Na ktoré priateľstvá by ste sa mali na sociálnych médiách radšej vykašľať? / Virus Lab
Nie je priateľ ako priateľ, iste to poznáte aj v reálnom živote. Toto tvrdenie však platí oveľa intenzívnejšie na sociálnych sieťach. Na prsty takýmto podvodníckym priateľom sa nedávno pozrel Rob Waugh, bloger na spravodajskom portáli ESETu WeLiveSecurity.com. Na akých priateľov si teda treba dať pozor a prečo?
Spriatelenie sa s nesprávnou osobou na Facebooku môže byť aj vyslovene nebezpečné - kriminálnik o vás môže zbierať citlivé údaje, na LinkedIn môžete zase viesť rozhovor pre falošnú ponuku práce a aj na Twitteri môžete sledovať kontá, ktorými šírite podvodný obsah ďalším používateľom.
Určite sa vám už napríklad stalo, že ste dostali žiadosť o priateľstvo od niekoho, s kým už priateľ/priateľka predsa ste. Možno sa na chvíľu nahneváte: To si ma musel „odfriendovať" a teraz chce ísť naspäť do môjho sveta? No dobre. Niekedy sa to stáva. Ale niekedy sa stane aj to, že niekto iba naklonoval vášho skutočného priateľa. Práve takíto podvodníci sa potom dostanú k vašim dátam.
Pinterest môže byť takisto rajom pre podvodníkov, veď aj sama sociálna sieť varuje pred falošnými priateľmi. Spoznať ich môžete aj podľa toho, že ich „špendlíky" sú iba skrátené odkazy a zdieľajú minimálny obsah. Mnoho z týchto „pins" vás presmeruje na rôzne ankety, ktoré zbierajú dáta, pričom vám sľubujú ceny. Nie je veľmi vhodné klikať na tieto odkazy.
Na Twitteri vás môže dostať do problémov iba jedno slovo - v angličtine napríklad to neslušné. Sledujú ich totiž rôzne spamovacie boty, ktoré sa nevedia dočkať retweetovania vášho neslušného príspevku. Potom sa dostanú medzi vašich „followerov" a snažia sa, aby na oplátku sledovali ich twitterové konto. Ak sa tak stane, zarobíte si na konštantný prísun spamu a nevyžiadaných správ.
Na LinkedIn vám zas niekto môže ponúknuť atraktívny džob - ako ušitý na mieru pre vás. Rôzne falošné pozvánky LinkedIn sú kľúčové pre najrozličnejších lovcov zaujímavých dát. Vždy sa na LinkedIn snažte overiť, či je profil reálne vyzerajúci, či máte nejaké spoločné kontakty. Skrátka, radšej dvakrát merať a raz strihať.
Na on-line zoznamkách sa vyvinula taktika sociálneho inžinierstva dávno pred nástupom sociálnych médií. To im umožnilo zlepšiť sa vo svojej stratégii. Rôzni vzťahoví podvodníci dokonca ponúkajú všelijaké dary, aby vás potom okradli o peniaze. Takto sa o nový vzťah dokážu starať celé mesiace.
Nie je veru priateľ ako priateľ. Ako každý mesiac aj tento želám všetkým najmä bezpečné surfovanie :-)
Článok je pripravený v spolupráci s firmou ESET.