S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Reproduktory s dobrými basmi nielen k počítaču

0

V spoločnej recenzii predstavíme dve reproduktorové sústavy Creative SBS E2500 a SBS E2900. Obidve sú typu 2.1, teda majú dva satelitné reproduktory na reprodukciu výšok a stredných tónov a subwoofer na reprodukciu basov. Keďže tóny nízkych frekvencií sa nepodieľajú na vytváraní priestorovej zložky zvuku, stačí na ich reprodukciu jedna reproduktorová sústava, ktorú navyše môžete umiestniť prakticky kamkoľvek. Satelitné reproduktory, samozrejme, treba umiestniť tak, aby vytvárali primerane širokú bázu na počúvanie stereofónneho zvuku.

S_1124 T Flexcam Advertisement

Výrobca pri obidvoch produktoch uvádza frekvenčný rozsah 50 Hz – 20 kHz, ale bez udania tolerancie. Pretože sú to reproduktory k počítaču na bežné počúvanie, nemeral som frekvenčnú charakteristiku (tú si napokon každý upraví pomocou ekvalizéra), ale len toleranciu, konkrétne o koľko je frekvencia 50 Hz utlmená oproti frekvencii 1 kHz. V obidvoch prípadoch som nameral útlm – 9 dB, čo je pre túto kategóriu zariadení dobrá hodnota. Ešte sa pristavím pri výkone. Výrobca v obidvoch prípadoch udáva takzvaný RMS (Root Mean Squared) výkon. Je to výkon meraný pri 1 kHz a skreslení 10 %. V praxi je to limitný výkon pre dané zariadenie, ktorý však nie je schopné dodávať trvale, ale len krátkodobo v špičkách, napríklad pri úderoch na bicie.

Creative SBS E2900

Táto reproduktorová sústava je z produktovej rodiny SBS E2000 najvýkonnejšia. Celkový výkon dvoch satelitných reproduktorov a subwoofera je 60 W RMS. Akustický menič subwoofera s efektným svetlosivým povrchom membrány je nasmerovaný dopredu a je prekrytý dizajnovo atraktívnou plastovou mriežkou. Veľmi efektné je farebné podsvietenie. Na rozdiel od subwoofera sústavy SBS E2500, ktorý je nasmerovaný nadol, takéto umiestnenie nezvýrazňuje až tak veľmi najnižšie tóny, takže subwoofer má napriek väčšiemu objemu rovnakú spodnú hranicu reprodukovaných frekvencií 50 Hz. Čo je však oveľa dôležitejšie, frekvenčná charakteristika je oveľa vyrovnanejšia, čo sa veľmi pozitívne prejavuje na kvalite zvuku. A neprídete ani o dunivé basy pri zvukových efektoch vo filmoch a hrách, dokonca budú oveľa pôsobivejšie. Rovnaké svetlosivé membrány majú aj akustické meniče satelitných reproduktorov.

Ovládacie prvky aj displej sú na prednom paneli subwoofera. Na ovládanie hlasitosti je určený otočný prvok s efektným podsvietením. Tento spôsob ovládania je oveľa pohotovejší a intuitívnejší ako ovládanie hlasitosti tlačidlami. Z hľadiska reprodukcie basov je najvýhodnejšie umiestnenie subwoofera na podlahe. Výrobca s tým počítal a všetky funkcie reproduktorovej sústavy môžete ovládať aj pomocou diaľkového ovládača. Ten umožňuje aj nastaviť profil ekvalizéra podľa počúvaného žánru a vašich preferencií. Čo sa týka konektivity, zdroj signálu môžete pripojiť cez blue­tooth, 3,5 mm konektor jack alebo môžete do konektora na bočnej strane predného panela subwoofera zasunúť USB kľúč s obľúbenými skladbami. V porovnaní s modelom SBS E2500 pribudol slot na pamäťovú kartu. K dispozícii je aj analógový FM tuner. 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitný zvuk, atraktívny dizajn
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Frekvenčný rozsah 50 Hz – 20 kHz, odstup signál/šum ≥ 75 dB, výkon 2 × 15 W RMS satelity + 30 W RMS subwoofer, celkový výkon 60 W RMS; bluetooth 5.0, profil A2DP, kodek SBC; rozmery a hmotnosť: satelit 105 × 100 × 170 mm, 488 g; subwoofer: 170 × 335 × 313 mm; 3,16 kg

HODNOTENIE: 9/10


                                         

Creative SBS E2500

Menšia a lacnejšia reproduktorová sústava Creative SBS E2500 s celkovým výkonom 30 W má subwoofer z MDF čiže z prefabrikovaných drevených dosiek, reproduktor je na spodnej strane a basreflexový otvor vpravo. Umiestnenie akustického meniča na spodnej strane má svoje výhody aj úskalia. Reproduktor vyžaruje proti doske stola či podlahe, čo zvýrazňuje najnižšie tóny, ale jeho membrána zospodu nie je ničím krytá, takže treba dať pozor, aby sa pod subwoofer nedostal nedopatrením nejaký predmet, ktorý by mohol membránu poškodiť. Sústava sa ovláda pomocou štvorice veľkoplošných tlačidiel a potrebné údaje o aktívnom vstupe, párovaní či o rozhlasovej predvoľbe sa zobrazujú na malom sedemsegmentovom displeji. Ďalšie funkcie vrátane prepínania predvolieb ekvalizéra pre jednotlivé hudobné žánre alebo hovorené slovo či prepínania predvolieb FM rádia môžete komfortne ovládať pomocou diaľkového ovládača.

Zdroj zvuku môžete pripojiť nielen cez bluetooth, ale aj cez linkový vstup AUX s 3,5 mm konektorom jack. Takto môžete pripojiť napríklad televízor či CD prehrávač. K elektronickej výbave patrí aj analógový FM tuner s automatickým ladením staníc. Ten si pamätá naposledy naladenú stanicu. K dispozícii je aj port USB, do ktorého môžete pripojiť USB kľúč s vašimi obľúbenými MP3 skladbami. Prehrávanie funguje systémom plug and play, takže stačí zasunúť USB kľúč a prehrávanie sa automaticky aktivuje. 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dobrá reprodukcia basov
- Alternované ovládanie hlasitosti a prehrávania rovnakými tlačidlami

PARAMETRE:

Frekvenčný rozsah 50 Hz – 20 kHz, odstup signál/šum ≥ 75 dB, výkon 2 × 7,5 W RMS satelity + 15 W RMS subwoofer, celkový výkon 30 W RMS; bluetooth 5.0, profil A2DP, kodek SBC; rozmery a hmotnosť: satelit 90 × 75 × 130 mm, 258 g; subwoofer: 155 × 270 × 264 mm; 2,15 kg

HODNOTENIE: 8/10


                                         

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať