TOP 5: Systémové utility pre Android

Archív NXT
0

Používatelia Androidu vedia, že aj o systém sa treba trochu starať. Po čase sa spomalí a aplikácie zaberajú viac miesta, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Preto sme sa rozhodli prebádať oblasť nástrojov na údržbu systému. Vyberali sme také, ktoré poskytujú väčšiu pridanú hodnotu a používateľ získa aj niečo navyše.

Uvoľňovanie RAM a úložiska

Najčastejšie hľadané nástroje sú čističe úložísk a súborov v cache a potom nástroje na uvoľnenie operačnej pamäte. Tu musíme podotknúť, že aj napriek ich opodstatneniu od nich nečakajte zázraky. Telefón s 512 MB RAM počas celej svojej životnosti bude zápasiť s jej nedostatkom. Po nainštalovaní viac ako desiatich programov navyše začnete tento nedostatok pociťovať. Okrem toho ani malá kapacita hlavného úložiska nebýva úplne vyriešená pridaním karty microSDHC s vysokou kapacitou.

Programy si totiž stále „kešujú" súbory na hlavný ukladací oddiel. No pomôže, ak z času na čas prečistíte systém. To je nepopierateľné, rovnako aj prečistenie RAM. V Androide to však funguje inak ako v systémoch pre bežné počítače. Aplikácie štartujú automaticky aj po ich vypnutí. Aspoň drvivá väčšina z nich. Po vymazaní programu z RAM sa sám o pár sekúnd (ak nie okamžite) spustí. Ide hlavne o programy ako Facebook, antivírus, Dropbox a ďalšie, ktoré majú nastavenú automatickú synchronizáciu.

Sú však aj programy, ktoré sa samy znova nespustia. Čistenie je vhodné napríklad vtedy, ak spustíte hru a potom ju ukončíte tlačidlom návratu na domácu obrazovku. Zostane v pamäti, aj keď ju neplánujete používať. Toto je jeden z prípadov, keď má čistenie rozhodne zmysel. Týka sa to aj úložného priestoru. Vždy sa dá mazať cache, no postupne si aplikácie znova naťahajú svoje dáta a surfovaním po internete sa začne úložný priestor plniť. Nami testované programy pomôžu v odstraňovaní dát, aby ste získali trochu pohodlia aj na slabších telefónoch alebo tabletoch. Nainštalujte si niektorý z našich programov a budete prekvapení, koľko dočasných dát sa v systéme počas používania telefónu nazbieralo.

Systémové nástroje

Programy, ktoré sme vyberali, sú zadarmo. Je pravda, že niektoré funkcie sú platené, no drvivú väčšinu (a všetky tu opísané) využijete zadarmo. Po vyskúšaní a preverení, či je niektorý z programov pre vás užitočný, sa ľahšie rozhodnete, či ho zaplatiť alebo nie.

Clean Master

Operačný systém Android treba občas prečistiť od pozostatkov aplikácií. Ide najmä o súbory, ktoré patria medzi dočasné a každá aplikácia si ich ukladá do telefónu. Tento program sa zameriava na odstraňovanie nepotrebných dát, no treba počítať s tým, že vyčistí aj údaje k aplikáciám. Ak teda zvolíte kompletné prečistenie pozostatkov po Facebooku, môže sa stať, že sa bude treba na túto sieť opäť prihlásiť.

CleanMaster.png

Clean Master je nielen funkčne, ale aj graficky vydarený program

To platí aj pri iných aplikáciách. V základe program zobrazuje stav kapacity úložného priestoru v zariadení a na pamäťovej karte. K tomu pridáva podrobnejšiu informáciu podobne ako operačný systém s rozdelením na typy súborov. Na koláčovom grafe sa zobrazí pomer využitia priestoru multimediálnymi dátami, aplikáciami, inými súbormi a voľné miesto. Pri našom teste len za prehliadač Chrome bolo nájdených 200 MB dát.

Clean Master je užitočný najmä pre používateľov, ktorým sa zmenšila kapacita interného úložiska a majú model telefónu, ktorý ho nemá na rozdávanie. Zároveň je k dispozícii sledovanie voľnej kapacity RAM. Môžete ju pravidelne uvoľňovať od spustených programov. Špeciálna sekcia je odstraňovanie citlivých dát s dôrazom na zachovanie súkromia používateľa. Aplikácia je určená náročnejším používateľom, pretože treba vždy rozhodnúť, ktoré dáta chcete mazať. Jej primárnym cieľom je ušetriť miesto, preto sa môže stať, že budú odstránené niektoré legitímne súbory, ako napríklad cache obrázkov čítačky RSS alebo naskenované prílohy. Vo výsledku nemusíte o ne úplne prísť, pretože programy si ich opätovne zosynchronizujú.

CleanMasterQR.png

Super Manager 3

Toto je jedna z najkomplexnejších utilít na platforme Androidu. Poskytne prehľad bežiacich programov a procesov vrátane detailov o tom, aký procesorový výkon a koľko RAM spotrebúvajú. Sledovanie je v reálnom čase. Automaticky sa dá čistiť úložný priestor od nepotrebných dát a možno aj uvoľňovať RAM od programov na pozadí. Využiť môžete správcu APK, ak inštalujete programy z vlastných balíčkov, a nie z Google Play.

SM3.png

Super Manager 3 obsahuje najväčší počet modulov na údržbu systému

Na ochranu pred škodlivými programami je tu modul APP Protector. Vďaka nemu sa dá nadefinovať zoznam povolených aplikácií, ostatné bude treba spúšťať pomocou používateľského kódu. V rámci správcu súborov máte k dispozícii aj FTP klienta. Túto funkciu vnímame ako súčasť ucelenej výbavy, pravdepodobne každý si nainštaluje vlastného správcu súborov.

Super Manager do istej miery supluje alternatívne spúšťače a poskytuje Super Launcher. Ide o spôsob, ako sa rýchlo dostať k najpoužívanejším aplikáciám. Máte pritom plnú kontrolu nad definovaním, ako sa zobrazia a ktorých zástupcov si vyberiete. K zaujímavostiam patrí zapnutie displeja prostredníctvom senzora. Spotrebuje síce viac energie, no ak máte telefón na stole počas pracovného dňa, stačí prejsť prstom ponad snímač nad displejom a displej sa zapne.

Z výbavy stojí za pozornosť zmena RGB displeja, správca hlasitosti, aktivovanie nočného režimu alebo riadenie udalostí podľa vašej lokality. Keďže program obsahuje menej štandardné a pokročilé funkcie, mnohé z nich fungujú len na tzv. rootovaných telefónoch. Jedna z takých funkcií je aj zálohovanie kompletných dát vo vašom systéme a synchronizácia so vzdialeným úložiskom.

SM3QR.png

Wifi Analyzer

Máte okolie preťažené sieťami Wi-Fi a chcete nástroj na potrebné korekcie? Tento program zanalyzuje okolité siete a poskytne pohľad na silu ich signálu. Zároveň sa vďaka nemu dozviete, ktoré z nich sú silnejšie a prekrývajú sa s vaším pásmom. Hodí sa každému používateľovi na nastavenie domáceho alebo firemného routera.

WFAnalyzer.png

Wifi Analyzer je užitočný, najmä ak vaša domáca sieť Wi-Fi nefunguje podľa vašich predstáv

Na osi Y sa zobrazuje sila signálu, na osi X zase kanál, na ktorom sieť operuje. Využiť môžete rôzne pohľady, napríklad zobrazenie v čase alebo podľa hodnotenia jednotlivých kanálov. Na základe toho môžete z automatického výberu kanála routerom definovať v jeho nastaveniach fixný kanál. Efektná vlastnosť je zistenie výrobcu routera. Všetko sa zobrazuje v reálnom čase, a tak sa dozviete, aké značky smerovačov fungujú vo vašom dosahu. Program je vhodný aj pri budovaní novej siete. Priamo s telefónom sa môžete prejsť po miestnostiach a nechať si vypočítať aktuálnu silu signálu.

WFAnalyzerQR.png

Elixir 2

Aplikácia je zaujímavá najmä tým, že poskytuje všetky potrebné informácie o systéme na jednom mieste a k tomu ešte obsahuje súpravu užitočných doplnkov. Výhodné je zobrazenie informácií o systéme, zahŕňajúce prehľad dátových úložísk, využitie CPU, RAM, ale aj pohľad na aktuálne využívanú dátovú sieť operátora.

Elixir2.png

Silná stránka aplikácie Elixir 2 je vytváranie neštandardných widgetov a poskytnutie informácií o systéme

Ak ste pripojení cez niektorú zo sieťových možností, zobrazí sa aj IP adresa zariadenia, rozlíšenie obrazovky, fotoaparátu a ďalšie informácie. Tak ako pri iných systémových utilitách je tu prehľad spustených programov a ich dosah na systémové prostriedky vrátane počtu bežiacich procesov jednej aplikácie.

Špecialitou je pridávanie vlastných ikon na stavový riadok. Pridávať sa dajú rôzne údaje, napríklad teplota batérie, aktuálna hlasitosť, prepínač vibrovania, orientácie obrazovky, tapety, GPS a mnoho ďalších funkcií. Je to užitočná vec a často sa s ňou stretávate pri widgetoch, ktoré však zaberajú miesto na hlavnej obrazovke. Nechýba ani podpora špeciálnych widgetov. Určíte si vlastný rozmer a doň potom vkladáte zástupcov aplikácií. Vďaka tomu si prispôsobíte telefón na rýchly prístup nielen k programom, ale aj funkciám. Tie často nebývajú jednoducho dostupné a takto si do detailu vyberiete vlastné funkcie. Odporúčame vyskúšať.

Elixir2QR.png


Norton Mobile Utilities

Výrobca antivírusového softvéru poskytuje tak ako pre bežné počítače aj pre systémy s Androidom súpravu nástrojov na systémové ladenie. Výbava je zložená z modulu na úsporu energie a podľa vlastných nastavení si používateľ vyberá, ktoré funkcie chce vypnúť pri zistení definovanej zostávajúcej kapacity akumulátora. V rámci ucelenosti nesmie chýbať modul na čistenie RAM.

NMU.png

Norton Mobile Utilities poskytuje nielen čistiace nástroje, ale aj informačné nástroje na sledovanie spotreby pri telefonovaní, esemeskovaní a dátovej prevádzke

Aplikácie si môžete zoradiť podľa zaberanej kapacity RAM, vyťaženia CPU alebo spotrebovaných dát. Za najužitočnejšie považujeme sledovanie spotreby pri volaní, SMS a dátovej prevádzke. Nastavíte si začiatok fakturačného obdobia a limity, ak má váš paušál predplatené dáta, SMS alebo minúty, a potom môžete detailne sledovať spotrebu. Softvér prečisťuje aj dočasné súbory, ktoré nie sú na beh aplikácie nevyhnutné a nazbierali sa počas používania. Všetky spomínané funkcie máte dostupné zadarmo, platené sú potom detailnejšie nastavenia pri šetrení energie, automatické zatváranie programov a sledovanie spotreby v roamingu.

NMUQR.png

Verdikt PC REVUE

Vybrané aplikácie sme vyskúšali v ostrej prevádzke na telefóne, ktorý každý deň používame. Za obdobie zhruba dvoch mesiacov od čistej inštalácie sme našli nie desiatky, ale stovky megabajtov dát na odstránenie. Nejde o samoúčelné programy a naozaj majú svoje opodstatnenie. V ideálnom prípade by sme mali teraz odporučiť jedného kandidáta pre váš smartfón. Najviac sa nám pozdával program Clean Master, no odporúčame vám využiť všetky programy. Vyskúšate si, ktorý sa viac hodí pre vaše potreby. Ostatné ľahko odinštalujete, keďže aplikácie v našom výbere sa špecializujú aj na túto činnosť.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať