Elektromobilita a jej jadrové súvislosti
Z každej strany na nás dopadajú informácie, že autá s dieselovým motorom odídu do zabudnutia. Nasledovať ich budú aj benzínové modely, len to potrvá trochu dlhšie.
Úplný prechod na elektromobily ohlásilo Nórsko na rok 2025, Čína až na rok 2040. Budúcnosť bude teda patriť elektromobilom, resp. rôznym hybridným riešeniam vrátane širšieho využitia vodíka. Podiel elektrickej energie sa v najbližších desiatich rokoch bude zvyšovať. Netreba zabúdať ani na skutočnosť, že sa EÚ čoraz viac spolieha na dovoz primárnych energetických zdrojov. S výnimkou Poľska všetky krajiny musia energetické zdroje dovážať, a to aj napriek tomu, že spotreba energie v Európe klesá už viac ako desať rokov. Najefektívnejšie riešenie je posilnenie jadrovej energetiky, keďže elektrinu treba vyrábať vo veľkom a stabilne – nielen vtedy, keď fúka vietor alebo svieti slnko.
Krajiny BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika) tento trend chápu a nové jadrové elektrárne mohutne stavajú.
Aktuálna situáci ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH