Qualcomm Quick Charge 2.0

0

Technológia Quick Charge od Qualcommu už nie je žiadna novinka, ale keďže, že na trhu neboli dostupné nabíjačky s touto technológiou, nemohli ju zatiaľ využívať ani používatelia zariadení, ktoré ju podporujú. To sa v posledných niekoľkých mesiacoch začalo meniť, a tak sme mali možnosť nabíjačku s touto technológiou už vo verzii 2.0 zakúpiť a vyskúšať. Pravda je, že v obchodoch ju stále nekúpite a musíte pátrať po internete, ale kto hľadá, nájde.

Ako už napovedá sám názov, Qualcomm Quick Charge 2.0 je technológia umožňujúca rýchlejšie nabíjanie zariadení. Nejde pritom iba o mobily, môžu ju mať implementovanú aj tablety, fotoaparáty, notebooky a veľa iných zariadení. Čo sa týka mobilov, tradičné nabíjanie USB je obmedzené na napätie 5 V a prúd do 2 A. S prihliadnutím na straty na zariadení, konektoroch a kábloch dostupný nabíjací výkon pre batériu zväčša dosahuje iba okolo 7,5 W. Qualcomm Quick Charge 2.0 je navrhnutý tak, že je nezávislý od typu konektora. Okrem napájacích vodičov vyžaduje dátové linky D/D+. Quick Charge 2.0 triedy A môže poskytnúť až 24 wattov cez konektor micro USB, 36 W s konektorom typu C a trieda B môže dosiahnuť 60 wattov a viac. Na to, aby ste mohli túto technológiu využívať, potrebujete kompatibilné zariadenie (napr. mobil) a aj nabíjačku. Technológiu majú implementovanú procesory Qualcomm Snapdragon sérií 800, 600 a 400. Zariadenie má takisto špeciálny obslužný čip. Ten je aj na strane nabíjačky. Nabíjačka môže meniť nabíjacie napätia medzi 5 V, 9 V a 12 V a aj prúd. Nabíjačka pritom komunikuje s čipom v zariadení, ktorý jej odovzdá prípustné hodnoty nabíjania a potom počas celého procesu kontroluje parametre nabíjania batérie, ako je prúd, napätie a teplota batérie. Používateľ nemusí mať v tomto prípade obavy o životnosť batérie. Technológia nepracuje na základe brutálneho zvýšenia prúdu, až kým batéria nezačne vrieť, ide iba o presne nadávkované nabíjanie, prispôsobené parametrom konkrétnej batérie, ktoré do systému zadá jej výrobca. Bežné nabíjačky majú napríklad maximálny nabíjací prúd 1,5 alebo 2 A a nerozlišujú, akú kapacitu a vlastnosti má batéria, aká je teplota a podobne, nabíjajú stále rovnako.

Quick Charge 2.0 prináša v porovnaní s klasickou 1 A nabíjačkou zrýchlenie nabíjania až o 75 %. My sme testovali dve nabíjačky, 15 W a 18 W, so smartfónom Samsung Galaxy Note 4, ktorý má batériu s kapacitou 3220 mAh (12,40 Wh). Nabíjanie sme testovali z úrovne vybitia na 16 %. Dodávaná 2 A nabíjačka nabila batériu na 100 % za 1 h:58 min, s rýchlonabíjačkou 15 W sme sa dostali na 1 h:18 min, takže sme ušetrili 40 minút. Pritom 18 W nabíjačka dosiahla iba o 3 minúty lepší čas. To svedčí o tom, že pre daný prístroj 15 W nabíjačka stačí a silnejšiu už nevyužije.

Qualcomm Quick Charge 2.0 je podľa nášho názoru vynikajúca technológia a prináša reálne výsledky. Nabíjačky sa pohybujú v prijateľných cenových hladinách okolo 14 - 18 eur. V zahraničných internetových obchodoch možno kúpiť aj autonabíjačky či prenosné batérie (tzv. power banky) s touto technológiou. Pri výbere prenosnej batérie odporúčane takú, ktorá aj sama podporuje nabíjanie cez Quick Charge, a zakúpenie vhodnej nabíjačky k nej. Dostupné sú aj s výkonom 50 či 60 W. Nabíjačky Quick Charge sú spätne kompatibilné, takže ak nabíjané zariadenie (alebo nabíjačka) túto technológiu nepodporuje, prepne sa do bežného nabíjania, nehrozí teda poškodenie zariadenia. Pri nákupe si treba dávať pozor na to, že nie každé zariadenie nazvané rýchlonabíjačka musí podporovať Quick Charge 2.0. V opise musí byť výslovne uvedená podpora štandardu Qualcomm Quick Charge 2.0 a logo štylizovaného blesku. Z mobilov na našom trhu uvedieme spomínaný Samsung Galaxy Note 4, S6, S6 Edge, LG G4, HTC One (M8), Sony Xperia Z2, Xperia Z2 Tablet, Z3, Z4, Z5, Xiaomi Mi3 a veľa ďalších. Kompletný zoznam nájdete na stránke spoločnosti Qualcomm. Trochu nepríjemne nás prekvapilo, že Samsung Galaxy S5 ju podporuje iba v japonskej verzii, tuzemská S5 nemá podporu implementovanú.

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať