S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Mohli by sme premeniť slnko na obrovský teleskop?

2

Pomocou javu známeho ako gravitačná šošovka by bolo možné použiť Slnko ako obrovský teleskop na nazeranie hlboko do vesmíru. Vesmír nám odhaľujú výkonné teleskopy, ako napríklad vesmírny teleskop Jamesa Webba, ale čo keby sme mohli využiť ešte väčší teleskop pomocou samotného Slnka? Gravitačná šošovka Slnka, ako to predpovedá Einsteinova všeobecná teória relativity, môže deformovať časopriestor a umožniť nám tak pozorovanie s nevídaným rozlíšením.

Každé svetlo, ktoré sa dotkne povrchu slnka, sa odkloní a namiesto toho, aby pokračovalo v priamej línii, smeruje k ohnisku spolu so všetkým ostatným svetlom, ktoré sa v rovnakom čase dotýka slnka. Astronómovia už využívajú tento efekt, nazývaný gravitačná šošovka, na štúdium najvzdialenejších galaxií vo vesmíre. Keď svetlo z týchto galaxií prechádza blízko obrovskej kopy galaxií, hmotnosť tejto kopy zosilní a zväčší obraz pozadia, čo nám umožní vidieť oveľa ďalej, než by sme za normálnych okolností mohli.

Využitím tohto efektu by astronómovia mohli potenciálne zachytiť neuveriteľne detailné snímky vzdialeného vesmíru. Takýto teleskop by bol zhruba miliónkrát výkonnejší ako ďalekohľad Event Horizon. Výzva spočíva v dosiahnutí správneho ohniska, ktoré sa nachádza vo vzdialenosti 542-krát väčšej, ako je vzdialenosť medzi Zemou a Slnkom.

S_1124 T Flexcam Advertisement

Na dosiahnutie tohto cieľa astronómovia navrhli rozmiestniť flotilu malých, ľahkých satelitov cubesat vybavených solárnymi plachtami, ktoré ich budú poháňať do potrebnej vzdialenosti. Po zaujatí pozície by tieto sondy manévrovali, aby vytvorili kompletné snímky a odoslali údaje na Zem na analýzu. Vďaka tomuto inovatívnemu prístupu by astronómovia mohli potenciálne zachytiť detailné snímky exoplanét vo vzdialenosti do 100 svetelných rokov, čo by ďaleko prekonalo možnosti súčasných a budúcich teleskopov.

Tento prírodný teleskop vytvorený gravitačnou šošovkou Slnka ponúka jedinečnú príležitosť na skúmanie vesmíru v nevídaných detailoch. Vlastne takýto teleskop už existuje, len musíme dať fotoaparát do správnej polohy. Hoci sa táto koncepcia môže zdať futuristická, má potenciál revolučne zmeniť naše chápanie vesmíru spôsobom, ktorý bol predtým nepredstaviteľný.

Zdroj: space.com.

Zdroj Foto: freepik.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

zabudlo sa reakcia na: Mohli by sme premeniť slnko na obrovský teleskop?

2.10.2024 13:10
a nasmerovanie na zvolenu slnecnu sustavu
Reagovať

zabudlo sa reakcia na: Mohli by sme premeniť slnko na obrovský teleskop?

2.10.2024 13:10
zabudlo sa ze treba vlozit i clonu medzi slnko a snimac
a tu clonu udrzat na jednom mieste je takmer nemozne na dlhsiu dobu
rovnako i zrovnanie clony do linie snimaca
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať