické oddelenie tepelných zón zamedzuje neželané miešanie vzduchu a zlepšuje efektívnosť chladenia. Efektívnosť sa vyjadruje parametrom PUE, ktorý sa vypočíta vydelením celkovej spotreby energie spotrebou energie na napájanie infraštruktúry. Súčasným priemyselným štandardom je PUE na úrovni 1,8. Túto hodnotu dosahuje aj dublinské centrum otvorené v roku 2009. Tretia generácia v súčasnosti budovaných dátových centier s využitím infraštruktúry v kontajneroch dosahuje PUE 1,2 - 1,5. Pri integrovaných dátových centrách budúcnosti sa predpokladá PUE 1,07 - 1,19. Microsoft bude do obnovy dublinského centra investovať 170 miliónov eur.

dc2.JPG

Pohľad do serverovej sály

dc3.JPG

Zelené dvere vľavo sú vstupom do takzvanej „teplej" uličky, kam sa odvádza ohriaty vzduch zo stojanov

Exkurzia do dátového centra pokračovala na streche, kde je umiestnená podporná infraštruktúra, teda klimatizačné jednotky a dieselové agregáty na záložné napájanie, schopné nabehnúť po výpadku napájania do niekoľkých sekúnd. V tom čase je dátové centrum napájané z batérií. Batérie a meniče záložného napájania sa nachádzajú v samostatných sálach. Kvalita a spoľahlivosť týchto systémov je pre dátové centrum kľúčová. Nech by boli servery akékoľvek spoľahlivé, bez napájania by z nich bola len neživá masa železa a niekoľko hrstí kremíka v plastových rakvičkách. Preto sú všetky systémy záložného napájania aj chladenia zdvojené, takže na jednom z nich možno v prípade potreby vykonávať údržbu. Nad požiarnou bezpečnosťou dátového centra bdie dostatočne dimenzovaný samohasiaci systém.

Veľa používateľov stále z rôznych objektívnych či subjektívnych dôvodov váha s umiestňovaním a zálohovaním svojich dokumentov a agendy do cloudu napriek tomu, že nový Windows aj Office túto voľbu ponúkajú ako implicitnú. Skúste sa zamyslieť, či sú vaše údaje bezpečnejšie na disku notebooku, ktorý sa môže kedykoľvek pokaziť, prípadne vám ho ukradnú, alebo v zabezpečenom dátovom centre dôveryhodného poskytovateľa cloudových služieb.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať