Higgsove častice a malé čierne diery by mohli zničiť celý náš vesmír
Nový výskum naznačuje, že stabilita nášho vesmíru je ohrozená pre Higgsov bozón, základnú časticu, ktorá je zodpovedná za hmotnosť a interakcie častíc. Higgsovo pole, ktoré je analogické s kúpeľom v pokojnej vode, by potenciálne mohlo prejsť fázovým prechodom, čím by vznikli bubliny s odlišnou fyzikou. V takejto bubline by sa náhle zmenila hmotnosť elektrónov a tým aj ich interakcie s inými časticami.
Protóny a neutróny, ktoré tvoria atómové jadro a sú zložené z kvarkov, by sa náhle dislokovali. Tieto zmeny by mohli viesť ku koncu vesmíru. Nedávne merania hmotností častíc z Veľkého hadrónového urýchľovača naznačujú, že takáto udalosť by bola možná, ale k tomu môže dôjsť až o niekoľko tisíc miliárd rokov. Preto sa zvyčajne hovorí, že vesmír nie je nestabilný, ale skôr „metastabilný“, pretože koniec sveta tak skoro nenastane.
K nestabilite by mohla prispieť prítomnosť prvotných čiernych dier, ktoré vznikli v ranom vesmíre z hustých oblastí kolapsu časopriestoru. Tieto malé čierne diery, predpovedané teoretickými modelmi, by vyžarovali žiarenie a vyparovali sa v dôsledku kvantovej mechaniky. Keby takéto malé čierne diery existovali v ranom vesmíre, už by sa vyparili a prispeli by k bublaniu Higgsovho poľa.
Skutočnosť, že sme stále tu, však naznačuje, že tieto objekty pravdepodobne neexistovali. Horúce miesta vytvorené vyparujúcimi sa čiernymi dierami by neustále spôsobovali bublanie Higgsovho poľa, čo by viedlo k dramatickým zmenám vo fyzike. Ak sa objaví dôkaz o existencii týchto čiernych dier, mohlo by to odhaliť nové častice alebo sily ovplyvňujúce stabilitu Higgsovho poľa.
Dôkazmi o ich minulej existencii by mohlo byť starodávne žiarenie alebo gravitačné vlny. Pochopenie interakcií medzi Higgsovým poľom a prvotnými čiernymi dierami by celkovo mohlo poskytnúť pohľad do minulosti a budúcnosti vesmíru. V každom prípade je jasné, že o vesmíre máme stále čo objavovať.
Zdroj: sciencealert.com.
Foto zdroj: depositphotos.com.
Zobrazit Galériu