Fortron Hydro GE (650 W): Výkonný, účinný a za dobré peniaze

0

Zdroje Fortronu sa značkami ako Blue Storm (II), Epsilon či Saga vryli do počítačovej histórie hrubým písmom. Aj keď neboli úplne perfektné, zaznamenali úspech. Firma však už prezbrojila a ich duchovným nástupcom je rad Hydro, umiestnený niekde medzi (lacnejšie) Raider II a „platinový“ rad Aurum, teda do mainstreamu. A nenechajte sa zmiasť názvom, s vodou nemajú nič spoločné.

Hydro GE má modulárnu kabeláž a treba poznamenať, že na výbornej úrovni. Prierez vodičov je slušný, AWG 18 je minimálne na 12 V vetve, ale káble sú hlavne ploché a s nadpriemernou dĺžkou, ktorá nikdy nie je na škodu. Horšie je to už s vyhotovením skrinky. Tu spomenieme najvýraznejší nedostatok.


 

K tenším plechom ako takým by som ešte výhrady nemal, no vrchný kryt s ventilátorom nešikovne leží na hranách mriežky a vo finále k zvyšku nesedí úplne tak, ako by mal. Zhruba v strede je i mierne vypuklý. To v kombinácii s chvením z vyšších otáčok nerobí dobrotu, a ak počítačová skrinka nemá v zdrojovej pozícii perfektný tlmiaci materiál, môže dochádzať k nepríjemnému drnčaniu a vibrácie sa budú na kostru skrinky šíriť (a dunieť v nej) lepšie, než by ste chceli. Fortron použil ventilátor s nadštandardnou 135 mm veľkosťou. Tá umožňuje efektívnejšie chladenie (väčší rotor je pri nižších otáčkach účinnejší), kazí to ale pomerne hlučných 1430 otáčok. Treba však poznamenať, že tie si drží i vo vyššej záťaži (keď už bude zdroj obyčajne prehlušený iným komponentom), každopádne tabuľkový parameter hovoriaci o 830 otáčkach do záťaže 70 % nemôžem potvrdiť.

Ostatné vlastnosti sú však už výborné, obzvlášť pri cene pod 90 eur, za ktorú sa dá tento 650-wattový variant kúpiť. Účinnosť v rozmedzí 91,2 – 93,5 – 89,8 % (záťaž 20 – 50 – 100 %) je zatiaľ najvyššia, akú som pri zdroji s nálepkou 80Plus Gold v tejto cenovej kategórii nameral. Nižšie než pri ostatných zdrojoch je i zvlnenie napätia, a to i pri nízkom výkone (typicky v nečinnosti). V tomto smere testovaný Hydro GE naozaj boduje.  Potešujúca je i prítomnosť japonských kondenzátorov. Na primárnej filtrácii je Nippon Chemi-Con (KMW), ďalej potom (takisto kvalitné) kondenzátory Rubycon a trochu zamrzia možno len CapXony na sekundári. Vcelku však musím použitý návrh i s ohľadom na namerané veľmi dobré výsledky hodnotiť kladne. Takisto treba vyzdvihnúť čisté PCB s perfektným spájkovaním (nebýva štandardom), už len zapracovať na lepšom vyhotovení skrinky a môžeme hovoriť o komplexne vhodnej alternatívne do výkonných počítačov. A vďaka nadštandardnému počtu konektorov SATA nielen herných.

Konektorová výbava a dĺžky káblov:

1× 24-pin (600 mm), 1× 4+4-pin (700 mm), 4× 6+2-pin (500 – 750 mm), 12× SATA (500 – 1000 mm), 3× Molex (820 – 920 mm), 1× 4-pin FDD (980 mm)

PLUSY, MÍNUSY:

+ Prijateľná cena, na 80Plus Gold nadpriemerná účinnosť, veľmi nízke zvlnenie napätia, nadštandardne dlhá a kvalitná modulárna kabeláž, až 12 konektorov SATA
- Nižšia kvalita šasi, hlučnejší ventilátor (a zbytočne)

HODNOTENIE:

Cena/výkon: 90 %
Účinnosť: 90 %
Kvalita osadenia: 90 %
Tichosť: 70 %
Celkovo: 85 %

Cena: 88 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať