Platiť či neplatiť za antivírus?
Antivírusové firmy poskytujú niekoľko verzií svojich produktov. Kým jedna má najpredávanejšie ucelené riešenie tzv. Internet Security, druhá zase tvrdí, že najlepšie sa predáva štandardný antivírus, teda bez firewallu a ďalších doplnkových riešení. Čo však znamenajú doplnkové riešenia? A treba vlastne za antivírus platiť, keď je priamo na stránkach výrobcov aj zadarmo? Všetky podrobnosti, výhody a nevýhody vám vysvetlíme ďalej.
Aký antivírus vybrať?
Výber nie je úplne jednoduchý a môže za to predovšetkým implementácia ďalších funkcií do tzv. základného antivírusu. Takýto zlom nastal pred tromi rokmi, keď výrobcovia začali pridávať rozšírené vlastnosti aj do bezpečnostných produktov neobsahujúcich označenie internet security alebo total security. Išlo najmä o prepojenie niektorých komponentov firewallu a kontrolu internetového obsahu.
Zatiaľ čo v skutočnosti je v sieti prvý na rane firewall, antivírusové jadro musí odhaliť škodlivé kódy skryté v legitímnom obsahu. Spojenie niektorých funkcií prispelo k tomu, aby aj základná verzia bezpečnostného produktu disponovala rozšírenou ochranou. Najčastejšie ochranou pred infikovaním zo sociálnych sietí a instant messagingu. Rozdiel je napríklad v tom, že rizikový obsah sa nepodarí ani stiahnuť. Aktuálne je politika ochranných štítov nastavená na kooperáciu s používateľom. Áno, sú to tie otravné hlásenia upozorňujúce na rizikový obsah. Treba ich potvrdiť alebo zamietnuť. Rozšírené funkcie sú integrované aj do webových prehliadačov. Poznáte ich najmä pri vyhľadávaní obsahu. Nie je to samoúčelné. Vyskúšajte si vyhľadať obsah na internete a pri zobrazených stránkach sa zobrazia ikony charakterizujúce ich bezpečnosť.
Počítač bez antivírusu je veľké riziko. Sami prevádzkujeme takýto systém na účel zisťovania bezpečnosti sietí, no priznávame, že je to riziko. Pravidelná záloha dát mimo PC je nevyhnutnosť. Pravda je takisto, že nepoužívame internet banking, ak nie je na počítači nainštalovaný antivírus, hoci SMS autorizácia umožňuje bezpečné používanie bankingu aj na nezabezpečených PC. Treba však sledovať prehliadač a všímať si, či vstupujete na legitímnu stránku vašej banky. Zatiaľ sú naše banky skôr menej zaujímavý cieľ na to, aby niekto skúšal zdiskreditovať ich autentifikačný server.
Preto naše odporúčanie znie: Radšej ako nič si nainštalujte aspoň antivírus zadarmo.
Verzie zadarmo
Či už zvolíte Avast, AVG, Aviru, Comodo, alebo iného výrobcu s verziou zadarmo, podstatné je, aby ste mali na počítači aspoň nejaké bezpečnostné riešenie. Poďme sa teda pozrieť, čo antivírusy zadarmo ponúkajú. Základom je ochrana v reálnom čase. Kedysi vo verziách zadarmo nebola ochrana v reálnom čase (rezidentná ochrana) samozrejmosť. Dnes už ju má každý antivírus, aj ten, za ktorý neplatíte.
Comodo Antivirus je úplne zadarmo, chýbajú mu však pokročilejšie stupne ochrany webu, ochrana proti phishingu a detailnejšia konfigurácia
Skenovanie archívov je druhá funkcia, ktorú antivírusy obsahujú. Je pravda, že o hrozbe sa dozvedáte až pri rozbalení archívu alebo pokuse o spustenie programu vo forme škodlivého kódu, no ochrana tu je. S tým súvisia nastavenia. V podstate nie je používateľ nijako obmedzený. Možno nastaviť, ako sa má rezidentný štít správať, teda či má povoliť prácu so súbormi v rámci kopírovania a blokovať ich napríklad až pri pokuse o otvorenie alebo blokovať už pri ukladaní. Obávať sa netreba ani vnorených archívov. Čiže ani viacnásobný archív RAR nezabráni identifikácii súboru. Každé riešenie podporuje minimálne deväť úrovní, no niekedy aj podstatne viac. Je to detail, pretože pri pokuse o rozbalenie súboru ho aj tak ochrana rozpozná. Balenie do viacerých archívov je skôr pokus obísť platenú ochranu riešení internet security, aby sa sťahovaný obsah dostal na disk.
Vo verziách zadarmo dostanete aj ochranu proti spajvéru. Škodlivý kód dnes môžete rozdeliť na taký, ktorý sa vykonáva na počítači, a taký, ktorý sa síce na PC vykoná, no potrebuje sprostredkovateľa. Napríklad interpretáciu kódu internetovým prehliadačom. Ide zväčša o kód Java, ktorý má výrazne silnejšie možnosti na infikovanie systému ako napríklad Java skript. Okrem toho, že JS je jednoduchší na použitie, neobsahuje podporu rutín, ktoré sú pre systém také rizikové. To však už z veľkej časti rieši prehliadač. Napríklad v nastaveniach Chromu sa dá potvrdiť ochrana proti škodlivému softvéru.
Ochranu pred škodlivými kódmi a stránkami nájdete aj v internetovom prehliadači Chrome
Štandardom sa stala aj analýza softvéru na základe cloudovej on-line databázy, teda porovnanie vzoriek vychádza aj z hodnotenia ostatných používateľov, nielen z databázy škodlivých kódov, ktorú ste stiahli v rámci aktualizácie. Čo sa týka automatických aktualizácií, aj tie sa zlepšili vo verziách zadarmo. Platené verzie mali kratší interval kontroly nových vzoriek v rámci aktualizačného procesu. Dnes už od toho výrobcovia upustili. Obchodný model je totiž taký, že verzia zadarmo má totiž pobádať používateľov k nákupu viac vybavenej verzie. Preto je nežiaduce znepriateliť si používateľov neskoršími aktualizáciami.
Aj antivírus zadarmo nájde na počítači rizikové súbory
Platené verzie
Aj keď sa môže zdať, že funkcie verzií zadarmo už pokrývajú všetko, oplatí sa zaobstarať si platenú verziu. Hneď aj vysvetlíme prečo. Už len keď sa pozrieme na sťahovanie obsahu z internetu. Bezpečnostné programy identifikujú hrozbu ešte pred stiahnutím. Bežne sa tak stáva, že počas nášho testovania musíme vypnúť internetovú ochranu, aby sme rizikový súbor stiahli na disk. Program ho ponechá v archíve, len čo však chceme program spustiť, zablokuje sa a nastáva jeho automatické odstránenie. To je prípad, keď viete, že v danom archíve mal byť istý súbor, no odrazu ho nemôžete nájsť.
ESET Smart Security 7 - ako vidno, platené riešenie poskytne komplexnú ochranu dát na disku aj počas surfovania na webe
Antivírus ho už vymazal alebo umiestnil do karantény. Platené programy obsahujú databázu škodlivých webov a rozpoznávajú škodlivé skripty. Treba zobrať do úvahy, že aj kód môže odstrániť súbory na disku. Je to riziko, ktoré každý deň podstupujeme, no ide o legitímnu funkciu API systému a nie je klasifikovaná ako pokus o infikovanie systému. V Microsoft Windows 8 je podstatne lepšie vyriešená funkcia bezpečnosti súborov a na modifikáciu systémových adresárov potrebujete práva administrátora.
Riadenie prístupu na disk v Microsoft Windows 8 požaduje overenie správcu, ochrana je teda lepšia ako v predchádzajúcich verziách
Podstatou pokročilých riešení je prítomnosť firewallu a ďalších modulov. Cestovanie s notebookom prináša riziká, a tak je vhodné mať dobrý firewall. Všimnite si, koľko počítačov v sieti vidíte po pripojení na hotelovú sieť Wi-Fi. Pozor, to, že zadávate heslo na pripojenie do siete, neznamená, že ste chránení. Ste chránení pred zásahmi zvonka, nie pred zásahmi od útočníkov, ktorí heslo majú. Firewall automaticky kontroluje pokusy o pripojenie k vášmu počítaču. Na letisku sa bežne zobrazuje informácia o blokovanom útoku. Nemusí to byť také horúce, možno máte len ponechané rozpoznanie počítača a softvér, ako je napríklad Windows Media Player, si kontroluje tzv. media servery. Firewall v platenom riešení umožňuje ukrytie vášho PC v sieti, čo je výborná vlastnosť.
Takisto rozpoznáva zmenu siete a nastavuje blokovanie služieb podľa toho, kde sa nachádzate (doma, v práci, verejná Wi-Fi), a takisto kontroluje, aký spôsob pripojenia používate (LAN, Wi-Fi). Okrem toho je tu antispam, rodičovská ochrana a pokročilá kontrola rizikových stránok. Napríklad phishingové stránky a ich kontrolu na seba preberá firewall a netreba sa spoliehať, že aktuálna vývojová verzia prehliadača obsahuje správnu funkcionalitu tejto kontroly. Platené verzie obsahujú aj systémovú kontrolu aktualizácií a prístupu do registra, prípadne kontrolu aktualizácií ďalších aplikácií. Softvér pridáva aj podporu na vytvorenie chráneného priestoru pre vaše dáta. Bez hesla sa k nim nikto nedostane ani po odcudzení vášho počítača.
Platené riešenia s automatickým firewallom upozornia na pripojenie počítača do novej siete
Za čo platíte pri verziách internet security
• Doplnkové moduly ochrany – firewall, rodičovská kontrola, antispam
• Včasné registrovanie hrozby – ešte pred stiahnutím do počítača
• Pokročilé nastavenie firewallu, automatické prepínanie parametrov firewallu podľa siete, kde ste pripojení
• Ochrana internet bankingu
• Identifikácia škodlivých stránok skôr, ako ich navštívite
• Blokovanie webov, ktoré nechcete povoliť na vašom počítači
• Detailný výber oblastí skenovania – potenciálne rizikové aplikácie
• Modul Sandbox – virtuálny priestor na testovanie rizikových programov
• Spúšťanie programov v špeciálnom virtualizovanom prostredí bez dosahu na systém, ak ide o malvér
• Rýchlejšie skenovanie súborov, optimalizácia s dôrazom na výkon jadra antivírusu
• Nižšie systémové nároky
• Vyššia účinnosť detekcie v spojení s on-line hrozbami
• Sledovanie na základne analýzy správania nielen programov, ale aj procesov na pozadí
• Správa aktualizácií pre všetky licencované verzie antivírusu na počítačoch v domácnosti
• Špecializované komponenty do internetových prehliadačov
• Správa hesiel pod jednou strechou
• Sledovanie a blokovanie ukradnutého počítača
Vynikajúca funkcia na ochranu a nájdenie ukradnutého počítača od Esetu
Verdikt PC REVUE
Na základnú ochranu, keď sa rozhodujete medzi rôznymi aplikáciami, postačí verzia zadarmo. Je to stupeň nevyhnutnej ochrany každého počítača. Ak cestujete alebo používate internet banking, prípadne si len ceníte svoje súkromie a dáta, potrebujete pokročilejšiu ochranu. Dobrá správa je, že aj programy s rozšírenou funkcionalitou fungujú automaticky. Štandardne používateľ nepotrebuje nič nastavovať. Koľko také riešenie stojí? Ceny sa pohybujú podľa počtu licencií aj typu riešenia. Napríklad nami uvádzané riešenie ESET Smart Security stojí 49,90 EUR na jeden rok a jedno PC. Výhodné je, že ak sa vyskytne nová verzia, máte ju zadarmo počas obdobia predplatného aktualizácií. Nesťahujete tak len nové vírusové definície. Podobne sú na tom aj iné programy, napríklad Norton Internet Security. Lacnejší je napríklad program Avira Professional Security za 21,90 EUR. Pred výberom antivírusu odporúčame vyskúšať jeho funkcionalitu a rozhodnúť sa pre kúpu toho, ktorý vám najviac vyhovuje.