
Nová technológia umožní zničiť nebezpečné „večné chemikálie“ v domácnosti
Takzvané večné chemikálie – per- a polyperfluóralkylované látky (per- and polyperfluoroalkylated substances – PFAS) – sú obrovským problémom pre životné prostredie aj naše zdravie. Sú známe tým, že je ťažké sa ich zbaviť. Teraz vedci z Oxfordskej univerzity v spolupráci s Coloradskou štátnou univerzitou v USA vyvinuli novú metódu, ktorá nielen ničí PFAS, ale z nich aj získava užitočné prvky.
Ako to urobili? Vedci najprv nechali reagovať vzorky PFAS so soľami fosforečnanu draselného. Potom zomleli PFAS a soli pomocou guľôčkových ložísk (malé kovové guľôčky používané v strojoch). PFAS sú chemikálie s viacerými, veľmi silnými väzbami uhlík – fluór.
V tejto štúdii však vedci dokázali použiť túto metódu na prerušenie väzieb a extrahovanie obsahu fluóru na použitie inde. To je dôležité, pretože v súčasnosti sa spoliehame na minerál nazývaný kazivec ako primárny zdroj nášho fluóru. Ten sa používa v mnohých rôznych odvetviach vrátane výroby statínov a herbicídov.
Profesorka Véronique Gouverneurová, chemička z Oxfordu, ktorá viedla štúdiu publikovanú v časopise Nature, vysvetlila, že naše zásoby kazivca, ktorý je nevyhnutný napríklad na výrobu liekov na záchranu života, sa v dôsledku rozsiahlej ťažby rýchlo vyčerpávajú. To znamená, že táto metóda by mohla byť teoreticky dvojnásobne výhodná: nielenže nás zbaví PFAS, ale aj recykluje ich komponenty na pomoc iným odvetviam.
Zdroj: sciencefocus.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.