S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Recenzie: Objektívy pre systém L-mount

0

Pre tých, ktorí sa foto- a videotechnikou zaoberajú bližšie, nebude bajonet L-mount neznámy. Vznikol ako spoločný produkt L-mount Alliance, zloženej zo spoločností Panasonic, Leica Camera AG a Sigma, pri uvedení prvých modelov nového radu full frame bezzrkadloviek Panasonic Lumix série S. Keďže som mal koncom roka možnosť otestovať rovno dve horúce novinky Panasonic Lumix S1H a Sigma fp, zamerané predovšetkým na video, obe s bajonetom L-mount, bola to dobrá príležitosť na otestovanie nových objektívov pre tento systém. Treba povedať, že za necelý rok, čo sú prístroje Panasonic Lumix S1 a S1R na trhu, sa aj ponuka objektívov utešene rozšírila a v podstate si v nej už dnes vyberie každý. Priamo od Panasonicu bolo ku koncu roka 2019 dostupných 6 objektívov, Leica ponúkala 8 a Sigma 13 objektívov. Okrem toho je k dispozícii pomocou adaptéra PL/M ďalších 37 objektívov Leica radu Cinema a pomocou EF adaptéra 13 Cinema objektívov Sigma. Z toho jasne vidieť veľkú výhodu L-mount Alliance. Ja som mal na test dvojicu nových objektívov Panasonic a 4 objektívy Sigma. Poďme sa teda na ne pozrieť.

LUMIX S PRO 16-35mm F4

Všestranný širokouhlý zoomový objektív ponúka na pomery tohto systému kompaktné rozmery a odľahčenú konštrukciu. Optická konštrukcia pozostáva z 12 členov v 9 skupinách a troch asférických šošoviek. Sú v nej využité šošovky ED (Extra-low Dispersion) a UHR (Ultra-High Refractive Index) na potlačenie odleskov a elimináciu chromatických chýb. Pohon ostriacej automatiky zabezpečuje lineárny motor s dvoma magnetmi, ktorý plne spolupracuje s automatikou fotoaparátu pri rýchlosti až 480 fps. Vďaka vstavanému mechanizmu FC (Focus Clutch) umožňuje okamžité prepínanie medzi režimami AF/MF a presné manuálne ostrenie. Objektív sa však výborne hodí aj na natáčanie videa, mechanizmus zaostrovania účinne potláča zmenu uhla záberu pri zmene zaostrenia (tzv. Focus Breathing), čo je typický problém pri objektívoch pôvodne navrhnutých na fotografovanie. Robustná konštrukcia je utesnená proti prachu a striekajúcej vode a vydrží pracovať aj za nižších teplôt do -10 °C. Priemer filtra je 77 mm, clona je zložená z 9 lamiel a má kruhový tvar.

Objektív vyniká výborným obrazom a vysokou ostrosťou aj v rohoch v celom rozsahu clony. Má výborný bokeh a veľmi dobre sa s ním pracuje aj pri natáčaní videa, keď oceníte úplne nehlučnú mechaniku. Veľmi dobre si počínal aj pri natáčaní 5,9K videa, keď vynikli jeho výborné obrazové kvality. Na oboch testovacích telách Lumix S1H aj Sigma fp bol plnofunkčný vo všetkých režimoch.

Cena: 1599 EUR

LUMIX S PRO 70-200mm F2.8 O.I.S.

Ďalšia z noviniek je klasický telezoom s vysokou svetelnosťou s hodnotou F2.8 v celom rozsahu. Objektív je určený na fotenie a filmovanie aj v horších svetelných podmienkach. Optická sústava sa skladá z 22 optických členov v 17 skupinách, pričom sú zaradené dve šošovky UED (Ultra Extra-low Dispersion) a tri ED (Extra-low Dispersion). Tie potláčajú axiálnu chromatickú aberáciu a chromatickú aberáciu pri zväčšení. Dvojitý ostriaci systém potláča výkyvy v aberáciách aj na veľmi malú vzdialenosť. Štandardnú ohniskovú vzdialenosť v rozsahu 70 – 200 mm možno ďalej predĺžiť telekonvertormi DMW-STV-14 až na 280 mm alebo DMW-STC20 až na 400 mm. Objektív má vstavaný optický stabilizátor obrazu, ktorý spolupracuje so systémom Dual I.S. 2, takže s kamerami S1 umožňuje účinnú stabilizáciu až do 6,5 EV. Objektív má takisto možnosť rýchleho prepnutia na manuálne zaostrovanie a možnosť prepnutia rozsahu autofókusu. Ostriaci mechanizmus má účinnú kompenzáciu focus breathingu a celá mechanika je veľmi tichá, takže sa dá bez problémov využívať aj na natáčanie. Konštrukcia je odolná proti prachu a striekajúcej vode a znáša teploty do -10 °C. Priemer filtra je 82 mm a kruhová clona je zložená z 11 lamiel.

Objektív pracoval veľmi dobre, aj keď s predprodukčným Lumix S1H mal v niektorých situáciách tendenciu preostrovať. Obrazový výstup je vynikajúci pri fotení aj vo videu. Tu však vzhľadom na veľkosť a hmotnosť objektívu odporúčam použitie statívu.

Cena: 2799 EUR

Sigma 35mm F1.2 DG DN Art

Veľmi som bol zvedavý aj na nové objektívy Sigma radu Art. Sigma 35mm F1.2 DG DN Art je najsvetelnejším vyrábaným objektívom tohto výrobcu. Pevná ohnisková vzdialenosť 35 mm ho predurčuje ako univerzálny objektív, ktorý výborne využijete na krajinu, street foto aj nočné snímky alebo video. Tri sklené prvky SLD (Special Low Dispersion) a tri asférické šošovky vrátane obojstrannej asférickej šošovky sú usporiadané v sústave, ktorá sa skladá zo 17 elementov v 12 skupinách. Pri fotení s automatickým zaostrovaním sa o pohon optických členov stará hypersonický motor (HSM), ktorý dodáva požadovaný krútiaci moment, potrebný na pohon skupiny ostriacich šošoviek. Z ovládacích prvkov na tele nájdete dvojicu krúžkov zaostrenia a nastavenia clony, prepínač autofókusu, jedno programovateľné tlačidlo a prepínač na voľbu clony s klikaním alebo hladkým chodom. Mechanizmus je veľmi tichý a zaostrovanie príjemne plynulé, takže sa s objektívom výborne pracuje aj vo videu. Úžasná je ostrosť obrazu s minimálnym sklonom k deformovaniu obrazu či farebnej aberácii. Objektív má nádherný bokeh. Ostrosť je vynikajúca už pri F1,2, najlepšie výsledky dosahuje v rozpätí F4 – F5,6. Nad F8 sa však už začína prejavovať difrakcia v strednej časti.

Cena: 1499 EUR

Sigma 85mm F1.4 DG HSM Art

Ďalší z radu vysoko svetelných objektívov Art je 85 mm so svetelnosťou F1,4. Cielený je hlavne na fotenie portrétov, kde vyniká špičkovým rozlíšením a efektným bokehom. Optickú sústavu tvorí 14 prvkov v 12 skupinách a nájdete medzi nimi dva prvky vyrobené z SLD (Special Low Dispersion Glass) a jeden prvok s vysokým indexom lomu, ktorý slúži na potlačenie axiálnej chromatickej aberácie. Na tele okrem ostriaceho prstenca nájdete iba prepínač autofókusu. Clona je 9-segmentová, kruhová. Objektív sa vyznačuje špičkovou ostrosťou a tichým chodom. Výborne sa hodí aj na natáčanie videa, vďaka mohutnému ostriacemu prstencu sa s ním veľmi jednoducho pracuje. Mechanika je tichá, takže pri natáčaní neruší. Na fotenie portrétov ide o jeden z najlepších objektívov na trhu. Vďaka vysokému rozlíšeniu sa hodí aj na fotoaparáty s rozlíšením nad 50 Mpx.

Cena: 1129 EUR

 Sigma 45mm f2.8 DG DN

Ak budete pre bajonet L-mount hľadať malý objektív, toto je presne on. Sigma 45mm f2.8 je najmenší objektív pre L-mount, ako stavaný pre už spomínanú bezzrkadlovku Sigma fp, ktoré je najmenšou full frame bezzrkadlovkou s výmennými objektívmi. Na telách Lumix S1 vyzerá síce trocha zvláštne, to však nič nehovorí o jeho kvalitách. Opticky sa objektív skladá z 8 elementov v 7 skupinách. Využíva 7-lamelovú kruhovú clonu a priemer filtra je 55 mm. Objektív má vrátane slnečnej clony hliníkovú konštrukciu. Na tele nájdete prstence zaostrovania a nastavenia clony a prepínač autofókusu. Žiaľ, prstenec clony má klikajúce nastavenie, takže na natáčanie videa je prakticky nepoužiteľný. Je to veľká škoda, pretože obrazový výstup je vynikajúci, s vysokou ostrosťou a krásnym bokehom. Obraz síce vykazuje miernu vinetáciu a skreslenie v rohoch, všimnete si to však iba v špecifických situáciách. Plne to vyvažujú malé rozmery, nízka hmotnosť a prijateľná cena. Objektív sa svojím rozsahom výborne hodí na fotenie portrétov, kde sa vlastnosťami blíži k 50 mm objektívom.

Cena: 545 EUR

Sigma 14-24mm F2.8 DG DN

Táto novinka je prvý zoomový objektív od spoločnosti Sigma pre full frame bezzrkadlovky. Je konkurentom pre recenzovaný Lumix 16-35 F4, oproti ktorému má rozsah posunutý ešte viac do šírky a lepšiu svetelnosť. Sigma 14-24 F2,8 je v súčasnosti najširší objektív pre L-mount. Opticky pozostáva z 18 elementov v 13 skupinách, v ktorých je začlenený jeden FLD a 5 SLD prvkov na korekciu optických chýb. Viacvrstvový povlak je kombinovaný so špeciálnou vrstvou NPC (Nano Porous Coating), ktorá ako poťahový materiál obsahuje pórovitý oxid kremičitý. NPC umožňuje veľké zníženie indexu lomu, čo dáva možnosť zníženia odrazivosti viac ako v prípade bežných antireflexných povlakov. Objektív disponuje 11-lamelovou clonou s kruhovým otvorom. Má robustnú utesnenú konštrukciu a okrem prstencov zoomu a zaostrenia tu nájdete prepínač autofókusu a programovateľné tlačidlo. Optická sústava aj na najširšom ohnisku koriguje skreslenie. To je výborné hlavne pri fotení. Pri videu si treba dávať pozor pri horizontálnych pohyboch, kde vytvára trocha neprirodzený efekt. Objektív sa dodáva so zadným držiakom filtra vybaveným zámkom. Výborná je ostrosť obrazu aj v okrajových častiach. Difrakcia sa dostavuje nad F15. Vďaka špičkovým antireflexným vrstvám nie je problém ani s fotením proti slnku. Výborne poslúži aj pri filmovaní, kde umožňuje vytvárať zábery s nezvyčajnou šírkou.

Cena: 1499 EUR

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať