Počítačové obvody na báze DNA môžu byť budúcnosťou medicíny
Biologické obvody vyrobené zo syntetickej DNA majú neuveriteľne rozsiahle a dôležité lekárske využitie. Hoci technológia je len v počiatkoch, použila sa na vytvorenie testov na diagnostiku rakoviny a identifikáciu vnútorných poranení, ako sú traumatické poranenia mozgu, hemoragický šok a ďalšie. Umelé biologické obvody sa dajú použiť aj na presné dodávanie liekov do buniek v špecifických dávkach podľa potreby. Navrhovanie týchto obvodov bude teraz jednoduchšie vďaka zlepšenému softvéru.
Pokrok je opísaný v nedávnej štúdii publikovanej v IEEE Design & Test. Tím vedený Renanom Marksom, profesorom na Fakulte výpočtovej techniky na Universida de Federal de Mato Grosso do Sul, pôvodne vytvoril program s názvom DNAr, pomocou ktorého môžu vedci simulovať rôzne chemické reakcie a následne navrhovať nové biologické obvody. Teraz vyvinuli softvérové rozšírenie pre program s názvom DNAr-Logic, ktoré umožňuje vedcom opísať požadované obvody na vysokej úrovni.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAG ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH