PRO-M10FX: Detektor „ploštíc“
Miniaturizácia elektronických súčiastok a dostupnosť stavebníc či hotových komponentov sprístupnili techniku na sledovanie a odpočúvanie, ktorá bola pred pár desaťročiami dostupná len špeciálnym službám, teraz už prakticky každému. Popri miniatúrnych zariadeniach na snímanie zvuku a obrazu sú k dispozícii aj všade a každému dostupné siete mobilných operátorov, schopné vysokorýchlostného prenosu údajov, takže nainštalovať odpočúvacie zariadenie, špionážne ploštice, lokalizátor GPS alebo špionážne minikamery zo špecializovaných obchodov alebo e-shopov zvládne každý, kto je technicky aspoň trochu zdatný.
Samozrejme, na sledovanie musí byť dôvod, no ten môže byť banálnejší, než si myslíte. Môže ísť o priemyselnú špionáž, aktivity súkromného detektíva, snahu o získanie informácií použiteľných na vydieranie a podobne. Aktivity v tomto smere sa dajú v špecifických prípadoch očakávať nielen od konkurencie, ale aj od bulvárnych médií. Na trhu pôsobia špecializované bezpečnostné agentúry, ktoré vaše priestory odborne prehľadajú, no ich služby nie sú lacné a je nepraktické volať ich do firmy pred každou kľúčovou poradou. Jedno z najkvalitnejších riešení je profesionálny detektor odpočúvania PRO-M10FX od britskej firmy JJN Electronics. Je to renomovaný výrobca prístrojov na sledovanie a na detekciu odpočúvania. K jeho zákazníkom patria aj vládne agentúry a polícia.
Multifunkčné zariadenie PRO-M10FX dokáže detegovať signály z ukrytých rádiových „ploštíc“, bezdrôtových kamier, odpočúvania GSM, lokalizátorov GPS, mobilných telefónov, ploštíc pripojených k telefónnej linke alebo zariadení inštalovaných v elektrickej sieti. Dá sa použiť na prehľadanie priestorov, v ktorých záleží na informačnej bezpečnosti, prípadne v objektoch so zvláštnym režimom, ako sú väznice, úrady, ministerstvá či súdy.
Zariadenie s monochromatickým displejom v masívnom kovovom tele z leteckého hliníka funguje na batériu, ktorá na jedno nabitie zabezpečí 5 – 6 hodín prevádzky. Do konektorov v hornej časti treba pripojiť dve prútové antény, jedna má približne 8 a druhá 16 cm. Dlhšia anténa je širokopásmová a zachytáva rádiové signály vo frekvenčnom pásme 0 - 10 000 MHz. Kratšiu anténu využíva druhý detektor pre pásma GSM so zvýšenou citlivosťou. Podporuje siete GSM900, GSM1800 a 3G (UMTS). Oba detektory môžu byť zapnuté súčasne, prípadne ich môžete zapínať jednotlivo. Vstavaný merač frekvencie má rozsah 0 – 2800 MHz, nad touto hodnotou je prítomnosť rádiového vysielača indikovaná 10-stupňovým grafickým ukazovateľom sily signálu.
V závislosti od sily vyžarovaného signálu PRO-M10FX odhalí ukryté zariadenia až na vzdialenosť 10 metrov. Prítomnosť lokálneho zariadenia vysielajúceho rádiový signál je indikovaná zvukovým signálom alebo vibráciami, takže detekcia môže byť diskrétna. Súčasťou balenia sú aj slúchadlá, pomocou nich môžete dokonca počúvať demodulovaný signál z odpočúvacieho zariadenia a podľa toho rýchlejšie určiť miesto, kde je ploštica ukrytá. Demodulátor dokáže spracovať analógový signál s amplitúdovou alebo frekvenčnou moduláciou.
Najmodernejšie odpočúvacie zariadenia nevyužívajú kontinuálny analógový prenos, ale zvukový signál konvertujú do digitálnej podoby, komprimujú ho a vysielajú v podobe krátkych blokov správ, trvajúcich len niekoľko milisekúnd. Tento typ prenosu využívajú aj lokalizátory GPS či podobné zariadenia posielajúce SMS alebo krátke bloky cez dátový prenos. Technológia Burst Detect v recenzovanom zariadení odhalí aj signály v podobe krátkych sérií impulzov, ktoré bežné detektory nezistia.
Boli sme zvedaví, ako bude detektor pracovať v priestoroch bežného bytu či kancelárie, doslova zamorených rádiovým smogom z Wi-Fi routerov, príslušenstva bluetooth a iných zariadení s rádiovým prenosom. V čistých priestoroch bez „ploštíc“ neukazoval detektor nijaký signál. Rádiový signál z Wi-Fi routera začal PRO-M10FX detegovať vo vzdialenosti pod 40 cm od antény. Keďže využívame pásmo Wi-Fi 5 GHz, čo je nad rozsah merača frekvencie, signál bol indikovaný len ukazovateľom úrovne. Naproti tomu počas dátových prenosov alebo pri inicializácii telefónneho hovoru merač frekvencií ukazoval hodnoty okolo 900 a 1800 MHz, takže na základe týchto hodnôt sa dal určiť typ prevádzky.
Na testovanie sme použili niekoľko ploštíc, niektoré z e-shopu, niektoré vyrobené vlastnoručne. Naše vysielače boli skonštruované s kondenzátorovým mikrofónom a jedným tranzistorom NPN, využívali Millerovu kapacitu kolektorového prechodu tranzistora a vysielali v rozhlasovom pásme okolo 100 MHz s využitím frekvenčnej modulácie. Frekvenciu sme nastavili rozťahovaním alebo stláčaním cievky s piatimi závitmi tak, aby nerušila rozhlasové stanice v pásme FM. Náš jednoduchý, ale funkčný vysielač s cenou hlboko pod 1 euro bol doplnený kondenzátorovým mikrofónom. Po otestovaní vysielača tranzistorovým rádiom sme sa ho snažili odhaliť vyhľadávačom odpočúvania. Fungovalo to bez problémov a v slúchadlách sme počuli, čo sníma mikrofón. Takisto sme odhalili všetky ploštice z e-shopu okamžite po pripojení napájania. Polohu sme zistili podľa zrýchľujúceho sa pípania a ukazovateľa intenzity signálov.
Úspešne sme odhalili aj zariadenie na monitorovanie pohybu vozidla, o ktorom sme vedeli, že je v aute namontované, no nevedeli sme kde. Po troche skúmania sme zariadenie bez problémov objavili, takže PRO-M10FX funguje spoľahlivo aj v zložitých podmienkach obmedzeného priestoru vozidla s kovovou karosériou a plného kovových súčiastok.
TECHNICKÉ ÚDAJE:
• Pásma: 0 – 10 000 MHz, pásma so zvýšenou citlivosťou: GSM900, GSM1800, 3G (UMTS).; citlivosť 100 MHz -47 dBm, 1 GHz -41 dBm, 2 GHz -36 dBm, 5 GHz -18 dBm, 10 GHz -3 dBm, GSM 3G (UMTS) -75 dBm; Li-Ion akumulátor 7,2 V, 650 mAh, rozmery 135 × 84 × 30 mm, hmotnosť 300 g
• Cena: 2800 EUR
Celkovo: 100 %
Zobrazit Galériu