Pozor na recyklované čipy, zaplavujú trh a môžu spôsobiť obrovské škody
Odhaduje sa, že každý desiaty domáci spotrebič obsahuje falšované alebo ilegálne recyklované komponenty. Tie prinášajú rôzne bezpečnostné riziká. Z recyklovania a opätovného použitia čipov sa stalo vysoko profesionálne medzinárodné priemyselné odvetvie s najlepšími kontaktmi na distribútorov a zákazníkov.
Čierny trh s recyklovanými a falšovaným čipmi prekvitá, škody spôsobené používateľom sú obrovské. Repasovaný komponent síce môže dobre fungovať, ale na rozdiel od nových čipov tu nie je nijaká záruka. No môže takisto zlyhať hneď na začiatku a z kúpeného zariadenia sa razom stane elektronický odpad.
S týmto problémom sa môže stretnúť prakticky každý používateľ. Podľa odhadov 7 až 15 % elektrických spotrebičov obsahuje sfalšované čipy, 1 až 3 % všetkých polovodičov, s ktorými sa obchoduje na trhu, nie sú originály. Falšovateľský priemysel možno zaradiť medzi 20 najväčších výrobcov polovodičov na svete.
Spojené štáty tento problém považujú za ohrozenie národnej bezpečnost ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH