CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Projektory na outdoorové aktivity

0

Hlavne v letných mesiacoch sa veľa ľudí snaží stráviť maximum času vonku, či už v záhradných altánoch, na chate, alebo pri kempovaní, stanovaní a podobne. Ani vtedy však nechcú byť ukrátení o multimediálnu zábavu a športové prenosy. Smartfón či tablet má na rodinné alebo kolektívne sledovanie malú obrazovku, takže riešením môže byť vhodný projektor. V článku sa zameriame na projektory určené do krytých vonkajších priestorov a na malé prenosné projektory, ktoré môžete so sebou vziať kamkoľvek.

-

Veľkosť, rozlíšenie a kontrast obrazu

Pri projektoroch, ktoré budú mať relatívne stabilné umiestnenie, napríklad v altánoch, a budú premietať na veľkú plochu, napríklad na premietacie plátno, je dôležité kritérium kvalita a rozlíšenie obrazu. Podobne ako pri domácom kine náročný divák aj v tomto prípade ocení projektor s rozlíšením UHD (Ultra-High Definition), označovaným aj 4K, ktorý má 3840 × 2160 pixelov. Optimálny pomer kvalita/cena majú projektory s rozlíšením full HD 1080p čiže 1920 × 1080 pixelov. Na menej náročné použitie, napríklad pri kempovaní, stačí aj projektor s rozlíšením HD 720p. HD rozlíšenie bude pre vás aj riešením dilemy medzi rozlíšením a cenou v prípade, ak máte limitovaný rozpočet. Niektoré lacnejšie vreckové projektory majú rozlíšenie 480p.

Uhlopriečka obrazu závisí od projekčnej vzdialenosti a od ohniskovej vzdialenosti a vlastností objektívu projektora. Projekčná vzdialenosť závisí od možností a usporiadania priestoru, v ktorom sa premieta, typicky je 0,7 až 2 m. Nie je potrebné, aby os objektívu bola kolmá na premietacie plátno a smerovala do jeho stredu, pretože väčšina projektorov umožňuje korigovať lichobežníkové skreslenie opticky – vertikálnym posunom objektívu oproti snímaču. Lacnejšie projektory robia túto korekciu softvérovo, takáto korekcia však znižuje ostrosť obrazu. Kvalitnejšie projektory majú elektronický náklonomer a umožňujú podľa náklonu projektora od vodorovnej roviny skorigovať lichobežníkové skreslenie automaticky. Projektory so zoomom umožňujú prispôsobiť veľkosť obrazu bez toho, aby bolo treba meniť vzdialenosť projektora od plátna. Dôležité kritériá sú svetelný tok, ktorý sa udáva v lúmenoch, a kontrast. Kontrast je pomer tmy a svetla na obrázku. Brilantnosť obrazu závisí od kontrastu, pričom okolité svetlo dopadajúce na premietaciu plochu kontrast znižuje.

Na rozdiel od premietania v miestnosti vonku máte menšiu, prípadne žiadnu kontrolu nad okolitým svetlom. Nemôžete zatiahnuť závesy ani vypnúť svetlo na susedovej terase. Potrebujete teda dostatočný jas, aby ste prekonali vplyv okolitého svetla. Podľa najčastejšie predpokladaného spôsobu používania odhadnete veľkosť premietaného obrazu a vzdialenosť, v akej bude projektor umiestnený. Od veľkosti obrazu sa následne odvíja potrebný svetelný výkon. Na vonkajšie použitie sa najlepšie hodia projektory využívajúce RGB LED lampy. Ich životnosť je typicky 30 000 hodín, vydržia teda na celú predpokladanú životnosť projektora.

 Malé prenosné projektory

Pre túto kategóriu sa vzhľadom na jej kompaktnosť zaužívalo aj označenie vreckový projektor. K ich mobilite významne prispieva podpora bezdrôtového prenosu obrazu a vstavaná batéria. Samozrejme, vzhľadom na rozmery bolo potrebné prijať určité kompromisy, čo sa týka svietivosti a s ňou súvisiacej veľkosti obrazu, rozlíšenia, kontrastu a podobne. Projekčný systém má pomerne veľký príkon, takže pri projektoroch napájaných z batérie bolo treba prispôsobiť svietivosť tak, aby projektor vydržal na jedno nabitie batérie aspoň dve-tri hodiny. Na ilustráciu, malý prenosný projektor s jasom 100 lúmenov umožňuje večer v čiastočne osvetlenom priestore dosiahnuť akceptovateľný obraz s uhlopriečkou 60 palcov, teda 152 cm.

Konektivita a ovládanie

Moderné projektory majú najčastejšie konektor HDMI, prípadne USB-C s podporou prenosu obrazu. Ak máte model s rozlíšením 4K, dôležitý je aj výber kábla. Štandard 1.4 podporuje 4K pri maximálnej snímkovej frekvencii 30 Hz. Frekvenciu 60 Hz podporuje štandard 2.0 a najlepšia voľba sú káble štandardu 2.0a/B, ktoré okrem 60 Hz podporujú aj HDR. Väčšinou je k dispozícii aj bezdrôtové mobilné multimediálne rozhranie MHL (Mobile High-Definition Link) na priame pripojenie smartfónu, tabletu alebo počítača, prípadne môžete streamovať obraz cez Wi-Fi prostredníctvom technológie Miracast. K typickej výbave patrí aj konektor USB a pri niektorých modeloch aj slot na pamäťovú kartu, takže multimédiá môžete premietať aj z USB kľúča či pamäťovej karty.

Väčšina modelov disponuje diaľkovým ovládaním, ktoré umožňuje nielen obsluhu projektora, ale má aj laserové ukazovadlo. Niektoré parametre sa dajú nastaviť pomocou diaľkového ovládača, iné, ako napríklad zoom či zaostrenie, sa s výnimkou drahších modelov nastavujú ručne pomocou ovládacích prvkov na projektore.

Zvuk

Zabudovaný reproduktor a pri väčších projektoroch aj stereofónne reproduktory sa vo väčšine prípadov dajú považovať za núdzové riešenie. Na ozvučenie väčších priestorov treba použiť externé reproduktory, pripojené buď káblom, alebo bezdrôtovo cez bluetooth.

Odolnosť

Keďže plánujete projektor používať aj vonku v prostredí, ktoré je ťažké kontrolovať, potrebujete taký, ktorý je odolný proti prachu. Predpokladáme, že projektor budete vždy používať pod strechou, ale dážď s vetrom je často nevypočítateľný, takže projektor musíte chrániť proti vplyvom počasia.

Úvodný obr. zdroj:  SHUTTERSTOCK.com

Optoma ML1080

Ultrakompaktný laserový projektor má hmotnosť iba 1 kg a ponúka ostré farby, vysoký jas a flexibilné nastavenia pre domácnosť, profesionálne prostredie či cestovanie. S technológiou trojitého laserového svetla RGB a rozlíšením full HD 1080p poskytuje jas 1200 lúmenov a farby ako v kine. Vďaka technológii Time-of-Flight (ToF) automaticky koriguje geometriu a zaostrenie. Napájací port USB-C umožňuje prevádzku z externej batérie. Životnosť zdroja svetla je až 30 000 hodín.

CENA: 959  €
Viac informácií: www.optomaeurope.com

EPSON EF12

Kompaktný laserový miniprojektor vybavený špičkovými funkciami vrátane Android TV či Chromecast. Premietaný obraz môže mať uhlopriečku až 150 palcov. Technológia 3LCD je zárukou brilantného obrazu, ktorý je až trikrát jasnejší ako pri porovnateľných jednočipových projektoroch DLP. Kontrast 2 500 000:1 zob­razuje detaily tieňov a hlbokú čiernu. Laserový zdroj svetla s dlhou životnosťou vám umožní vychutnávať si domácu zábavu až 10 rokov bez údržby. Priestorový 3D zvuk od spoločnosti Yamaha si môžete užívať s obrazom alebo bez neho jednoduchým vypnutím. Stačí sa pripojiť cez bluetooth a zariadenie využívať ako samostatný reproduktor.

CENA: 1009 €

Anker Nebula Capsule 3

Tento projektor je schopný premietať obraz s pomerom strán 16:9, vďaka čomu príde vhod na projekciu filmov alebo videí. Anker Nebula Capsule 3 možno zaradiť medzi normal-throw projektory, pretože dokáže premietať s minimálnou vzdialenosťou 1,06 m. Tento model využijete v prípade, keď nie ste pri umiestňovaní projektora obmedzení priestorom. Natívne rozlíšenie je 1920 × 1080. Toto rozlíšenie vám zaručí kvalitný zážitok plný detailov. Projekcia sa uskutočňuje s využitím technológie DLP. Projektor využíva ako zdroj LED diódy, a tak je malý a má nižšiu spotrebu. Minimálna uhlopriečka obrazu zodpovedá hodnote 101,6 cm, maximálna potom nadobúda hodnotu 304,8 cm. Projektor možno umiestniť na stôl alebo na zem. Vďaka hmotnosti 0,85 kg spadá do kategórie miniatúrnych projektorov.

CENA:  515 EUR

Zobrazit Galériu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať