CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Profesionálne videá zo zariadenia do vrecka

Archív NXT
0

Ako určite viete, magazín PC REVUE pripravuje množstvo videoreportáží a videorecenzií. Je pravda, že realizovať ich na úrovni, na ktorú ste už u nás zvyknutí, znamená nosiť so sebou plecniak s technikou a osobitne k tomu aj statív. Urobíme to pre vás radi, ale premýšľali sme nad tým, ako zabezpečiť aspoň podobnú kvalitu aj s technikou, ktorú si dáte do vrecka na nohaviciach.


Pozrite si záznam z tlačovej konferencie firmy Antik, ktorý sme nakrútili pomocou smartfónu Sony Xperia Z2.


Často sa totiž stretávame s takouto požiadavkou pri doprave v nízkonákladových leteckých spoločnostiach a je to takisto pohodlné riešenie pri prenášaní techniky. A práve to je aj predmetom tohto článku: Ako na videá napr. z dovolenky, ktoré budú dobré obrazom i originálnym zvukom?

Prvé, čo vás asi napadne, je použiť na video smartfón. Áno, smartfóny sú presne tie univerzálne zariadenia, ktoré už siahajú k možnostiam lepších fotoaparátov a kamier, pričom sa naozaj zmestia do vrecka. Vyskúšali sme asi najlepšie zariadenie z tejto oblasti, ktorým je Sony Xperia Z2, a vybavili sme ho aj doplňujúcou výbavou.

SonyVideo.jpg

SonyVideo-3.jpg

SonyVideo-5.jpg

Toto je zostava, ktorú sme používali pri nakrúcaní videa pomocou smartfónu Xperia Z2 - použili sme statív aj špeciálny mikrofón

Takto vybavený smartfón sme použili aj pri niektorých tlačových konferenciách, ktoré sme v podobe videa spracovali do tohto vydania PC REVUE. Pripomeňme, že Sony Xperia Z2 je vybavená kamerou s rozlíšením až 20,7 megapixela a kameru Sony používajú vo svojich modeloch aj niektorí konkurenční výrobcovia smartfónov. Cena smartfónu Xperia Z2 je 669 eur.

Základný problém pri natáčaní videozáznamu pomocou smartfónu je v tom, že po chvíli vás omrzí držať ho pevne v rukách a začnete ním pohybovať, čo zase na diváka pôsobí nepríjemne. Existuje veľa šikovných trikov, ako sa tomu vyhnúť v podstate zadarmo, ale nič z tohto nefunguje stopercentne. Môžete sa napr. pevne posadiť, poriadne sa oprieť chrbtom o stoličku, pritlačiť ruky k telu a v tejto polohe udržíte smartfón pevne dlhšie.

Po nejakom čase vás aj to omrzí a polohu zmeníte, čo bude treba vystrihnúť. Môžete smartfón aj položiť na stôl, oprieť ho napr. o knihu alebo pohár a takto natáčať. Hrozí tu však nebezpečie, že vám spadne, navyše monotematický záber bude po čase nudný. Ideálne je mať univerzálny stojan, do ktorého prichytíte smartfón. Je výhodné, ak má smartfón vlastný stojan, prípadne sa dá pripevniť na klasický statív, čo vám umožní plynulo meniť uhly záberu.

Takýto statív pre smartfóny je napr. Sony SPA-MK20, ktorý na našom trhu stojí okolo 42 eur. Umožňuje prichytiť takmer akýkoľvek telefón, dá sa držať pohodlne v ruke, jeho súčasťou je aj vlastný statív. Druhý problém pri nakrúcaní videa pomocou smartfónu je (ne)kvalita zvuku. Ten býva pri zachytení so zabudovaným mikrofónom slabý a je tam aj dosť šumu.

Preto sme si požičali doplnkový mikrofón Sony STM10. Je to špeciálny mikrofón s 5-kolíkovým pripojením jack a aktuálne ho plne podporuje len smartfón Sony Xperia Z2 a tablet Xperia Tablet Z2. Na iné zariadenia ho síce takisto môžete pripojiť, ale nevyužijete jeho potenciál naplno. S týmto mikrofónom sme dosiahli vcelku dobrú kvalitu stereofónneho zvuku.

Pri nahrávaní videa upozorňujeme na to, že treba mať zaostrovanie nastavené na pevný bod, inak bude obraz „plávať". Odporúčame vždy použiť manuálny režim a dobre si ho prispôsobiť aktuálnym podmienkam. Obraz aj zvuk následne ešte zlepšíte v strihacom programe. Odporúčame strih realizovať na výkonnom počítači. Strihacie programy v smartfóne síce postrihajú video úplne bez námahy a pridajú k tomu aj rezkú hudbu, ale obyčajne to nie je video, ktoré by malo dokumentačný charakter.

STM10mikrofon.jpg

Mikrofón STM10 obsahuje 5-kolíkový port jack a je vybavený aj filtrom proti vplyvu vetra

Tieto riešenia sa dajú použiť skôr pri záznamoch udalostí, kde vám je vlastne jedno, aké zábery sa do finále dostanú, a vôbec nekladiete dôraz na originálny zvuk. Rovnako mnoho smartfónov dokáže napr. pomocou tlačidla na zmenu hlasitosti meniť optický zoom v obraze, ale tieto zmeny sú veľmi rýchle a nie celkom vystihnú to, čo chcete divákovi oznámiť. Keďže v prípade smartfónov ide vždy o digitálny zoom, ten môžete pokojne realizovať aj v strihacom programe a vtedy si urobíte presne to, čo potrebujete. O diaľkovom ovládaní, ktoré by dokázalo plynulo meniť zoom pri nakrúcaní videa cez smartfón, sme zatiaľ nepočuli, ale časom sa iste objaví.

Už z predchádzajúceho vydania PC REVUE viete aj o kamere Canon LEGRIA Mini X. Je to ideálne riešenie na takýto spôsob záznamu videa, a to zo stránky obrazu, ale hlavne zvuku. Je to navyše kamera, ktorú si dáte do vrecka a nakrúca videá na kartu SD. Výhodné sú aj efekty, ako je spomalený alebo zrýchlený záber a časozberné video (to všetko však bez zvuku). Dokonca má aj vlastný zabudovaný statív, a tak nepotrebujete nosiť naozaj nič okrem tejto kamery.

Canon-LEGRIA-mini-X.jpg

Kamera Canon Legria Mini X umožňuje zachytiť vynikajúci obraz aj zvuk

Nevýhodné je to, že má len dve možnosti na realizáciu zoomu a sú situácie, keď sa vám „rybie oko" pri širokom pohľade už zunuje. Rovnako aj napájací adaptér má osobitný, želali by sme si nabíjanie microUSB. Na druhej strane takú kvalitu zvuku ako s Canon LEGRIA Mini X nedosiahnete so žiadnym iným zabudovaným riešením a pri dokumentačnom videu je dôležitý hlavne zvuk, až v druhom slede obraz. Cena tejto kamery na našom trhu je okolo 358 eur.

Samozrejme, existuje aj možnosť na realizáciu dobrej kvality zvuku pre akýkoľvek smartfón, ale to chce externý mikrón, ideálne káblový. Čokoľvek bezdrôtové môže mať problémy s rušením. Káblový mikrofón zároveň pre vás znamená starosti s tým, že ho budete musieť niekam umiestniť, ľudia vám môžu doň kopnúť, zdroj zvuku sa môže pohybovať a dostať sa úplne mimo záberu mikrofónu. O to všetko sa budete musieť postarať, ale zvuk budete mať veľmi dobrý J. Ďalšie riešenie je mať dve osobitné zariadenia - jedno na obraz (smartfón) a druhé na zvuk (diktafón položený do blízkosti zdroja zvuku).

Pozrite si video z tlačovej konferencie spoločnosti Antik a zistíte, akú kvalitu obrazu a zvuku môžete dosiahnuť so smartfónom Xperia Z2 s opisovanou výbavou a pomocou kamery Canon LEGRIA Mini X.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať