CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Najnovšie ultrazoomy

Archív NXT
0

Radi fotíte zoširoka aj z diaľky? Máme pre vás univerzálne riešenia do vrecka aj do brašny, ktoré poskytnú ten najväčší rozsah od širokých záberov po extrémne priblíženie. Snimi vám žiadny záber neostane skrytý ažiadny objekt nebude priďaleko.

Duel: vreckové ultrazoomy

Prvá dvojica vteste reprezentuje podkategóriu vreckových fotoaparátov sextrémnym zoomom. Zatiaľ čo predošlá generácia modelov dosahovala približne 20-násobné optické priblíženie, aktuálna posúva métu vyššie anovým štandardom je 30-násobná optika. Nezabúdajte, že toto číslo nereprezentuje celkové priblíženie, ale relatívne priblíženie od najširšieho záberu, niektoré modely tak môžu približovať viac než iné, pretože ich najširšie ohnisko má oniečo užší záber. Ešte dodáme, že oba testované modely podporujú okrem spomínaných fotografických funkcií aj záznam videa v kvalite full HD, 60p a so stereofónnym zvukom.

Canon PowerShot SX700 HS

Táto novinka je nástupcom obľúbeného adobre hodnoteného modelu SX 280 aprináša okrem tradičného zlepšenia optiky (na pekných 25 ÷ 750 mm) hlavne zdokonalenú elektroniku. Novší procesor Digic VI robí zázraky svyvolávaním surových dát do krásnych fotografií JPEG aokrem toho prináša aj úsporu vspotrebe, a teda nárast počtu fotografií na jedno nabitie. Ten stúpol až na 250. Nový snímač dosahuje rozlíšenie 16 Mpx, no napriek zvýšeniu hustoty pixelov nedochádza kzhoršeniu šumu vo fotografiách.

c1.jpg

Maximálna nastaviteľná citlivosť síce poklesla na 3200, no na rozdiel od predošlého modelu sú tentoraz fotky pri ISO 3200 oveľa použiteľnejšie ačistejšie. Vôbec sme sa tak nemuseli obávať použiť celý rozsah ISO. Procesor robí svoju prácu vtandeme so snímačom naozaj skvele, výborne triafajú vyváženie bielej aj expozíciu, čo vždy pre Canon neplatilo.

Tentoraz aj fotografie čiernych objektov, snehu či nočných scén vyzerajú správne atakmer sme nemuseli premýšľať nad kompenzáciou expozície, skoro úplne sme sa mohli spoliehať na automatiku. Iné režimy sme využívali v podstate len na otestovanie rôznych ďalších vlastností, ako napríklad zlepšeného makra (od 1 cm), prípadne testy rýchlosti (vyše 8 FPS, respektíve 3 FPS spriebežným doostrovaním). Jediný problém, na ktorý sme narazili, bola nízka rýchlosť ostrenia pri dlhších ohniskách, teda väčšom priblížení, ale pravda je, že toto platí pre všetky kompaktné ultrazoomy.

c2.jpg

Canon veľmi príjemným spôsobom zlepšil telo tohto fotoaparátu, do ruky sadne oveľa lepšie než jeho predchodcovia alebo konkurenti. Je veľmi pevné, všetky ovládacie prvky majú vhodnú veľkosť aodpor krútenia. Novinkou je tlačidlo na ľavom okraji, ktoré umožňuje rýchle odzoomovanie a vzápätí návrat, na pomoc s opätovným nájdeným subjektu, ktorý nám „uletel“ zo záberu.

Prekvapuje nás, ako ľahko sa zmestí do vrecka aj napriek skvelej optike agripu. Displej dosahuje rozlíšenie 920-tisíc bodov a veľmi slušný kontrast aj na silnom slnku. Vo výbave chýba akýkoľvek hľadáčik, ale to je v tejto triede opäť štandard, tak ako je poslednom čase aj Wi-Fi. Tentoraz je implementácia obohatená o čip NFC, telefón tak stačí priložiť a spárovanie s fotoaparátom prebehne automaticky. Wi-Fi je, žiaľ, použiteľné len na zdieľanie, nie na ovládanie na diaľku.

Oproti konkurentom nám trošku chýbala možnosť ukladať fotky do súborov RAW, no zrejme by sme z nich nedokázali vytiahnuť toľko kvality, ako keď zapracuje svojou mágou procesor Digic. Poslednú kritiku si zaslúži stále chýbajúci režim automatických panorám, čo je podľa nás žiadaná a často používaná funkcia, ktorú konkurenti začali ponúkať už dávnejšie. SX700 si tak od nás odnáša veľmi pozitívne hodnotenie – síce tu chýba pár spomínaných funkcií, ktoré by sme radi videli, no vcelku ide o veľmi kvalitne vyhotovený fotoaparát s prekvapivo vysoko kvalitou fotiek aj rozumnou cenou.

Cena: 330 EUR
Zapožičal: Canon

Panasonic Lumix DMC-TZ60

Spoločnosť Panasonic svoju vlajkovú loď v kategórii vreckových kompaktov vybavila takmer všetkými možnými technológiami. Nájdete tu všetko od Wi-Fi, NFC, GPS cez elektronický hľadáčik (skrátene EVF) až po hybridnú optickú stabilizáciu a vysoké rozlíšenie 18 Mpx. Rozsah zoomu je od 24 do 720 mm, takže začína od mierne širšieho záberu než jeho rival od Canonu.

p1.jpg

Prekonáva ho aj rozsahom ISO citlivostí až po 6400, no pri tomto modeli odporúčame zastaviť na ISO 1600, ak chcete fotky tlačiť, vyššie hodnoty vyhradiť na fotky na webové použitie, boj so šumom totiž silným vyhladzovaním vymaže dosť veľa jemných detailov. Zaostrovacia vzdialenosť sa začína od 3 cm, takže je použiteľný aj na ľahkú makrofotografiu (ľahkú preto, že kompakty subjekt príliš zmenšujú, a preto nedokážu zachytiť také dokonalé makrozábery ako špecializované objektívy na zrkadlovkách).

Okolo objektívu sa nachádza prstenec, ktorého funkcionalita sa prispôsobuje momentálnemu režimu alebo je nastaviteľná používateľom. Konštatujeme, že miera prispôsobiteľnosti je pri tomto modeli podstatne vyššia, strom menu je košatejší, s viac možnosťami, napriek tomu sme nezistili, ako nastaviť na tlačidlo Fn zmenu ISO. Našťastie mazacie tlačidlo pri fotení odkazuje na Quick Menu, v ktorom možno podobné nastavenia meniť veľmi rýchlo pomocou kombinácie predného prstenca a zadného štvorsmerového kolieska. Tento model je takisto veľmi rýchly, zvládne zachytiť 6 záberov pri rýchlosti 10 FPS, má dokonca aj špeciálny režim na snímanie 40 či 60 FPS s nižšími rozlíšeniami 5, resp. 2,5 Mpx. Trochu nečakane podporuje ukladanie do RAW, samozrejme, už pri nižších sekvenčných rýchlostiach.

p2.jpg

Displej tohto modelu je porovnateľný s Canonom a má rovnaké rozlíšenie, no okrem neho môžete fotografovať aj s pomocou maličkého elektronického hľadáčika. Ide naozaj o záchranné riešenie na príliš slnečné dni, je totiž maličký, možno až priveľmi, s nízkym rozlíšením 220-tisíc bodov a pomerne nízkou obnovovacou frekvenciou.

Vďaka tomu však zásadne nepridáva na veľkosti tela a TZ60 je aj s hľadáčikom skutočne vreckový kompakt (o niečo hrubší a menej komfortný než Canon SX700). Trošku zvláštne je riešené prepínanie medzi ním a displejom – je separátne pre režimy fotenia a prezerania fotiek, keď teda fotenie nastavíte na EVF, prehliadanie fotiek sa ďalej zobrazuje na displeji.

Naopak, funkcionalita pripojenia Wi-Fi je excelentná, spárovanie cez NFC vec uľahčuje a s príslušnou aplikáciou môžete TX60 ovládať na diaľku aj so živým náhľadom na displeji telefónu, čo dáva autoportrétom alebo rodinným fotkám nový rozmer a veci podstatne uľahčuje. Vcelku pôsobí jeho kovové telo veľmi odolne, niekomu však možno nebudú vyhovovať ostrejšie rezané hrany a menšie tlačidlá, je to vec vkusu.

Produkuje veľmi dobré fotografie, pri plnom priblížení sú podľa očakávania menej ostré a viac zašumené, lebo už objektív silne cloní, takže takto skúšajte fotiť len pri dobrom svetle. Nechýbajú však špeciálne režimy ako auto-panoráma, art filtre naozaj pekného vzhľadu či scény, kde nájdete aj HDR či nečakane aj vysokorýchlostné video (do 200 FPS). Model TZ60 môžeme pochváliť za obrovské množstvo funkcionality v maličkom tele a výdrž 300 snímok na jedno nabitie.

Cena: cca 400 EUR
Zapožičal: Panasonic

Väčší snímač verzus väčší zoom

Nasledujúca dvojica modelov predstavuje telo typu „bridge“, pretože sú akýmsi premostením medzi kompaktným ultrazoomom a zrkadlovkou. Väčšie telo umožňuje umiestniť pred snímač mohutnejšiu optiku s väčším rozsahom a ponúknuť používateľovi väčšie pohodlie pri ovládaní, teda veľký elektronický hľadáčik, mohutný grip a mnoho ovládacích prvkov.

Nikon CoolPix P600

Z dvoch noviniek tohto druhu sa práve táto viacej ponáša na kompakty a snaží sa cieliť na amatérskejších používateľov, ktorí budú od svojho fotoaparátu chcieť hlavne spoľahlivú automatiku a mohutný zoom. Ten je vskutku epický – Nikonu sa podarilo dosiahnuť magickú hranicu 60-násobného priblíženia, v číslach ohniskových vzdialeností je rozsah od 24 do 1440 mm.

n1.jpg

Pri takomto silnom priblížení už počítajte s tým, že len málokedy dosiahnete zruky naozaj kvalitné fotografie a väčšinou bude treba použiť statív alebo fotoaparát niekam položiť. Každý pohyb totiž vyvoláva silné otrasy, ktoré nevyrovná ani najlepšia stabilizácia, je teda nevyhnutné voliť čo najkratšie časy uzávierky, čomu zase bráni fakt, že objektív dosť silno cloní. Jednoducho povedané, plný zoom si užijete len počas slnečných dní pred západom slnka. Digitálne rozširovanie zoomu odporúčame nechať vypnuté. Makrosnímky zvláda tento objektív prekvapivo od 1 cm.

n2.jpg

16 Mpx snímač dokáže produkovať pomerne dobré fotografie aj v situáciách s vysokým kontrastom, dynamický rozsah je korigovaný automaticky a občas až prisilno, ale aspoň vám nehrozia prepálené fotografie. Horšie to je s podporou vysokých citlivostí – aparát síce dokáže ísť po ISO 6400, prípadne monochromatické ISO 12800, ale neodporúčame používať nič vyššie než ISO 1600, od ktorého začínajú byť fotografie silne vyhladzované algoritmami potláčajúcimi šum. Cieľovú skupinu iste poteší mnoho automatických scénických režimov, z nich tie podstatnejšie sú priamo na hlavnom voliči režimov (nočná krajina, nočný portrét, protisvetlo), kde sa skrýva aj automatická panoráma, žiaľ, pri zníženom rozlíšení. Chýbať nemôžu ani umelecké filtre či podpora nakrúcania videa do full HD kvality s 30p stereofónnym záznamom.

P600 je teda extrémny ultrazoom pre nenáročných a tomu zodpovedá aj cenou, aj možnosťami prispôsobenia. Ovládacích prvkov má veľa, ale pre naše potreby sa nám nezdali optimálne nastavené a prispôsobiť sa dajú len obmedzene. Pri fotení na automatike sme však väčšinou nemuseli nič meniť, naopak, užívali sme si podarenú vyklápateľnú obrazovku s možnosťou natočenia pred fotoaparát. Hľadáčik je veľmi malý a prepína sa len manuálne, na občasné použitie je však dostatočne pohodlný. P600 dokáže byť aj rýchly, maximálne vie fotiť 7-krát za sekundu a jeho výdrž je 330 snímok na nabitie as konektivitou Wi-Fi (zdieľanie aj ovládanie na diaľku).

Cena: 430 EUR
Zapožičal: Nikon


Fujifilm FinePix HS50 EXR

Pokiaľ radšej fotografujete manuálne a máte radi pod kontrolou každý parameter fotografie, zaujme vás skôr tento model od Fujifilm. Je to ďalší krok v evolúcii veľmi dobrých modelov HS a miesto boja o čo najväčšie priblíženie sa sústreďuje na zlepšenie zážitku z fotografovania. Pri tom mu pomáha naozaj veľké telo, rozmermi aj hmotnosťou sa rovnajúce bežnej zrkadlovke. Objektív má rozsah 24 až 1000 mm, teda 42-násobný zoom, prekvapivo vysokú svetelnosť F2.8 až F5.6 a masívne prstence na pohodlné mechanické približovanie (čo trošku prekáža pri nakrúcaní videa, ale video bez zoomov je aj tak krajšie) a elektronické ostrenie.

f1.jpg

Radosť s ním pracovať, podobne aj s hľadáčikom, ktorý je podstatne väčší než u konkurentov aaj plynulejšie zobrazujúci, s rozlíšením až 920-tisíc bodov a detekciou oka, takže ho nemusíte manuálne zapínať. Vyklápací displej je plne polohovateľný, má rozlíšenie rovnaké s EVF a pôsobí veľmi odolne, pričom rovnako ako pri všetkých teraz testovaných modeloch aj vtomto prípade chýba dotykové rozhranie. To však vynahrádzajú ovládacie prvky na tele prístroja. Tých je neúrekom, počtom pokoria aj niektoré zrkadlovky.

Hlavné koliesko režimov dopĺňa jeden otočný volič, štvorsmerové koliesko nahrádzajú 4 tlačidlá, ďalej sú tu špeciálne tlačidlá na nastavenie sekvenčného snímania, kompenzáciu expozície (slúžia aj ako zoom pri prezeraní fotiek), AE/AF uzamknutie, tlačidlo Quick menu a špeciálny prepínač na štyri režimy automatického zaostrovania. Navyše je tu tlačidlo na snímanie videa. Všetky úpravy nastavení máte hotové takmer hneď a nájdete ich veľmi ľahko. Myslelo sa aj na používateľov statívu a drážka na kartu sa skrýva za dvierkami na pravom boku fotoaparátu.

f2.jpg

16 Mpx snímač má netradičnú veľkosť 1/2", väčšiu než konkurencia, navyše ide o EXR II CMOS, teda variant rozmiestnenia pixelov, ktorý ich dokáže párovať a získať tak v špeciálnych situáciách za cenu polovičného rozlíšenia buď vyšší dynamický rozsah, alebo nižší šum. Na snímači sa nachádza aj hybridný snímač AF, no napriek tomu je ostrenie pri silnom priblížení pomalé, rýchle je len pri širších záberoch.

HS50 produkuje veľmi dobré fotografie aj pri výraznejšom zoomovaní, relatívne dobre si poradí aj s vyššími ISO. Čakali by sme možno niečo viac, no aj schopnosť produkovať použiteľné fotografie pri ISO 3200 je chvályhodná (vyzerajú rozhodne lepšie než fotky pri rovnakom nastavení od priamych konkurentov). Okrem toho má HS50 niekoľko ďalších zaujímavých parametrov, napríklad silný blesk, sekvenčné snímanie až 11 FPS či full HD video pri 60 FPS a stereofónnom zvuku, dokonca s možnosťou zapojiť externý mikrofón.

Na trhu možno nájdete modely s väčším zoomom, no HS50 od Fujifilmu sa môže pochváliť záznamom RAW a veľmi príjemným manuálnym používaním, za čo si svoju cenu poľahky obháji a dostáva naše odporúčania. Väčší snímač a väčšia optika prispievajú ku kvalite obrázkov, ktoré majú tradične „fujifilmovsky“ krásne farby aj v JPEG, ponúka pekné art režimy a podarené simulácie filmov, hlavne asi najkrajšiu čiernobielu. Chválime aj skvelý režim panorám – rýchly, s rozlíšením vyšším než video, navyše dokáže pohyblivé objekty inteligentne vystrihnúť.

Cena: 430 EUR
Zapožičal: Fujifilm

Vyzývateľ zrkadloviek

SONY Cyber-Shot DSC-RX10

Spoločnosť Sony berie svoj fotobiznis čoraz vážnejšie. Úroveň jej fotoaparátov sa stále zlepšuje, vyrábajú skvelé snímače pre zrkadlovky Nikon, Sony kompakty sa radia k najlepším, mirrorless modely podobne, navyše ponúkajú aj niekoľko špecialít, ktoré nikto iný v ponuke nemá. Jedna z nich je model RX100, čo je vreckový kompakt s masívnym snímačom veľkosti 1" (13,2 × 8,8 mm), pričom rovnaký používajú aj mirrorless modely Nikon.

s1.jpg

S jedným z najväčších snímačov vo svojej triede dosahuje tento kompakt aj vynikajúcu obrazovú kvalitu a my sme ho v našich testoch veľmi odporúčali, jediný porovnateľný model je Canon G1 X (+ s očakávanou verziou II). Tentoraz však v Sony pripravili na rovnakom základe ešte zaujímavejšiu hračku – pred tento obrí snímač totiž posadili ultrazoomový objektív s pevnou svetelnosťou F2.8 a ohniskom od 24 do 200 mm, čím vznikol model RX10. Niečím podobným sa môže pochváliť len model Panasonic FZ200 s rozsiahlejším zoomom, tam však stojí objektív pred maličkým snímačom (so 4× menšou plochou).

Pri výpočte reálnej svetelnosti, respektíve pri porovnávaní svetelnosti rôzne veľkých kombinácií objektívu asnímača treba urobiť prepočet clôn na hodnotu, akú by mali v kombinácii s 35 mm full frame snímačom. V tomto výpočte by nám pri FZ200 vyšla hodnota okolo F16, zatiaľ čo Sony RX100 by sa mohol pochváliť svetelnosťou tesne pod F8. Keď to porovnáte s kitovým objektívom APS-C zrkadloviek, ktorého štandardná svetelnosť býva od F3.5 do F5.6, vyjde vám po prepočte rozsah od F5.6 skoro do F10, takže v širšom ohnisku je svetelnejšia zrkadlovka.

s2.jpg

No keď prizoomujete, je lepší Sony RX10. Ide teda naozaj o vyzývateľa zrkadloviek, ale nie obyčajných „vstupných“ modelov. Sony totiž za svoj nový model pýta šokujúcich 1200 eur, čo je podobná suma ako za zrkadlovku spárovanú s teleobjektívom (napríklad zhruba za 1000 eur zoženiete Canon EOS 700D a objektív 18-135 mm IS STM). Snímače APS-C zrkadloviek majú výhodu väčšieho rozmeru, objektívy v tejto cenovej kategórii však majú nevýhodu práve v ich nižšej svetelnosti. RX10 tak pokrýva istú štrbinku na trhu, kde ponúka zaujímavý pomer cena/výkon. A navyše je to takmer perfektne vyhotovený ultrazoom s telom typu bridge.

Formu naozaj trafili v Sony takmer dokonale – od prekvapivo pohodlnej a odolne pôsobiacej krytky na objektív po vhodne zvolené a rozmiestnené ovládacie prvky. Všetko je tam, kde by ste to hľadali, dá sa ovládať naslepo a má správny odpor. Hlavný vypínač je okolo spúšte, zoomovať možno dvoma alternatívnymi spôsobmi – väčším prstencom na objektíve alebo prstencom na spúšti, pričom oba sú elektronické.

Prstenec okolo objektívu sa využíva na zmenu clony, pričom mu možno nastaviť krokový alebo plynulý priebeh. Na prednej strane tela je prepínač na 4 rôzne druhy zaostrovania, poteší aj podsvietená stavová obrazovka na hornej strane aparátu (ďalšia podobnosť so serióznejšími zrkadlovkami). Za zvyškom výbavy nemôže zaostávať ani displej s jemným rozlíšením 1,2 milióna bodov a možnosťou vyklápania nadol a nahor. Tradične skvelý je aj elektronický hľadáčik typu OLED s vysokým rozlíšením 2,3 milióna bodov.

Telo je ochránené proti vplyvom počasia, zložené z pevnej horčíkovej zliatiny, s hmotnosťou tesne nad 0,8 kg. Chýbať nemôže ani Wi-Fi s podporou rýchleho párovania cez NFC, pričom okrem zdieľania sa dá aparát na diaľku ovládať. GPS chýba, ale aspoň nemusíte premýšľať, kedy ho zapnúť a kedy šetriť batériu, vydrží totiž len 420 záberov.

Z hľadiska obrazovej kvality je RX10 na tom podobne ako RX100 MkII, teda skvelo. Fotografovať môžete pokojne aj s najvyššími nastaveniami ISO, pri hodnote 6400 sú fotky stále použiteľné na tlač, dokonca aj vo verzii RAW bez vyhladzovania šumu, na maximálnom 12800 aspoň na umiestnenie on-line.

Pokiaľ radi ponecháte všetko na automatike, môžete sa tešiť na perfektne trafené vyváženie bielej, optimalizovaný dynamický rozsah aj vo veľmi kontrastných svetelných podmienkach, prípadne si môžete zvoliť podarený režim HDR s automatickým zarovnaním. Výstupy JPEG sú občas trošku preostrené, vcelku sme však boli veľmi spokojní, náročnejším fotografom odporúčame fotiť do RAW, z ktorých sa dá získať ešte o chlp vyššia obrazová kvalita. Prekvapila nás aj kvalita fotiek pri použití digitálneho rozšírenia zoomu Clear Image Zoom, ktoré inteligentne zaostruje obrázok a je skoro na nerozoznanie od bežných fotiek. S ním sa zvyšuje maximálne priblíženie na 400 mm.

RX10 prichádza aj s mnohými novými prvkami a riešeniami, napríklad so zaostrovacím motorom Direct Drive SSM, používajúcim piezoelektrické materiály na presnejšie a rýchlejšie zaostrenie. Ako skvelý nápad nám pripadá možnosť nastaviť zapínanie ND filtra na automatiku, takže s clonou F2.8 môžete bez premýšľania fotiť aj počas slnečných dní. Skvelé možnosti ponúka aj v nakrúcaní videa, kde môžete záznam nekomprimovane zasielať po HDMI alebo ukladať do full HD 60p na kartu.

Snímač sa na záznam využíva celý, nielen časť, takže video má vysokú kvalitu s nízkym šumom a je viac odolné proti nechceným optickým javom. Pri nakrúcaní si môžete nechať zobraziť pomoc ohľadne expozície (šrafovanie prepálených častí) a zaostrenia (focus peaking, teda vyfarbenie zaostrených hrán). Takisto možno pripojiť externý mikrofón a slúchadlá.

Vcelku ide o vyvážený, takmer dokonale vystavaný fotoaparát, použiteľný takmer na všetko. Rodinné fotografie sú vždy ostré vďaka vyhľadávaniu tvárí v zábere, fotografie vtáčikov v lese zase ostré vďaka rýchlemu objektívu a kvalitnému výstupu pri vyššom ISO. Zrkadlovky si stále podržia svoju pozíciu ako lepšie prispôsobiteľné fotoaparáty s vyššou kvalitou fotiek na širšom ohnisku, no ich základné teleobjektívy sa pri fotení s maximálnym priblížením nemôžu rovnať s RX10. Pokiaľ chcete fotiť vzdialené objekty alebo sa vám jednoducho nechce manipulovať s viacerými objektívmi, je RX10 skvelá voľba.

Cena: 1200 EUR
Zapožičal: Sony

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať