S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Policajti využívajú AI na reportovanie incidentov

Výskum a vývoj
0

Niektoré policajné oddelenia v USA experimentujú s používaním chatbotov s umelou inteligenciou (AI) na vytváranie prvých návrhov správ o incidentoch. Jedna technológia s rovnakým generatívnym modelom AI, ako používa ChatGPT, stiahne zvuk z mikrofónu na telovej kamere polície a za osem sekúnd dokáže vygenerovať správu. Nový nástroj by mohol byť súčasťou rozširujúceho sa súboru nástrojov AI, ktorý už americká polícia používa.

Patria medzi ne algoritmy, ktoré čítajú poznávacie značky, rozpoznávajú tváre podozrivých alebo detegujú výstrely. Rick Smith, generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Axon, ktorá stojí za produktom s názvom Draft One, povedal, že AI môže eliminovať papierovanie, ktoré musí polícia robiť, aby policajti mali viac času na skutočnú prácu, ktorú treba vykonávať. No rovnako ako v prípade iných technológií AI, ktoré používa polícia, existujú určité obavy.

Napríklad okresní prokurátori sa chcú uistiť, že policajti vedia, čo je v ich správe, pre prípad, že by museli svedčiť v trestnom konaní o tom, čo videli na mieste činu. Zavedenie policajných správ generovaných AI je také nové, že existuje len málo mantinelov (ak vôbec nejaké), ktoré usmerňujú ich použitie. Policajní dôstojníci môžu použiť technológiu v akomkoľvek prípade alebo ako uznajú za vhodné.

S_1124 T TABS10 Advertisement

Niektorí odborníci by privítali verejnú diskusiu o výhodách a potenciálnych škodlivých dôsledkoch tejto technológie predtým, ako vstúpi do platnosti. Napríklad veľké jazykové modely používané AI chatbotmi sú náchylné na vymýšľanie nepravdivých informácií, čo je problém známy ako halucinovanie. Možné je teda pridanie presvedčivých a ťažko postrehnuteľných neprávd do policajnej správy. Pritom niekedy je to jediné svedectvo, ktoré sudca vidí, najmä v prípade priestupkov.

Zdroj: euronews.com.

Zdroj Foto: freepik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať