Hacknuté sinice môžu fotosyntézou vyrábať vodík ako palivo
Výroba vodíka pomocou slnečnej energie predstavuje možnosť zníženia našej závislosti od fosílnych palív. No čo tak vyrábať vodík fotosyntézou? Fotosynteticky vyrobený vodík je atraktívne a udržateľné palivo. Tím nemeckých biotechnológov nedávno využil fotosyntetické organizmy a upravil sinice tak, že pri osvetlení slnečným žiarením vyrábajú veľké množstvo vodíka. Pohrali sa s fotosyntetickými proteínmi jednobunkovej sinice Synechocystis sp. PCC 6803.
K fotosystému tejto sinice pripojili NiFe-hydrogenázu HoxYH, čím vytvorili komplex na fotosyntetickú výrobu vodíka. Zistili, že takto upravené sinice fungujú a rastú, hoci pomalšie ako bežné sinice tohto druhu. Výsledný mutant dosahuje vysokú koncentráciu fotosynteticky vyrobeného vodíka. Hacknuté sinice vyrábali vodík po celé hodiny, čo je vcelku nevídané.
Zdroj: nature.com.
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH