S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement

Prelom v úrodnosti pôdy by mohol úplne zmeniť poľnohospodárstvo

1

Čínski vedci objavili spôsob, ako znížiť salinitu pôdy. Čína je celosvetovo na treťom mieste v rozlohe slano-alkalickej pôdy, čo je typ pôdy, v ktorej je ťažké, ba takmer nemožné pestovať zdravé plodiny. Vzhľadom na zmeny podnebia, ktoré vedú k predĺženiu trvania a nárastu intenzity extrémnych poveternostných podmienok poškodzujúcich úrodu, potrebujú poľnohospodári všetku pôdu, ktorú môžu získať, aby maximalizovali výnosy a zmiernili straty.

Pôdoznalec Li Yuyi z Čínskej akadémie poľnohospodárskych vied prišiel s metódou, ako čo najlepšie využiť slanú pôdu. Li a jeho tím pridali pod pôdu stonky plodín, ktoré položili do hĺbky 30 až 40 cm. Táto metóda pomáha zabrániť stúpaniu soli na povrch. A hoci sa vo všeobecnosti odporúča znížiť používanie plastov v záujme zdravia pôdy, v tomto prípade pridanie vrstvy plastu navrch pomohlo udržať vlhkosť. Obsah soli v pôde sa tým znížil o 36 %, čím sa zvýšili výnosy plodín takmer o tretinu.

ASBIS_L7640

No nie je to jediný spôsob, ako vedci v Číne pomáhajú zlepšiť potravinovú bezpečnosť pre obyvateľstvo krajiny, ktoré tvorí takmer 1,5 miliardy ľudí. Výnosy ryže, ktorá je nevyhnutnou súčasťou stravy polovice svetovej populácie, boli takisto ovplyvnené nestálymi poveternostnými podmienkami. Vďaka genetickému inžinierstvu ryže však vedci vytvorili plodinu, ktorú možno zberať mechanicky, čo pomohlo zvýšiť výnosy a zachovať priemyselnú čistotu.

Čína je zodpovedná za obživu približne 20 % svetovej populácie, ale keďže sa v nej nachádza len 10 % svetovej ornej pôdy, národ potrebuje vyťažiť maximum z toho, čo má. Keďže Čína má veľa území so slanou pôdou a trend salinizácie poľnohospodárskej pôdy sa v niektorých oblastiach zhoršuje, je veľmi dôležité uskutočniť komplexné zlepšenie kvality pôdy a jej využitia. 

Zdroj: thecooldown.com.

Zdroj Foto: freepik.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Novinka reakcia na: Prelom v úrodnosti pôdy by mohol úplne zmeniť poľnohospodárstvo

14.9.2024 16:09
Takže vedci nasypali kompost trochu hlbšie pod korene plodín. Záhradkári a poľnohospodári sa tešia že si vedci vedci konečne všimli niečo, čo sa už dávno používa niekoľko tisícročí.

Ďakujem redakčnému AI za pobavenie, a navrhujem redakcii aby tomu programu za odmenu klikla na sušienku.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať